Životná úroveň obyvateľov Európskej únie klesá
13. 6. 2023
Nespokojná je zhruba polovica Európanov. Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu nálada obyvateľov Európskej únie v súvislosti s ich ekonomickou situáciou klesá. Poukázali na to výsledky prieskumu Eurobarometra, v rámci ktorého sa zhruba polovica z celkovo 26.376 anketovaných v 27 krajinách EÚ vyjadrila, že ich „životná úroveň klesla a očakávajú, že v nasledujúcom období klesne ešte viac“. TASR o tom informuje na základe správy portálu europeannewsroom.com.
Najnespokojnejší Bulhari
Najnespokojnejší s vývojom ekonomickej situácie sú Bulhari. Až 81 % z oslovených dalo najavo nespokojnosť s opatreniami bulharskej vlády v boji proti vysokým životným nákladom. Okrem toho približne 61 % Bulharov uviedlo, že je nespokojných s opatreniami prijatými na celoeurópskej úrovni.
Vo Francúzsku je nespokojných s tým, ako krízu životných nákladov rieši francúzska vláda, zhruba 74 % opýtaných. Lepšie hodnotia kroky svojej vlády v Nemecku, kde je s jej opatreniami nespokojných 59 % respondentov. V Belgicku sa takto vyjadrilo smerom k vláde 54 % opýtaných, a čo sa týka opatrení prijatých na úrovni EÚ, nespokojnosť dalo najavo 55 % Belgičanov. V Chorvátsku je s tým, ako veci fungujú v EÚ, spokojných 38 % ľudí, nespokojnosť dalo najavo 48 % anketovaných.
Istý optimizmus
S vývojom svojej životnej úrovne sú výrazne nespokojní v Španielsku a Grécku a ešte výraznejšie na Cypre. Približne 66 % z celkového počtu oslovených v Španielsku a rovnaké percento aj v Grécku uviedlo, že ich životná úroveň sa už zhoršila, prípadne sa zhorší v nasledujúcich 12 mesiacoch. Prekonali ich obyvatelia Cypru, kde sa takto vyjadrilo 76 % opýtaných.
„Na druhej strane, Európania dali najavo aj istý optimizmus, že Európska únia bude schopná situáciu riešiť," povedal riaditeľ pre kampane v Európskom parlamente Philipp Schulmeister. Približne 64 % z celkového počtu oslovených obyvateľov EÚ uviedlo, že cítia, že veci sa v ich prípade vyvíjajú správnym smerom, a napríklad v prípade Španielov vyjadrilo takýto optimistický postoj 69 % respondentov.
B
(Zdroj: www.aktuality.sk/)
Summit EÚ-Rusko
31. 5. 2010
Moskva/Rostov na Done- Neformálnou večerou ruského prezidenta D. Medvedeva a lídrami EÚ sa dnes v Rostove na Done začne dvojdňový summit EÚ-Rusko.
Očakáva sa, že hlavnými bodmi rokovania bude pomoc únie východnému susedovi v rámci vznikajúceho „Partnerstva pre modernizáciu“ a ruské naliehanie na zrušenie víz. Únia za pomoc pri modernizácii ruskej ekonomiky očakáva boj proti korupcií , posilnenie právneho štátu a občianskych práv. Predpokladá sa, že sa do programu dostanú aj ďalšie problémy, ako prekážky vo vzájomnom obchode, energetiky, kríza eura, vzťahy s novým ukrajinským vedením či iránsky jadrový program. Únia je pre Rusko najvýznamnejší obchodný partner.
Dvojité občianstvo sleduje aj Brusel
31. 5. 2010
Vývoj situácie po prijatí maďarského zákona o dvojakom občianstve, bude pozorne sledovať aj stredoeurópsky výbor pre ľudské práva so sídlom v Bruseli.
Ak poslanci Národnej rady SR za SMK skutočne požiadajú o maďarské občianstvo, musia podľa premiéra prísť o mandát zákonodarného zboru v SR.
Poslanci za SMK majú však záujem požiadať aj o maďarské štátne občianstvo. Slovenského sa pritom odmietajú vzdať, pričom spôsob a čas získania iného štátneho občianstva nikto nebude zverejňovať.
Ak by to niekto zisťoval obrátia sa na Európsky súd pre ľudské práva a na Ústavný súd SR
Grécko očakáva 14,5 miliardy eur od krajín eurozóny
18. 5. 2010
Grécko do utorka (18.5.) očakáva od krajín eurozóny finančnú injekciu vo výške 14,5 miliardy eur. "
Najneskôr zajtra napoludnie budú tieto peniaze prevedené," uviedol zdroj z gréckeho ministerstva financií.
Grécko musí v stredu (19.5.) splatiť dlhopisy v celkovej výške takmer 9 miliárd eur. Trojročný záchranný balík pre Grécko má hodnotu 110 miliárd eur. Jednou z podmienok je, že Atény musia v najbližších troch rokoch v rozpočte usporiť 30 miliárd eur.
Ceny podľa metodiky EÚ v apríli opäť stúpli
18. 5. 2010
BRATISLAVA. Ceny tovarov a služieb na Slovensku podľa metodiky EÚ v apríli opäť vzrástli.
V apríli medziročne najviac vzrástli ceny alkoholu a tabaku, a to o 7,9 percenta. Ceny v zdravotníctve sa zvýšili o 4,7 percenta, vzdelávanie zdraželo o 4,5 percenta. Naopak, najvýraznejšie klesli ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, a to o 3,8 percenta.