Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákonník

Rozvádzať sa kvôli sobášu s inou je zárukou, že o rok budete mať reprízu.

Malé peniaze sa zarábajú rukami, veľké hlavou.

Ak sa nepokazila vec, ktorá sa pokaziť mohla, určite by bolo bývalo lepšie, keby sa bola pokazila.

(Murphyho zrnká II)
Pravda a blufovanie

Načo ničiť nepriateľa ohňom a mečom, keď sa to dá oveľa ľahšie jazykom.

Ak sa už silou - mocou chcete cez niečo prebíjať, tak radšej cez betónový múr ako cez klebetu.

Klamstvo poznáme malé, veľké a štatistiku.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Ľahšie je zmeniť výzor sto ľudí ako povahu jedného z nich.

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho vynálezy

Vodotesné čajové vrecko ušetrí nervy všetkým, ktorí prácne lovia čajové vrecko na dne čajníka.

Ak nemáte čas na sprchovanie, jednoducho sa obaľte izolepou a potom ju odmotajte – špina sa na ňu nalepí.

Nehorľavé zápalky sú ideálne najmä pre rodiny s malými deťmi a hasičov.

(Murphyho zrnká II)
Život je žart...

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

(Myšlienky bez cla)

Vláda schválila nový systém riadenia ľudských zdrojov pre eurofondy

28. 9. 2023 Ľudské zdroje zapojené do implementácie eurofondov v novom programovom období by sa mali riadiť spoločnými princípmi, postupmi a nástrojmi. Stanovuje ich Systém riadenia ľudských zdrojov zapojených do implementácie fondov EÚ v programovom období 2021 – 2027, ktorý v stredu schválila vláda. Cieľom nového dokumentu nie je zmena legislatívnych noriem a všetky jeho návrhy sú definované ako odporúčania. Venuje sa rôznym oblastiam od plánovania ľudských zdrojov, ich vzdelávania, cez hodnotenie výkonnosti, až po odmeňovanie a motiváciu.
Dokument sa týka zamestnancov orgánov verejnej správy, ktorí sa podieľajú na implementácii eurofondov ako tzv. administratívne kapacity. Ich úlohou je prispievať k úspešnej implementácii fondov EÚ zabezpečením koordinácie, riadenia, implementácie, monitorovania, hodnotenia, kontroly a auditu eurofondov v programovom období 2021 až 2027, a to bez ohľadu na zdroj financovania.
„Sekundárnym cieľom predkladaného materiálu je stanoviť rámec a odporúčania pre subjekty zapojené do implementácie fondov EÚ v programovom období 2021 – 2027 v oblasti riadenia ľudských zdrojov, a to za účelom eliminácie nedostatkov z predchádzajúceho programového obdobia 2014 – 2020," priblížilo ministerstvo. Zámerom je zlepšiť efektívnosť a výkonnosť subjektov, zvýšiť motiváciu ľudských zdrojov a nastaviť systém ich odmeňovania prepojený na výkonnosť pri dodržaní efektívneho čerpania technickej pomoci.
Dokument je určený pre programy spolufinancované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Európskeho sociálneho fondu +, Kohézneho fondu, Fondu na spravodlivú transformáciu a Európskeho námorného, rybolovného a akvakultúrneho fondu. Pri jeho vytváraní vychádzalo MIRRI z analýzy predchádzajúceho programového obdobia 2014 – 2020 pre potreby prípravy Cestovnej mapy budovania administratívnych kapacít pre 2020+, ako aj z ďalších materiálov a informácií popisujúcich riadenie ľudských zdrojov v rámci eurofondov...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Európske vlády začínajú bojovať o financie na výskum

24. 1. 2010 Čulé zákulisné manévrovanie európskych vlád, snažiacich sa získať čo najvyšší podiel prostriedkov z rozpočtu Spoločenstva, ktoré sú určené na výskum, sa už v Bruseli začalo. A to aj napriek tomu, že nový rámcový program skôr ako v roku 2014 nespustia.
Od roku 1984 výskumné a inovačné aktivity EÚ spadajú pod rámcový program (RP). RP pre výskum je hlavným finančným a právnym nástrojom Európskej únie pri implementácii Európskej vedeckej oblasti. V súčasnosti prebieha v poradí siedme obdobie, ktoré je určené na roky 2007 až 2013. Výsledky dosiahnuté za polovicu časového intervalu by mali vyhodnotiť v najbližších mesiacoch.
(Zdroj: EURACTIV)

