Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako bojovať s klebetou

Po tom, ako sa vám zdá, že všetky klebety o vás už boli vymyslené, sa objaví nová séria.

Čas, potrebný na to, aby ste späť získali povesť zničenú klebetou, je nepriamo úmerný k času, potrebnému na stratu povesti.

Ohňom a mečom ničia nepriateľa barbari. V civilizovanej spoločnosti na to stačí jedovatý jazyk.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

Zlodej, ktorý si chce zachovať celú kožu, musí pohnúť rozumom. Aj keď si to neradi priznávame, zlodeji spravidla hýbu viac rozumom ako poctivci. Asi preto sa majú v živote oveľa lepšie.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho zákony a komentáre

Sľuby sa sľubujú a blázni nosia husi pod pazuchou.

Pokazí sa vždy to, čo práve najviac potrebuješ.

V núdzi poznáš nepriateľa.

(Murphyho zrnká II)
Typy ľudí - VI. večer

Ak riešenie problému vyžaduje zvolanie väčšieho počtu porád, potom sa tieto porady nakoniec stanú dôležitejšími, ako problém.

Čas schôdzovania rastie kvadraticky s počtom zúčastnených.

Ak sa dá nejaká myšlienka realizovať po tom, ako úspešne prešla cez schvaľovaciu mašinériu, potom sa ju vôbec neoplatí realizovať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Hlúposti sa medze nekladú

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

(Murphyho zákony v bájkach)

Životná úroveň obyvateľov Európskej únie klesá

13. 6. 2023 Nespokojná je zhruba polovica Európanov. Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu nálada obyvateľov Európskej únie v súvislosti s ich ekonomickou situáciou klesá. Poukázali na to výsledky prieskumu Eurobarometra, v rámci ktorého sa zhruba polovica z celkovo 26.376 anketovaných v 27 krajinách EÚ vyjadrila, že ich „životná úroveň klesla a očakávajú, že v nasledujúcom období klesne ešte viac“. TASR o tom informuje na základe správy portálu europeannewsroom.com.
Najnespokojnejší Bulhari
Najnespokojnejší s vývojom ekonomickej situácie sú Bulhari. Až 81 % z oslovených dalo najavo nespokojnosť s opatreniami bulharskej vlády v boji proti vysokým životným nákladom. Okrem toho približne 61 % Bulharov uviedlo, že je nespokojných s opatreniami prijatými na celoeurópskej úrovni.
Vo Francúzsku je nespokojných s tým, ako krízu životných nákladov rieši francúzska vláda, zhruba 74 % opýtaných. Lepšie hodnotia kroky svojej vlády v Nemecku, kde je s jej opatreniami nespokojných 59 % respondentov. V Belgicku sa takto vyjadrilo smerom k vláde 54 % opýtaných, a čo sa týka opatrení prijatých na úrovni EÚ, nespokojnosť dalo najavo 55 % Belgičanov. V Chorvátsku je s tým, ako veci fungujú v EÚ, spokojných 38 % ľudí, nespokojnosť dalo najavo 48 % anketovaných.
Istý optimizmus
S vývojom svojej životnej úrovne sú výrazne nespokojní v Španielsku a Grécku a ešte výraznejšie na Cypre. Približne 66 % z celkového počtu oslovených v Španielsku a rovnaké percento aj v Grécku uviedlo, že ich životná úroveň sa už zhoršila, prípadne sa zhorší v nasledujúcich 12 mesiacoch. Prekonali ich obyvatelia Cypru, kde sa takto vyjadrilo 76 % opýtaných.
„Na druhej strane, Európania dali najavo aj istý optimizmus, že Európska únia bude schopná situáciu riešiť," povedal riaditeľ pre kampane v Európskom parlamente Philipp Schulmeister. Približne 64 % z celkového počtu oslovených obyvateľov EÚ uviedlo, že cítia, že veci sa v ich prípade vyvíjajú správnym smerom, a napríklad v prípade Španielov vyjadrilo takýto optimistický postoj 69 % respondentov.
B
(Zdroj: www.aktuality.sk/)

Zmenárnici v Čechách zarábajú na slovenskej korune

7. 1. 2009 Časť zmenárnikov v Českej republike stavila na to, že Česi, ktorí majú nejaké slovenské koruny, budú ochotní zbaviť sa ich za zlomok skutočnej hodnoty, aby nemuseli vycestovať.
Niektorí zmenárnici za tisíc slovenských korún vyplácajú len 500 českých korún a lacno získané slovenské koruny vymenia na Slovensku za eurá. Jedno euro ich po tejto transakcii vyjde len na 15 Kč. Nevýhodné kurzy sú aj v zmenárňach v Prahe, Brne, Ostrave či Olomouci. Česká národná banka, ktorá spomedzi českých bánk jediná prijíma slovenské koruny, však do kurzov   v zmenárňach nezasahuje. 
(Zdroj: ATLAS)

Bratislava nedosahuje návštevnosť svetových hlavných miest

7. 1. 2009 Podľa Euromonitora sa naše hlavné mesto umiestnilo v počte navštívených turistov až na 149. mieste (navštívilo ho "len" 462 tisíc turistov). Problém s návštevnosťou mali aj maďarská Budapešť a poľská Varšava.
Najobľúbenejší je Londýn - vyše 15 miliónov turistov, nad hranicu desiatich miliónov zahraničných turistov sa dostali Hongkong, Bangkok a Singapur.  Menej ako desať miliónov turistov navštívilo Paríž (5. miesto) aj Rím (10. miesto). Prahu  (19. miesto) navštívilo vyše 4 milióny turistov.  Prognózy hovoria o tom, že ekonomická nestabilita v budúcnosti  oslabí pozície Európy              v prospech ázijských metropol.
(Zdroj: EUROMONITOR, SME)

Nový audiovizuálny zákon vo Francúzsku

5. 1. 2009 Od 1. januára platí vo Francúzsku nový audiovizuálny zákon, ktorý má zabezpečiť, aby francúzske média do roku 2011 postupne zrušili reklamu.
Okrem zákazu vysielania reklám sa má zmeniť aj organizácia štátnej televízie a z piatich verejnoprávnych staníc sa má vytvoriť jeden podnik.  
(Zdroj: HNONLINE)

Euro má tridsaťnásobne vyššiu kúpnu silu ako koruna

3. 1. 2009 Ľudia si budú musieť zvyknúť, že jedno euro má oveľa vyššiu hodnotu ako jedna koruna. Euromince sa podobne ako prvé eurobankovky "narodili" v roku 2002.
Na rubových stranách euromincí majú jednotlivé štáty svoje národné motívy.  Slovensko má na svojich eurominciach tri motívy. Predné strany s nominálnou hodnotou sú pre jednotlivé typy mincí rovnaké. Eurobankovky sa líšia veľkosťou, farbou a architektonickými štýlmi, ktoré sú na nich zobrazené.  Pre prednú stranu bankoviek sú charakteristické brány, pre zadnú mosty. Bankovky a mince majú tendenciu "migrovať". Keďže eurobankovky a euromince platia v celej eurozóne, do emitujúcich, teda národných centrálnych bánk sa nemusia vracať. Eurové bankovky však predsa majú čosi "národné". Je to písmeno pred sériovým číslom bankoviek. Tie, ktoré sa tlačia pre Slovensko, majú písmeno E, susedné Rakúsko má N a Nemecko X. 
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner