Úprava postupov a podmienok pri udeľovaní povolení pri cezhraničnom obstarávaní k projektom transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Cieľom zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete je okrem iného transponovanie smernice a s tým súvisiaca úprava postupov a podmienok pri udeľovaní povolení, ako aj pri cezhraničnom obstarávaní k projektom transeurópskej dopravnej siete (TEN-T).
Príprava veľkých stavieb a získavanie pozemkov na ne sa aj v zahraničí zvykne riešiť osobitnou právnou úpravou alebo aspoň osobitnými skrátenými postupmi. Dôvodom je, že veľká stavba celoštátneho a neraz medzinárodného významu ovplyvňuje ekonomický, kultúrny a demografický vývoj celých regiónov a neraz aj štátov. Preto pri zachovaní prirodzených práv ľudí na vlastníctvo nehnuteľností, ktoré ochraňujú ústavy všetkých demokratických štátov, sa hľadajú postupy, ktoré by na jednej strane boli v súlade s týmito právami, ale ktoré by na druhej strane zamedzili povyšovať záujem jednotlivca nad celospoločenský záujem v takej miere, aby brzdili celospoločenský rozvoj v štáte. Návrh zákona rieši tento konflikt spôsobom, ktorý nie je neštandardným ani z medzinárodného hľadiska.
K
ECB chce, aby banky držali zisk doma dlhšie
29. 7. 2020
Veľké slovenské banky majú dostatok kapitálu, aby zvládli recesiu. Regulátori napriek tomu žiadajú, aby ponechali zisk doma a nevyplácali tento rok dividendy.
Európska centrálna banka včera zverejnila výsledky cvičenia z úvodnej fázy koronakrízy, ktorého cieľom bolo odhaliť slabiny v sektore. Analýza hovorí, že peňažné domy pandémiu zvládnu, no v prípade druhej vlny by mohli prísť o veľkú časť kapitálu. Frankfurt preto chce, aby 86 významných európskych bánk do januára 2021 nevyplácali dividendy a nerealizovali ani odkup vlastných akcií. Predošlé odporúčanie platilo do októbra. Frankfurt takto chce zabezpečiť, aby mali komerčné inštitúcie dostatok kapitálu na zvládnutie nárastu nesplácaných úverov.
Čína a Únia urýchlia rokovania o investičnej dohode
29. 7. 2020
Čína a Európska únia urýchlia rokovania, aby do konca tohto roka dokončili investičnú dohodu, uviedol v utorok čínsky vicepremiér Liou Che.
Čína a Únia budú tiež pokračovať v posilňovaní prispôsobenia makroekonomickej politiky a implementácii efektívnych fiškálnych a monetárnych politík na podporu zotavenia globálnej ekonomiky, uviedol Liou vo vyhlásení zverejnenom čínskym ministerstvom obchodu. Liu predtým prostredníctvom online konferencie rokoval s podpredsedom Európskej komisie Valdisom Dombrovskisom. Čína a EÚ budú tiež pracovať na prevencii pred koronavírusom, vývoji vakcíny a vymieňať si expertov v rámci ďalšej bilaterálnej spolupráce. Takisto rozšíria obchod s poľnohospodárskymi produktmi, uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva obchodu.
Koronakríza ohrozuje vyše 150-tisíc pracovných miest v textilnom priemysle
27. 7. 2020
Dôsledky koronakrízy ohrozujú v európskom textilnom a odevnom priemysle viac než 150-tisíc pracovných miest.
"Vychádzame z toho, že približne 13-tisíc firiem v Európe napriek rozsiahlym podporným opatreniam do konca roka 2021 zmizne, a tým je ohrozených zhruba 158.000 pracovných miest," zosumarizoval šéf poisťovateľa úverov Euler Hermes pre Nemecko Ron van het Hof výsledky ich najnovšej štúdie. Tržby európskeho textilného a odevného priemyslu by sa podľa Euler Hermes mali v dôsledku koronakrízy tento rok prepadnúť o 19 percent. Aj keď budúci rok sa tržby citeľne zotavia, podľa experta spoločnosti Auréliena Duthoita sa však na predkrízovú úroveň nedostanú pred rokom 2023.
Brusel chce uvoľniť pravidlá, aby firmy mohli ľahšie získať kapitál na trhoch
27. 7. 2020
Európska komisia (EK) chce uvoľniť niektoré pravidlá, aby firmy mohli ľahšie získavať čerstvý kapitál na trhoch. V piatok to povedal podpredseda EK Valdis Dombrovskis.
"Dnes navrhnuté cielené zmeny uľahčia našim firmám snahu získať potrebné financovanie investícií pre našu ekonomiku," povedal Dombrovskis. Dočasne sa majú uvoľniť napríklad pravidlá týkajúce sa prospektov pre kapitálový trh. Firmy, ktoré emitujú akcie alebo dlhopisy, v týchto dokumentoch informujú investorov o svojom podnikaní a svojej situácii. Po novom by sa mali skrátiť z niekoľkých stoviek strán len na 30 strán, aby sa ľahšie vytvárali, čítali a skúmali. To však má platiť len pre firmy, ktoré už predtým emitovali akcie alebo dlhopisy.