Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Dobrá rada stojí groš

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

(Zrnká úsmevu)
Ja nič, to Murphy

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

Maslový chlieb padne na koberec vždy natretou stranou.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Oheň a voda

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

(Zrnká úsmevu)

Životná úroveň obyvateľov Európskej únie klesá

13. 6. 2023 Nespokojná je zhruba polovica Európanov. Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu nálada obyvateľov Európskej únie v súvislosti s ich ekonomickou situáciou klesá. Poukázali na to výsledky prieskumu Eurobarometra, v rámci ktorého sa zhruba polovica z celkovo 26.376 anketovaných v 27 krajinách EÚ vyjadrila, že ich „životná úroveň klesla a očakávajú, že v nasledujúcom období klesne ešte viac“. TASR o tom informuje na základe správy portálu europeannewsroom.com.
Najnespokojnejší Bulhari
Najnespokojnejší s vývojom ekonomickej situácie sú Bulhari. Až 81 % z oslovených dalo najavo nespokojnosť s opatreniami bulharskej vlády v boji proti vysokým životným nákladom. Okrem toho približne 61 % Bulharov uviedlo, že je nespokojných s opatreniami prijatými na celoeurópskej úrovni.
Vo Francúzsku je nespokojných s tým, ako krízu životných nákladov rieši francúzska vláda, zhruba 74 % opýtaných. Lepšie hodnotia kroky svojej vlády v Nemecku, kde je s jej opatreniami nespokojných 59 % respondentov. V Belgicku sa takto vyjadrilo smerom k vláde 54 % opýtaných, a čo sa týka opatrení prijatých na úrovni EÚ, nespokojnosť dalo najavo 55 % Belgičanov. V Chorvátsku je s tým, ako veci fungujú v EÚ, spokojných 38 % ľudí, nespokojnosť dalo najavo 48 % anketovaných.
Istý optimizmus
S vývojom svojej životnej úrovne sú výrazne nespokojní v Španielsku a Grécku a ešte výraznejšie na Cypre. Približne 66 % z celkového počtu oslovených v Španielsku a rovnaké percento aj v Grécku uviedlo, že ich životná úroveň sa už zhoršila, prípadne sa zhorší v nasledujúcich 12 mesiacoch. Prekonali ich obyvatelia Cypru, kde sa takto vyjadrilo 76 % opýtaných.
„Na druhej strane, Európania dali najavo aj istý optimizmus, že Európska únia bude schopná situáciu riešiť," povedal riaditeľ pre kampane v Európskom parlamente Philipp Schulmeister. Približne 64 % z celkového počtu oslovených obyvateľov EÚ uviedlo, že cítia, že veci sa v ich prípade vyvíjajú správnym smerom, a napríklad v prípade Španielov vyjadrilo takýto optimistický postoj 69 % respondentov.
B
(Zdroj: www.aktuality.sk/)

