V EÚ je široká zhoda na reforme trhu s elektrinou
19. 6. 2023
Cieľom je zlepšiť prístup spotrebiteľov k cenovo výhodným energiám z obnoviteľných zdrojov, povedal minister. Medzi členskými štátmi Európskej únie sa rysuje široká zhoda v otázke reformy spoločného trhu s elektrinou. Vyhlásil to v pondelok nemecký minister hospodárstva.
Európska komisia (EK) predložila v marci návrh reformy trhu s elektrickou energiou v snahe zabrániť nadmernému zdražovaniu cien pre spotrebiteľov a podporiť rozvoj obnoviteľných zdrojov energie.
Podľa návrhu sa majú podporovať dlhodobé zmluvy na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a jadrovej energie. O konečnej podobe legislatívneho návrhu reformy teraz rokujú členské štáty EÚ a Európsky parlament (EP). Všetky technické otázky sú riešiteľné, nemecký minister hospodárstva
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Inflácia v eurozóne zrýchlila
30. 9. 2016
Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne v septembri zrýchlil na 0,4 percenta z augustových 0,2 percent. Vyplýva to z prvého rýchleho odhadu, ktorý zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. Inflácia tak naďalej výrazne zaostáva za cieľom Európskej centrálnej banky (ECB).
Ceny energií síce v septembri klesli, tempo ich poklesu však spomalilo na tri percentá z augustových 5,6 percenta. Ceny služieb, potravín, alkoholu a tabaku a priemyselných tovarov naopak rástli. Najviac sa zvýšili ceny v službách, a to o 1,2 percenta. Sektor služieb je najväčším sektorom ekonomiky eurozóny. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa najviac nestabilné ceny nespracovaných potravín a energií, predstavovala rovnako ako v auguste 0,8 percenta. Bez zahrnutia cien energií, potravín, alkoholu a tabaku bola inflácia tiež na úrovni 0,8 percenta. Rýchly odhad Eurostatu nezahŕňa medzimesačné porovnanie ani žiadne ďalšie podrobnosti. Spresnenú správu s ďalšími údajmi zverejní Eurostat 17. októbra.
zdroj: hnonline.sk
UniCredit zvažuje emisie akcií a predaj majetku
27. 9. 2016
Talianska banková skupina UniCredit chce získať až 16 miliárd eur prostredníctvom emisie nových akcií a predaja majetku. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje.
K predaju chce UniCredit okrem iného ponúknuť internetového makléra FinecoBank. Najväčšia talianska banka teraz očakáva ponuky na svoju divíziu správy majetku Pioneer a rokuje s poľskou PZU o predaji podielu 40 percent v poľskej Bank Pekao. Ukazovateľ kapitálovej primeranosti UniCredit zaostáva za rovnakým ukazovateľom pri predných konkurentoch. Banka teraz plánuje predaj veľkého objemu zlých úverov. Tento predaj bude podľa jedného zo zdrojov dôležitý pre určenie veľkosti kapitálu, ktorý bude UniCredit potrebovať. Úvery sa zvyčajne predávajú pod účtovnou hodnotou, čo spôsobuje predajcovu stratu. Podľa talianskej tlače by UniCredit mohla predať zlé úvery v objeme 20 miliárd eur.
zdroj: hnonline.sk
Európsky fond na zlé časy
12. 9. 2016
Poďme sa poriadne pripraviť na zlé časy. Tak, aby nás prípadná ďalšia kríza nenechala zaskočených. Takto uvažovali európske politické špičky na víkendovom stretnutí v Bratislave. Slovensko totiž v rámci nášho predsedníctva v Rade EÚ prvýkrát v histórii organizovalo tzv. Ecofin, teda neformálne stretnutie ministrov financií Európskej únie.
Ministri ako jednu z ústredných tém riešili vytvorenie spoločného európskeho fondu. Ten môže mať podobu poistky v nezamestnanosti alebo finančného vankúša, z ktorého sa budú podporovať investície.Odborníci v súvislosti s novinkou poukazujú na to, že neprichádza v správnom čase. „V Európskej únii nefunguje dodržiavanie pravidiel v oveľa dôležitejších fiškálnych oblastiach, sotva sa tak stane v prípade tohto fondu,“ povedal analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský. Podobne to cítili aj niektorí európski politici. Podpredseda Európskej komisie pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis po stretnutí Ecofinu povedal, že niektorí ministri financií si nie sú istí, či by sa táto téma vôbec mala otvárať.
zdroj: hnonline.sk
Švajčiarska národná banka oslabje domácu menu
6. 9. 2016
Švajčiarska národná banka (ŠNB) masívne investuje do akcií. Alpská republika sa pokladá vo svete za bezpečné útočisko v období neistoty, presne to mu robilo problémy. Informuje portál iDNES.cz. Investori radi nakupujú švajčiarsky frank (CHF), čo zvyšuje jeho hodnotu. Silný frank však poškodzuje jeho exportérov. ŠNB sa preto rozhodla dôrazne zakročiť. Začala nakupovať akcie v zahraničí.
Ekonóm ŠNB Thomas Jordan povedal, že v súčasnosti je tento postup ten najlepší. Banka už má väčší podiel verejne obchodovaných akcií v spoločnosti Facebook než jej samotný zakladateľ Mark Zuckerberg. Výkonný riaditeľ najpoužívanejšej sociálnej siete má väčšinu podielu v inej triede akcií, takže mu nehrozí, že stratí kontrolu nad firmou. Trh s dlhopismi vysychá, takže sa ŠNB zameriava na akcie. Podiely v desiatich najväčších súkromných firmách zvyšovala, kým veľkí inštitucionálni investori ich práve znižovali. ŠNB sa nevyjadruje o podrobnostiach svojej stratégie. Tvrdí však, že investuje do spoločností podľa ich váhy v rôznych indexoch.
zdroj: hnonline.sk