Európsky rok boja proti chudobe

21. 1. 2010 Európska komisia so španielskym predsedníctvom vyhlásia dnes v Madride rok 2010 za Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Slogan kampane znie „Skoncujme s chudobou hneď teraz“. Tradícia „Európskych rokov“ začala už v roku 1983. Ich hlavným cieľom je zvýšiť v Európskej únii povedomie verejnosti o stanovenej téme a stimulovať politické diskusie.
Predchádzajúci Európsky rok 2009 bol Európskym rokom tvorivosti a inovácií, rok 2008 Európskym rokom medzikultúrneho dialógu, rok 2007 Európskym rokom rovných príležitostí a rok 2006 Európskym rokom pracovnej mobility.
Silný ohlas verejnosti vyvolala najmä skutočnosť, že podľa európskych štatistík v súčasnosti žije pod hranicou chudoby 17 % Európanov, čo je takmer 80 miliónov ľudí.
(Zdroj: EURACTIV)

Propagovanie inovácií supermarketmi

21. 1. 2010 Veľké maloobchodné siete by mali pomáhať pripraviť spotrebiteľov na zavádzanie inovácií v potravinárskom sektore. Informovali o tom vrcholoví pracovníci Riaditeľstva pre zdravie a ochranu spotrebiteľov, ktorý je súčasťou Európskej komisie.
Európska komisia v októbri 2009 začala vyšetrovanie sietí maloobchodných potravinových reťazcov kvôli podozreniu, že nútia malých farmárov a iných kupcov uzatvárať nevýhodné zmluvné záväzky. Cieľom vyšetrovania je zabrániť, aby dochádzalo k ďalšiemu zvyšovaniu cien potravín. Komisia týmto krokom chce zabezpečiť, aby farmári získali spravodlivý podiel z ceny finálnych produktov. Súčasťou širšej snahy o zlepšenie situácie v potravinárskom odvetví je aj založenie Fóra pre dodávateľov potravín do supermarketov. Fórum má spojiť verejnosť, regulátorov a podniky z celého odvetvia, aby situáciu v sektore maloobchodného predaja potravín spoločne prediskutovali. Zavedenie nanotechnológií sa v posledných rokoch spomína čoraz viac. Budúci komisár pre životné prostredie a bývalý komisár pre vedu a výskum Janez Potočnik prednedávnom vyhlásil, že existujúca legislatíva v oblasti chemických látok nie je postačujúca na regulovanie nanomateriálov. Vyskytli sa tiež správy, že spoločnosti, ktoré predávajú produkty obsahujúce nanotechnológie, zámerne zakrývajú tento fakt zo strachu pred reakciou spotrebiteľov. Vplyv nanotechnológií na ľudské zdravie nie je dostatočne preskúmaný, aj keď môžu zlepšiť chuť a predĺžiť trvanlivosť výrobku. Šéf generálneho riaditeľstva Sanco, ktorá je súčasťou Európskej komisie, na stretnutí s maloobchodníkmi zdôraznil, že supermarkety by mali byť v popredí procesu informovania zákazníkov o rizikách a výhodách noviniek, akými sú napríklad nanotechnológie.
(Zdroj: EURACTIV)

V rebríčku ekonomickej slobody si Slovensko polepšilo

20. 1. 2010 Podľa výsledkov Indexu ekonomickej slobody, ktorý zostavujú washingtonská nadácia Heritage Foundation a renomované hospodárske noviny Wall Street Journal na základe porovnávania ekonomickej slobody v 179 krajinách sveta, je ekonomicky najslobodnejšou krajinou na svete opäť Hongkong.
Na druhom mieste sa umiestnil Singapur a tretia je Austrália, po ktorej nasledujú Nový Zéland, Írsko, Švajčiarsko a Kanada. Všetky zmienené štáty boli vyhodnotené ako úplne slobodné. Jedenásta Británia a ôsme Spojené štáty dostali hodnotenie „prevažne slobodné“. Posledné priečky (179. miesto) obsadila Kórejská ľudovodemokratická republika a tesne pred ňou skončili Zimbabwe a Kuba. Ekonomické pomery v týchto štátoch boli označené ako "represívne". Podobné hodnotenie získal napríklad aj Vietnam (144. miesto). Dobrú známku nedostala ani Čína (140. miesto) s hodnotením „prevažne neslobodná“. Index sa zostavuje na základe vyhodnotenia slobody v desiatich ekonomických kategóriách, vrátane osobnej slobody, slobody podnikania, slobody obchodu, perspektívy ďalšieho rozvoja, konkurencie či úrovne korupcie. Každá z krajín dostane od 1 do 10 bodov v jednotlivých kategóriách, takže maximálne môže získať 100 bodov. Prvý Hongkong v najnovšom prieskume dosiahol 89,7 bodu, čo je oproti predchádzajúcemu roku o 0,3 bodu menej. Slovensko, ktoré získalo 69,7 bodu a obsadilo 35. priečku, si v porovnaní s minulým rokom polepšilo o jednu priečku. Ekonomické pomery v krajinách, ktoré dosiahli od 60 do 69,9 bodu, sa považujú za "stredne slobodné". Lepšie umiestnenie zo susedných štátov dosiahlo len Česko - 69,8 bodu a 34. priečku. Maďarsko so 66,1 bodu je na 51. mieste a Poľsko má 63,2 bodu a obsadilo 71. priečku.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner