Životná úroveň obyvateľov Európskej únie klesá
13. 6. 2023
Nespokojná je zhruba polovica Európanov. Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu nálada obyvateľov Európskej únie v súvislosti s ich ekonomickou situáciou klesá. Poukázali na to výsledky prieskumu Eurobarometra, v rámci ktorého sa zhruba polovica z celkovo 26.376 anketovaných v 27 krajinách EÚ vyjadrila, že ich „životná úroveň klesla a očakávajú, že v nasledujúcom období klesne ešte viac“. TASR o tom informuje na základe správy portálu europeannewsroom.com.
Najnespokojnejší Bulhari
Najnespokojnejší s vývojom ekonomickej situácie sú Bulhari. Až 81 % z oslovených dalo najavo nespokojnosť s opatreniami bulharskej vlády v boji proti vysokým životným nákladom. Okrem toho približne 61 % Bulharov uviedlo, že je nespokojných s opatreniami prijatými na celoeurópskej úrovni.
Vo Francúzsku je nespokojných s tým, ako krízu životných nákladov rieši francúzska vláda, zhruba 74 % opýtaných. Lepšie hodnotia kroky svojej vlády v Nemecku, kde je s jej opatreniami nespokojných 59 % respondentov. V Belgicku sa takto vyjadrilo smerom k vláde 54 % opýtaných, a čo sa týka opatrení prijatých na úrovni EÚ, nespokojnosť dalo najavo 55 % Belgičanov. V Chorvátsku je s tým, ako veci fungujú v EÚ, spokojných 38 % ľudí, nespokojnosť dalo najavo 48 % anketovaných.
Istý optimizmus
S vývojom svojej životnej úrovne sú výrazne nespokojní v Španielsku a Grécku a ešte výraznejšie na Cypre. Približne 66 % z celkového počtu oslovených v Španielsku a rovnaké percento aj v Grécku uviedlo, že ich životná úroveň sa už zhoršila, prípadne sa zhorší v nasledujúcich 12 mesiacoch. Prekonali ich obyvatelia Cypru, kde sa takto vyjadrilo 76 % opýtaných.
„Na druhej strane, Európania dali najavo aj istý optimizmus, že Európska únia bude schopná situáciu riešiť," povedal riaditeľ pre kampane v Európskom parlamente Philipp Schulmeister. Približne 64 % z celkového počtu oslovených obyvateľov EÚ uviedlo, že cítia, že veci sa v ich prípade vyvíjajú správnym smerom, a napríklad v prípade Španielov vyjadrilo takýto optimistický postoj 69 % respondentov.
B
(Zdroj: www.aktuality.sk/)
Ekonomika eurozóny aj EÚ rástla vlani pomalšie
4. 3. 2011
Ekonomika eurozóny aj EÚ v 4. štvrťroku minulého roka rástla pomalšie než očakávali trhy.
HDP eurozóny vzrástol medzikvartálne o 0,3 % a v celej európskej dvadsaťsedmičky o 0,2 %. V 3. štvrťroku minulého roka hospodárstvo krajín platiacich európskou jednotnou menou rástlo o 0,3 % a celej EÚ o 0,5 %.
Nové záťažové testy bánk v EÚ
3. 3. 2011
Záťažové testy bánk v EÚ, ktoré majú odhaliť odolnosť finančných ústavov pri ďalšej prípadnej kríze, odštartujú už v piatok.
Testy by mali byť prísnejšie než v minulom roku, kedy vyvolali značnú kritiku kvôli veľmi mierne nastaveným parametrom. Zatiaľ čo pri poslednom pokuse sa testy zameriavali predovšetkým na objem dlhopisov krajín, ktoré sa dostali do problémov, v jednotlivých bankách, tentoraz sa testy zamerajú aj na presuny majetku, úrokové sadzby a opäť aj na nákupy rizikových dlhopisov.
EÚ: rast výrobných cien opäť zrýchlil
3. 3. 2011
Rast výrobných cien v eurozóne aj v EÚ v januári už piatykrát po sebe zrýchlil. V eurozóne na 1,5 % z decembrových 0,8 %a a v celej EÚ na 1,4 % z 1,2 %.
Novinárov o tom informoval Eurostat.V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka výrobné ceny v krajinách platiacich európskou jednotnou menou vzrástli dokonca o 6,1 % a v celej EÚ o 6,5 %.
Slováci dôverujú sile eura
1. 3. 2011
Napriek minuloročným problémom, ktorými prechádzala eurozóna, Slováci naďalej veria v silu eura.
Väčšina Slovákov (89 %) je za to, aby v rámci EÚ fungovala európska hospodárska a menová únia s jednotnou menou. Až 68 % súhlasí s názorom, že euro zmiernilo negatívny dosah ekonomickej krízy.