Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

V EÚ výrazne klesá predaj áut

15. 10. 2021 Predaj nových osobných automobilov v Európskej únii sa v septembri medziročne znížil o 23,1 percenta na 718 598 vozidiel. Ide o najnižší počet za mesiac september od roku 1995.
Pokles bol z veľkej časti spôsobený nedostatočnou ponukou vozidiel v dôsledku pretrvávajúceho globálneho nedostatku polovodičov, ktorý spôsobila pandémia covid-19. Dnes o tom informovalo Európske združenie výrobcov automobilov. V Českej republike bol pokles miernejší.
Najväčšie európske automobilové trhy zaznamenali v septembri dvojciferný pokles: Taliansko o 32,7 percenta, Nemecko o 25,7 percenta, Francúzsko o 20,5 percenta a Španielsko o 15,7 percenta.
Od januára do septembra, teda za prvé tri štvrťroky, počet nových registrácií v EÚ medziročne vykazuje rast o 6,6 percenta na 7,53 milióna vozidiel.
V Českej republike sa v septembri podľa Európskeho združenia predajcov predalo medziročne o 16,2 percenta menej nových osobných áut, celkom 14 165. Za prvých deväť mesiacov roku ale počet registrácií vykazuje rast, a to o 9,1 percenta na 161 824.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Obchod s emisiami je lepší ako emisné dane

22. 7. 2009 Efektívnejším spôsobom boja proti klimatickým zmenám je podľa správy vypracovanej pre britského premiéra obchodovanie s emisiami než emisné dane.
Ak sa chceme vyhnúť katastrofálnym následkom klimatických zmien je globálny systém obchodovania s emisiami nevyhnutný. Píše sa to v správe Global Carbon Trading.
Ani samotné obchodovanie však nebude stačiť. Musí sa spojiť s cieleným znižovaním emisií na národnej úrovni. Emisný trh by mal byť kombinovaný s cielenou reguláciou, zdaňovaním a verejnými financiami na široko zamerané opatrenia. Správa tvrdí, že kľúčové bude dosiahnutie zníženia emisií v rozvojových krajinách.
Dokument britskej vlády sa teda nevyslovuje za zásadnú environmentálnu daňovú reformu.  „Zelené dane“ odvíjajúce sa od znečistenia by mali mať len podpornú úlohu.
Švédske predsedníctvo zasa  tvrdí, že bez zavedenia emisných daní nebude európsky systém obchodovania s emisiami stačiť na také zníženie emisií, aby EÚ splnila svoje záväzky.
Rovnaký  názor zastáva aj popredný environmentálny expert, David Gee z Európskej environmentálnej agentúry.  Podľa jeho slov na nedávnej konferencii v Londýne povedal, že kríza klimatických zmien, lepšie výskumné poznatky a klesajúca popularita trhovej ideológie vytvárajú výbornú príležitosť na zavedenie environmentálnej daňovej reformy.
(Zdroj: EURACTIV)

Všeobecné kritériá na záchranu bánk

21. 7. 2009 Jednou z priorít EÚ by v čase finančnej krízy malo byť definovanie všeobecných kritérií na záchranu bánk. Ich stanovenie by mohlo zabrániť podobnému krachu v budúcnosti. Tvrdí to aliancia najväčších finančních hráčov v dvadsaťsedemčlennom bloku.


Finančná kríza odhalila potrebu sprísniť  európsky  dohľad nad finančnými inštitúciami, ktoré kontrolujú najmä národné autority, a to i napriek tomu, že sú čoraz viac zapojené do cezhraničných aktivít. V Európe je podľa údajov Európskej komisie  viac ako osem tisíc bánk, no dve tretiny ich aktív sú v rukách okolo štyridsiatich medzinárodných inštitúcií.
V októbri 2008 vytvorila EK expertnú skupinu, ktorej úlohou bolo skúmať a navrhnúť reformné opatrenia vo finančnej supervízii. Panel viedol bývalý výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu. Svoju správu prezentoval vo februári 2009.

V máji Komisia plne podporila návrhy skupiny, pričom predstavila svoj koncept založený na zvýšení právomocí Európskej centrálnej banky pri makrodohľade na prevenciu systémového rizika a podporu spolupráce na národnej úrovni pri mikrodohľade medzinárodných finančných skupín.
(Zdroj: EURACTIV)

EÚ usiluje o dohľad nad energetickými investíciami

20. 7. 2009 Európska komisia má záujem viac monitorovať národné investície do energetickej infraštruktúry v kľúčových oblastiach. Patria k nim oblasti ako biopalivá, jadrová energia, plyn a zachytávanie a uskladňovanie CO2.


Komisia návrh nariadenia o povinnosti štátov oznamovať investičné projekty energetickej infraštruktúry  predstavila 16. júla. Komisár Piebalgs zdôraznil, že Únia by potrebovala práve tieto investície vzhľadom na záväzky EÚ v oblasti klímy.
Komisiu   zaujíma,  či sa investičné projekty stanú realitou včas na to, aby uspokojili budúci dopyt a naplnili energetické a klimatické ciele. Tento záujem je v čase, keď vážna finančná a hospodárska kríza spôsobuje škrty a meškanie energetických investícií a zvyšuje neistotu v budúcich energetických projektoch, pochopiteľný.  
EÚ v rámci plánu hospodárskej obnovy určila na investície do energetickej infraštruktúry 3,98 miliardy eur. Komisia však odhaduje, že na  zlepšenie elektrickej siete a výrobných kapacít bude potrebné investovať do roku 2030 investovať podstatne viac, a to až  jeden bilión eur, teda asi 250-krát viac. Ďalších 150 miliárd by malo smerovať do plynárenských sietí. Únia bude len tak bude schopná  reagovať na výzvy v oblasti bezpečnosti dodávok a klimatických zmien.
(Zdroj: EURACTIV)

V spore o kanadské víza Praha hľadá solidaritu EÚ

15. 7. 2009 Česko protestuje proti obnoveniu vízovej povinnosti pre svojich občanov cestujúcich do Kanady. Rozhodlo sa vyjednávať s kanadským veľvyslancom a členské štáty EÚ vyzýva k podpore v snahe o zvrátenie rozhodnutia.
Od zrušenia vízovej povinnosti v roku 2007, zaznamenala Kanada  takmer 3000 žiadostí o azyl zo strany českých občanov,  predovšetkým  Rómov. Väčšina Rómov sa podľa českých a kanadských médií odvolávala na strach z rastúceho extrémizmu vo svojej krajine.
Kanada, ktorá poskytuje azylantom  štedrý sociálny balíček tvrdí, že český exodus vyčerpáva jej kapacity a rozpočet imigračných služieb. Od včera (14. júla) sú tak  Česi cestujúci do Kanady  nútení ísť podať žiadosť do najbližšieho kanadského úradu pre víza, ktorý je vo Viedni.  

Český premiér je rozhodnutý povolať  svojho veľvyslanca v Kanade späť do Prahy, aby s ním konzultoval situáciu. Vláda sa okrem toho  dohodla, že i kanadskí diplomati a držitelia služobných pasov budú pri ceste do Českej republiky potrebovať víza.

Ako člen Európskej únie však Česko nesmie recipročne a individuálne zaviesť víza pre všetkých Kanaďanov, pretože musí rešpektovať politiku celého bloku EÚ, ktorý má s Kanadou dohodu o bezvízovom styku.

Českí diplomati preto chcú  začať rokovať s Európskou komisiou, ktorá by voči Kanade mohla zakročiť v priebehu troch mesiacov. Premiér Fischer vyhlásil, že za hromadný odchod Rómov môže kanadský azylový systém, ktorý je podľa neho veľmi náchylný k zneužívaniu.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner