Životná úroveň obyvateľov Európskej únie klesá
13. 6. 2023
Nespokojná je zhruba polovica Európanov. Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu nálada obyvateľov Európskej únie v súvislosti s ich ekonomickou situáciou klesá. Poukázali na to výsledky prieskumu Eurobarometra, v rámci ktorého sa zhruba polovica z celkovo 26.376 anketovaných v 27 krajinách EÚ vyjadrila, že ich „životná úroveň klesla a očakávajú, že v nasledujúcom období klesne ešte viac“. TASR o tom informuje na základe správy portálu europeannewsroom.com.
Najnespokojnejší Bulhari
Najnespokojnejší s vývojom ekonomickej situácie sú Bulhari. Až 81 % z oslovených dalo najavo nespokojnosť s opatreniami bulharskej vlády v boji proti vysokým životným nákladom. Okrem toho približne 61 % Bulharov uviedlo, že je nespokojných s opatreniami prijatými na celoeurópskej úrovni.
Vo Francúzsku je nespokojných s tým, ako krízu životných nákladov rieši francúzska vláda, zhruba 74 % opýtaných. Lepšie hodnotia kroky svojej vlády v Nemecku, kde je s jej opatreniami nespokojných 59 % respondentov. V Belgicku sa takto vyjadrilo smerom k vláde 54 % opýtaných, a čo sa týka opatrení prijatých na úrovni EÚ, nespokojnosť dalo najavo 55 % Belgičanov. V Chorvátsku je s tým, ako veci fungujú v EÚ, spokojných 38 % ľudí, nespokojnosť dalo najavo 48 % anketovaných.
Istý optimizmus
S vývojom svojej životnej úrovne sú výrazne nespokojní v Španielsku a Grécku a ešte výraznejšie na Cypre. Približne 66 % z celkového počtu oslovených v Španielsku a rovnaké percento aj v Grécku uviedlo, že ich životná úroveň sa už zhoršila, prípadne sa zhorší v nasledujúcich 12 mesiacoch. Prekonali ich obyvatelia Cypru, kde sa takto vyjadrilo 76 % opýtaných.
„Na druhej strane, Európania dali najavo aj istý optimizmus, že Európska únia bude schopná situáciu riešiť," povedal riaditeľ pre kampane v Európskom parlamente Philipp Schulmeister. Približne 64 % z celkového počtu oslovených obyvateľov EÚ uviedlo, že cítia, že veci sa v ich prípade vyvíjajú správnym smerom, a napríklad v prípade Španielov vyjadrilo takýto optimistický postoj 69 % respondentov.
B
(Zdroj: www.aktuality.sk/)
Zamestnanci bánk sú obeťami finančnej krízy
4. 12. 2008
Zoštíhľovanie zamestnaneckých radov v peňažných ústavoch vo svete i v Európskej únii pokračuje. Pokojnejší spánok môžu mať zamestnanci v slovenskom bankovníctve.
Zoštíhľovanie zamestnaneckých radov v peňažných ústavoch vo
svete pokračuje. Z veľkej časti sa o to
pričinila aj americká finančná skupina
Citigroup. Či sa prepúšťanie zamestnancov dotkne aj jej slovenskej pobočky
Citibank, zatiaľ nie je jasné.
Obeťami finačnej
krízy budú aj zamestnanci britského bankovníctva. Prepúšťať bude aj švajčiarska Credit Suisse a UBS. Pracovné miesta škrtá aj talianska UniCredit
a nemecká Commerzbank a Bayern LB.
Pokojnejší spánok môžu mať zamestnanci v slovenskom
bankovníctve. Najmä ak sa bude zvyšovať produktivita a efektivita práce.
Opatrenia Európskej komisie proti podvodom s DPH
4. 12. 2008
Komisia navrhla podporiť právomoci daňových úradníkov pri prevencii a vyšetrovaní podvodov s DPH. Prijaté boli aj dve nariadenia, ktorými sa má posilniť smernica o DPH.
2. 12.
Opatrenia Európskej komisie proti podvodom s DPH
Komisia navrhla podporiť právomoci daňových úradníkov pri
prevencii a vyšetrovaní podvodov s DPH.
Prijaté boli aj dve nariadenia, ktorými sa má posilniť smernica o DPH.
Obsahom opatrení je:
- na prevenciu potenciálnych podvodov spoločný prístup k
registrovaniu a odregistrovaniu platiteľov DPH v EÚ, zavedenie online spôsobu
na overenie validity identifikačného čísla a zjednodušenie súčasných pravidiel
fakturovania,
- tvorba európskej siete Eurofisc na ľahšiu komunikáciu
medzi členskými štátmi,
- posilnenie možností daňových autorít pri prekonávaní strát
DPH v medzihraničných prípadoch.
Posilnenie smernice o DPH:
- prijatie
opatrení na prevenciu zneužitia výnimiek platby DPH pri
importe,
- sprísnenie miery zodpovednosti dodávateľov za úniky DPH,
ktoré spôsobil ich „zákazník“ z iného členského štátu tým, že nenahlásil
svoj tovar svojmu daňovému úradu.
Rada by mala opatrenia prehodnotiť do konca tohto roku.
Zamestnávatelia hľadajú spôsoby ako sa vyhnúť prepúšťaniu
4. 12. 2008
Nie všetci zamestnávatelia v Európe kvôli celosvetovej kríze prepúšťajú. Mnohí si volia alternatívne formy výpovedí. Namiesto úplného rozviazania pracovného pomeru dočasne skracujú pracovný čas, posielajú na dovolenky, alebo dávajú zamestnancom niekoľkoročnú kariérnu pauzu. Odborníci však upozorňujú, že efektivita alternatívnych foriem znižovania stavov bude závisieť od vývoja krízy.
3. 12.