Summit proti špekulantom, ktorí neveria euru

9. 2. 2010 Makléri hedžových fondov podľa Financial Times stavili už takmer osem miliárd dolárov (5,81 mld. eur) na oslabovanie spoločnej európskej meny. Podpísala sa pod to najmä situácia v Grécku, ale aj Španielsku či Portugalsku. Podľa špekulantov sa pravdepodobnosť, že niektorá z týchto krajín bude musieť vyhlásiť štátny bankrot, zvyšuje. Už vo štvrtok sa preto predstavitelia Európskej únie zídu na mimoriadnom summite.
Aktivity hedžových fondov veľmi dobre odráža štatistika derivátovej burzy v Chicagu. Podľa tejto štatistiky špekulanti uzatvorili už vyše 40-tisíc stávok proti euru. V piatok sa spoločná mena dostala na osemmesačné minimum voči doláru. Dnes došlo k jej miernemu posilneniu na 1,3683 dolára za euro. Grécko, Španielsko i Portugalsko sa snažia trhy upokojiť a tvrdia, že majú plány, ktoré zabránia nekontrolovanému rastu dlhu. Už vo štvrtok sa predstavitelia Európskej únie zídu na mimoriadnom summite. Diskutovať majú o kríze, no podľa predpokladov analytikov by sa mohli dohodnúť aj na pomoci Grécku. Podľa agentúry Reuters v dôsledku mimoriadneho summitu skrátil svoju návštevu Austrálie aj prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet, čo je znamením, že ECB by mohla chystať pomoc Grécku. Podľa trhového stratéga spoločnosti Sumitomo Trust Bansk existuje možnosť, že EÚ by mohla angažovať ECB na pomoc Grécku. Takáto pomoc by podľa neho mohla zmierniť obavy o fiškálne zdravie, ktoré sa rozšírili aj na Španielsko a Portugalsko. Grécky minister financií pre agentúru Bloomberg však povedal, že zahraničie žiadať o pomoc nechcú a deficit bude riešiť vláda. Pomôcť by jej v tom malo vyššie ako plánované príjmov štátneho rozpočtu. V januári už tieto príjmy o niekoľko percentných bodov plán prekročili. Grécko sa v problémoch topí pre svoj vysoký deficit, ktorý by tento rok mal dosiahnuť 12,7 percenta hrubého domáceho produktu. Krajiny eurozóny by však svoje deficity mali držať pod tromi percentami HDP. Grécko sľubuje, že do nastaveného limitu sa vtesná v roku 2012. Európska únia má zvyčajne do roka štyri summity. V prípade naliehavých problémov sa však môžu uskutočniť ďalšie. Reuters pripomína tiež skutočnosť, že hoci prezident ECB sa zvykne summitov zúčastňovať, nechodí na každý. Ostatný summit únie sa pritom konal len v januári a ďalšie pravidelné stretnutie sa má uskutočniť v marci.
(Zdroj: ETREND)

Slovenský podpredseda Európskej komisie potvrdený

9. 2. 2010 V Štrasburgu dnes Európsky parlament schválil novú Európsku komisiu na čele so staronovým predsedom Josém Manuelom Barrosom. Slovenský zástupca Maroš Šefčovič bude v novej komisii zastávať post podpredsedu zodpovedného za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu. Svojho päťročného mandátu by sa Komisia v novom zložení mala ujať zajtra.
Hlasovanie o dôvere sa pôvodne malo uskutočniť už vlani na jeseň, odklad spôsobili problémy so zavedením Lisabonskej zmluvy. Ďalší posun bol v januári, keď svoju kandidatúru stiahla dezignovaná bulharská komisárka Rumjana Želevová, obvinená zo zatajovania svojich obchodných aktivít. Na post Bulharsko nominovalo novú komisárku Kristalinu Georgievovú. V 27-člennej komisii pod vedením Barrosa je trinásť komisárov, ktorí pôsobili na komisárskych postoch aj doteraz, z toho sedem celý uplynulý mandát. EK bude mať sedem podpredsedov. Prvou podpredsedníčkou je Catherine Ashtonová, ktorá je zároveň aj vysokou predstaviteľkou EÚ pre spoločnú zahraničnú politiku. Prehľad všetkých eurokomisárov podľa krajín: Belgicko - Karel De Gucht: obchod Bulharsko - Kristalina Georgievová: medzinárodná spolupráca a humanitárna pomoc Cyprus - Andrulla Vassiliová: vzdelávanie, kultúra, viacjazyčnosť a mládež Česká republika - Štefan Füle: rozširovanie a európska susedská politika Dánsko - Connie Hedegaardová: Opatrenia na ochranu klímy Estónsko - Siim Kallas: doprava, podpredseda EK Fínsko - Olli Rehn: hospodárske a menové záležitosti Francúzsko - Michel Barnier: vnútorný trh a služby Grécko - Maria Damanakiová: Námorné záležitosti a rybné hospodárstvo Holandsko - Neelie Kroesová: digitálna agenda, podpredsedníčka EK Írsko - Máire Geogheganová Quinnová: výskum, inovácie a veda Litva - Algirdas Šemeta: dane, colná únia, audit a boj proti korupcii Lotyšsko - Andris Piebalgs: rozvoj Luxembursko - Viviane Redingová: spravodlivosť a základné práva, podpredsedníčka EK Maďarsko - László Andor: zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie Malta - John Dalli: zdravotníctvo a ochrana spotrebiteľov Nemecko - Günther H. Oettinger: energetika Poľsko - Janusz Lewandowski: rozpočet a finančné plánovanie Portugalsko - José Manuel Barroso, predseda EK Rakúsko - Johannes Hahn: regionálna politika Rumunsko - Dacian Ciolos: poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Slovensko - Maroš Šefčovič: medziinštitucionálne otázky a administratíva, podpredseda EK Slovinsko - Janez Potočnik: životné prostredie Španielsko - Joaquín Almunia: hospodárska súťaž, podpredseda EK Švédsko - Cecilia Malmströmová: vnútorné záležitosti Taliansko - Antonio Tajani: priemysel a podnikanie, podpredseda EK Veľká Británia - Catherine Ashtonová: podpredsedníčka EK, Vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.
(Zdroj: HNONLINE)

Euro zachraňovala G7

8. 2. 2010 Európski ministri financií a centrálni bankári zo skupiny najrozvinutejších krajín sveta G7 cez víkend ubezpečovali, že Európa si vyrieši problémy sama bez pomoci Medzinárodného menového fondu.
Hovorilo sa o Grécku, Portugalsku a Španielsku a šéf ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker presviedčal svojich partnerov, že Európa si problém s nimi vyrieši sama. Reagoval tak na obavy svetových finančných trhov, že problémy zadlženého Grécka sa môžu zopakovať v ďalších krajinách. V poklese akciových trhov aj hodnoty eura sa odrazila nechuť investorov riskovať. Kurz eura sa v piatok dostal k hranici 1,36 dolára za euro, čo bolo najmenej od mája minulého roka. V Španielsku a Portugalsku sa zvýšila riziková prirážka na vládne dlhopisy, čo znamená, že dnes si tieto krajiny požičiavajú drahšie ako pred pár mesiacmi. Jeden z analytikov hovorí, že špekulácie o ohrození ďalších krajín eurozóny sú prehnané. Grécko si napríklad dokázalo nedávno cez štátne dlhopisy požičať osem miliárd eur, na rozdiel od Maďarska, ktoré zostalo odkázané na pomoc Medzinárodného menového fondu. Opatrenia na znižovanie zadlženia nedávno prijali Grécko aj Španielsko.
(Zdroj: HNONLINE)

Bankový účet je najčastejšie využívaným produktom

5. 2. 2010 Obchodný vzťah s nejakou finančnou inštitúciou má na Slovensku vyše 80 % ľudí starších ako 15 rokov. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti GfK Group, ktorý sa uskutočnil v štrnástich krajinách strednej a východnej Európy. Obdobná situácia je v krajinách Česká republika, Chorvátsko, Ukrajina a Maďarsko. V rovnakej vekovej kategórii má obchodný vzťah s bankou každý obyvateľ v Rakúsku a Slovinsku.
V menšej miere využívajú služby finančných inštitúcií obyvatelia Bosny a Hercegoviny, Ruska a Srbska, kde ich je 70 %. Kým v skupinách pri ľuďoch s pravidelným zamestnaním vo veku 20 až 50 rokov tento pomer rastie, v iných cieľových skupinách – napríklad mladí ľudia do 19 rokov a starší ľudia vo veku nad 60 rokov sa čísla veľmi nemenia. Bankový účet je najčastejšie využívaným produktom. Spoločným znakom vývoja v strednej a východnej Európe v posledných rokoch bolo rozširovanie nových informačných a komunikačných technológií, ako sú mobilné telefóny a internet. V niektorých krajinách EÚ je počet užívateľov internetu vyšší ako v štátoch južnej Európy. Na dôležitosti naberá aj využívanie prostriedkov moderného trhu so službami, čo je vidieť aj na samotnom počte ľudí, ktorí sa zaoberajú sporením, alebo investovaním. Vo všeobecnosti platí, že tam, kde peniaze sú, sa skôr minú, ako by mali byť usporené a investované, čo je tiež dôsledok finančnej krízy
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner