Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Životná úroveň obyvateľov Európskej únie klesá

13. 6. 2023 Nespokojná je zhruba polovica Európanov. Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu nálada obyvateľov Európskej únie v súvislosti s ich ekonomickou situáciou klesá. Poukázali na to výsledky prieskumu Eurobarometra, v rámci ktorého sa zhruba polovica z celkovo 26.376 anketovaných v 27 krajinách EÚ vyjadrila, že ich „životná úroveň klesla a očakávajú, že v nasledujúcom období klesne ešte viac“. TASR o tom informuje na základe správy portálu europeannewsroom.com.
Najnespokojnejší Bulhari
Najnespokojnejší s vývojom ekonomickej situácie sú Bulhari. Až 81 % z oslovených dalo najavo nespokojnosť s opatreniami bulharskej vlády v boji proti vysokým životným nákladom. Okrem toho približne 61 % Bulharov uviedlo, že je nespokojných s opatreniami prijatými na celoeurópskej úrovni.
Vo Francúzsku je nespokojných s tým, ako krízu životných nákladov rieši francúzska vláda, zhruba 74 % opýtaných. Lepšie hodnotia kroky svojej vlády v Nemecku, kde je s jej opatreniami nespokojných 59 % respondentov. V Belgicku sa takto vyjadrilo smerom k vláde 54 % opýtaných, a čo sa týka opatrení prijatých na úrovni EÚ, nespokojnosť dalo najavo 55 % Belgičanov. V Chorvátsku je s tým, ako veci fungujú v EÚ, spokojných 38 % ľudí, nespokojnosť dalo najavo 48 % anketovaných.
Istý optimizmus
S vývojom svojej životnej úrovne sú výrazne nespokojní v Španielsku a Grécku a ešte výraznejšie na Cypre. Približne 66 % z celkového počtu oslovených v Španielsku a rovnaké percento aj v Grécku uviedlo, že ich životná úroveň sa už zhoršila, prípadne sa zhorší v nasledujúcich 12 mesiacoch. Prekonali ich obyvatelia Cypru, kde sa takto vyjadrilo 76 % opýtaných.
„Na druhej strane, Európania dali najavo aj istý optimizmus, že Európska únia bude schopná situáciu riešiť," povedal riaditeľ pre kampane v Európskom parlamente Philipp Schulmeister. Približne 64 % z celkového počtu oslovených obyvateľov EÚ uviedlo, že cítia, že veci sa v ich prípade vyvíjajú správnym smerom, a napríklad v prípade Španielov vyjadrilo takýto optimistický postoj 69 % respondentov.
B
(Zdroj: www.aktuality.sk/)

Euro prehráva súboj s dolárom

10. 4. 2013 Centrálne banky rozvíjajúcich sa ekonomík predali vlani 45 miliárd eur a ich devízové rezervy v tejto mene medziročne klesli o 8 percent.
Sen,že sa euro vyrovná doláru ako jednotke na poli svetových devízových rezerv, sa stráca v nedohľadne. Spoločná európska mena stratila v dôsledku krízy celú dekádu od svojho zavedenia, lebo sa jej zbavujú rozvíjajúce sa ekonomiky. Štáty, na čele ktorých sú Čína, Rusko či Brazília, disponujú dvoma tretinami celkových devízových rezerv sveta. Celkové rezervy v centrálnych bankách rozvíjajúcich sa krajín však medziročne vzrástli o 6 % a podľa údajov MMF dosiahli ekvivalent 7,25 bilióna dolárov (5,65 bilióna eur).

Nemci podporujú euro ako nikdy predtým

10. 4. 2013 Aj napriek pokračujúcej dlhovej kríze, dosiahla podpora členstva v eurozóne v Nemecku nový rekord.
Zotrvanie krajiny v menovej únii si želá 69 % Nemcov, kým návrat k marke podporuje iba 27 % obyvateľov. V čase zavedenia eura malo Nemecko povesť „chorého muža Európy“ so slabým hospodárskym rastom a vysokou nezamestnanosťou. Najväčšia európska ekonomika má však v súčasnosti nízku mieru nezamestnanosti na úrovni 7,2 % a krajina sa na rozdiel od mnohých iných členov eurozóny vyhla recesii.

Únia začína dotovať úvery pre slovenské firmy

10. 4. 2013 Zastaviť rastúcu nezamestnanosť plánuje vláda z európskych peňazí pomocou nových úverov v celkovom objeme 300 miliónov eur.
Nízko úročené pôžičky sa do ekonomiky dostanú vďaka spolupráci s bankami v priebehu dvoch rokov. Firmy vítajú lacnejšie úvery, no upozorňujú ,že to podnikom nevykompenzuje januárové zvýšenie daní z príjmu z 19 na 23 percent. Štát vyčlení 50 miliónov eur zo štrukturálnych fondov a potom v spolupráci s komerčnými bankami sa cez pákový efekt podarí dostať do ekonomiky nových tristo miliónov eur. Za európske peniaze štát bankám poskytne záruky. Tento spôsob financovania spustila EK v rámci programu Jeremie, ktorého cieľom je pomocou eurofondov zlepšiť prístup malých a stredných podnikov k financiám.

Nezamestnanosť v eurozóne je rekordná, v Únii stúpla

10. 4. 2013 Nezamestnanosť stúpla vo februári v 19 štátoch únie, klesla v ôsmich.
Miera nezamestnanosti v eurozóne stagnovala vo februári na úrovni 12 %. Miera nezamestnanosti v rámci celej EÚ bola na úrovni 10,9 % a stúpla tak z januárových 10,8 %. Na Slovensku miera nezamestnanosti vo februári stagnovala na úrovni 14,6 % a výrazne stúpla oproti februáru 2012, kedy bola na úrovni 13,6 %. Najnižšia nezamestnanosť je v Rakúsku 4,8 %). Najvyššia nezamestnanosť bola v Grécku a v Španielsku.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner