Vláda schválila nový systém riadenia ľudských zdrojov pre eurofondy
28. 9. 2023
Ľudské zdroje zapojené do implementácie eurofondov v novom programovom období by sa mali riadiť spoločnými princípmi, postupmi a nástrojmi. Stanovuje ich Systém riadenia ľudských zdrojov zapojených do implementácie fondov EÚ v programovom období 2021 – 2027, ktorý v stredu schválila vláda.
Cieľom nového dokumentu nie je zmena legislatívnych noriem a všetky jeho návrhy sú definované ako odporúčania. Venuje sa rôznym oblastiam od plánovania ľudských zdrojov, ich vzdelávania, cez hodnotenie výkonnosti, až po odmeňovanie a motiváciu.
Dokument sa týka zamestnancov orgánov verejnej správy, ktorí sa podieľajú na implementácii eurofondov ako tzv. administratívne kapacity. Ich úlohou je prispievať k úspešnej implementácii fondov EÚ zabezpečením koordinácie, riadenia, implementácie, monitorovania, hodnotenia, kontroly a auditu eurofondov v programovom období 2021 až 2027, a to bez ohľadu na zdroj financovania.
„Sekundárnym cieľom predkladaného materiálu je stanoviť rámec a odporúčania pre subjekty zapojené do implementácie fondov EÚ v programovom období 2021 – 2027 v oblasti riadenia ľudských zdrojov, a to za účelom eliminácie nedostatkov z predchádzajúceho programového obdobia 2014 – 2020," priblížilo ministerstvo. Zámerom je zlepšiť efektívnosť a výkonnosť subjektov, zvýšiť motiváciu ľudských zdrojov a nastaviť systém ich odmeňovania prepojený na výkonnosť pri dodržaní efektívneho čerpania technickej pomoci.
Dokument je určený pre programy spolufinancované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Európskeho sociálneho fondu +, Kohézneho fondu, Fondu na spravodlivú transformáciu a Európskeho námorného, rybolovného a akvakultúrneho fondu. Pri jeho vytváraní vychádzalo MIRRI z analýzy predchádzajúceho programového obdobia 2014 – 2020 pre potreby prípravy Cestovnej mapy budovania administratívnych kapacít pre 2020+, ako aj z ďalších materiálov a informácií popisujúcich riadenie ľudských zdrojov v rámci eurofondov...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Český ekonomický boom sa blíži ku koncu, varuje šéf ČNB
11. 4. 2018
Po rokoch na vrchole čaká českú ekonomiku spomalenie. K nemu môže prispieť nedostatok voľných pracovných síl a vysoké ceny realít, uviedol to v utorok guvernér Českej národnej banky (ČNB) Jiří Rusnok. Informoval o tom portál iHNED.cz.
"Česká ekonomika je v súčasnosti blízko svojho vrcholu," povedal Rusnok počas prezentácie na výročnej konferencii o hospodárstve v krajinách strednej Európy ratingovej agentúry Moody's. Merané rastom hrubého domáceho produktu (HDP), Česko od roku 2015 zbohatlo o viac než 12 percent. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa bude ekonomický rast podľa Rusnoka spomaľovať, ale v budúcich dvoch rokoch sa ešte stále udrží na úrovni 3 percent. Najviac sa ekonomika prehrieva v oblasti trhu práce. "Trh práce je značne nad vrcholom posledného boomu z roku 2008 a miera nezamestnanosti prekonáva jeden rekord za druhým. Úzky trh práce stimuluje rast miezd," uviedol Rusnok. Podniky idú na plný výkon a sú nútené zvyšovať mzdy, čo sa naposledy ukázalo v Škode Auto. Vedenie mladoboleslavskej automobilky pristúpilo na požiadavky odborov zvýšiť postupne mzdy zhruba o pätinu. V opačnom prípade totiž najväčšiemu domácemu exportérovi hrozilo, že robotníci odmietnu pracovať počas víkendových zmien a vstúpia do štrajku.
Tri tváre európskeho trhu práce
9. 4. 2018
Podnikové prieskumy EÚ za prvý kvartál ukázali narastajúci problém s nedostatkom pracovnej sily. V rámci celej EÚ hlási 20 percent firiem, že je to limitujúci faktor pre rozvoj produkcie. To je s odstupom najviac v histórii.
Vo štvrtom kvartáli minulého roka to bolo 17 percent a pred rokom len 12 percent. Problém nedostatku pracovnej sily v EÚ sa teda zintenzívňuje a keď to takto pôjde ďalej, tak onedlho sa dočkáme toho, že najväčším problémom firiem nebude to, že nemajú komu predávať, ale koho zamestnať. Slabý dopyt ako dôvod obmedzujúci rozvoj aktuálne hlási 24 percent firiem, čo je zase najmenej v histórii. Samozrejme, silný trh práce nie je rovnomerne rozložený. Najviac problémov s pracovnou silou hlásia v Maďarsku (88 percent firiem) a najmenej podľa očakávania v Grécku (0 percent). Pohľad na jednotlivé krajiny ukazuje, že trh práce má tri tváre: 1. brutálne sa prehrievajúci, čo je fenoménom nových členských krajín EÚ; 2. silný/mierne sa prehrievajúci v západných a severných krajinách EÚ; 3. slabý, to sa týka juhu.
Obchodnému konfliktu bude chcieť EÚ predísť rozhovormi s USA
5. 4. 2018
Pre Spojené štáty a Európsku úniu (EÚ) je veľmi dôležité, aby viedli dialóg a predišli tak obchodnému konfliktu. Povedala to v stredu hovorkyňa nemeckého ministerstva hospodárstva Beate Baronová.
Reagovala tak na ďalšiu eskaláciu obchodného sporu medzi USA a Čínou. Po tom, ako USA zverejnili zoznam čínskych produktov v celkovej hodnote okolo 50 miliárd USD (40,62 miliardy eur), ktoré by mohli spadať pod nové clá, čínske ministerstvo obchodu oznámilo, že Peking pripravuje zavedenie ciel na americké produkty v rovnakej hodnote. Čína pritom pohrozila, že uvalí clá na kľúčové americké produkty vrátane sójových bôbov, lietadiel, automobilov, whisky a chemikálií. Vývoj ukazuje, že pre nás je nadovšetko dôležité využiť čas, ktorý máme do 1. mája, na dialóg medzi USA a EÚ, aby sme sa vyhli špirále, ktorá vedie k obchodnému konfliktu," dodala Baronová, podľa ktorej je potrebné hovoriť o obchode aj s Čínou. USA v marci zaviedli 25 percentné clo na dovoz ocele a 10 percentné clo na hliník, ale EÚ a niekoľko krajín dostalo dočasnú výnimku, ktorá platí do 1. mája.
Francúzske mestečko zažíva brexitový realitný boom
3. 4. 2018
Mestečko Eymet na juhozápade Francúzska je medzi Britmi obľúbené už dlho, aj tak ale vývoj z posledných mesiacov mnohých zaskočil. Obec so stredovekým opevnením a asi 2600 obyvateľmi zažíva príval britských záujemcov o kúpu nehnuteľnosti. Začal nečakaný boom v predvečer brexitu a najmä mladí Briti sa túžia presťahovať, skôr ako bude neskoro, napísal denník The Guardian.
"Je to šialené, proste šialené," povedala miestna realitná maklérka Terrie Simpsonová. "Chodia za nami ľudia, ktorí doslova hovoria: 'Prišli sme na týždeň a do odchodu by sme chceli mať dom.' Chcú všetko vyriešiť, usadiť sa, začať si vytvárať nárok na trvalý pobyt. Majú pocit, že čas im beží. Je tu lehota," opisuje rodená Britka, ktorá sa do departementu Dordogne presťahovala pred 16 rokmi. Na začiatku každého roka si spoločne s kolegami v realitnej kancelárii Agence Eleonor stanovujú ročné predajné ciele. Ku koncu februára zistili, že tohtoročný predaj už prekročili 30 percent vytýčenej méty. Pred referendom o odchode Británie z EÚ Simpsonová kritizovala "úplnú absurdnosť a absolútnu hlúposť" celého procesu, teraz ale dodáva, že z profesionálneho hľadiska si nemôže sťažovať. "Minulý mesiac sme otvorili novú pobočku v Bergeracu. Za prvý týždeň predala tri domy," povedala.