Úprava postupov a podmienok pri udeľovaní povolení pri cezhraničnom obstarávaní k projektom transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Cieľom zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete je okrem iného transponovanie smernice a s tým súvisiaca úprava postupov a podmienok pri udeľovaní povolení, ako aj pri cezhraničnom obstarávaní k projektom transeurópskej dopravnej siete (TEN-T).
Príprava veľkých stavieb a získavanie pozemkov na ne sa aj v zahraničí zvykne riešiť osobitnou právnou úpravou alebo aspoň osobitnými skrátenými postupmi. Dôvodom je, že veľká stavba celoštátneho a neraz medzinárodného významu ovplyvňuje ekonomický, kultúrny a demografický vývoj celých regiónov a neraz aj štátov. Preto pri zachovaní prirodzených práv ľudí na vlastníctvo nehnuteľností, ktoré ochraňujú ústavy všetkých demokratických štátov, sa hľadajú postupy, ktoré by na jednej strane boli v súlade s týmito právami, ale ktoré by na druhej strane zamedzili povyšovať záujem jednotlivca nad celospoločenský záujem v takej miere, aby brzdili celospoločenský rozvoj v štáte. Návrh zákona rieši tento konflikt spôsobom, ktorý nie je neštandardným ani z medzinárodného hľadiska.
K
Ekonomika Únie zrýchľuje. Slovensko je však na chvoste
17. 11. 2021
Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku vzrástla podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 2,1 percenta, čo je nepatrne viac ako v druhom štvrťroku, kedy rast predstavoval dve percentá.
V spresnenej správe to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat, ktorý tak potvrdil svoj rýchly odhad z konca októbra. Rast v eurozóne potom zrýchlil na 2,2 z predchádzajúcich 2,1 percenta.
Slovenská ekonomika si v treťom štvrťroku polepšila medziročne o 1,3 percenta, je to druhý najhorší výsledok z krajín Európskej únie. Horšie je na tom len Bulharsko s 0,4 percentným rastom.
V medziročnom porovnaní rast prudko spomalil, dôvodom sú ale najmä jednorazové dopady pandémie. Proti tretiemu štvrťroku vlani hrubý domáci produkt v krajinách Európskej únie vzrástol o 3,9 percenta, zatiaľ čo v druhom štvrťroku medziročné tempo rastu dosiahlo 13,7 percenta. Podobne rast za eurozónu spomalil na 3,7 z predchádzajúcich 14,2 percenta.
V
Európske akcie dosiahli nový rekord
12. 11. 2021
Európske akcie uzavreli dnešné obchodovanie na rekorde predovšetkým vďaka ziskom ťažobných spoločností. Pre tie je dôležitá situácia v Číne, a preto sa im uľavilo, keď krachom ohrozený čínsky developerský gigant China Evergrande včas splatil úroky z úveru.
Paneurópsky akciový index STOXX 600 pridal 0,3 percenta na maximum 485,29 bodu. Samotný ťažobný sektor ťažil z rastu cien surovín, posilnil o 3,7 percenta, a zaznamenal tak svoj najlepší deň za posledné štyri mesiace.
Najvyšší zisk - 5,9 percenta - vykázal ťažiar Anglo American PLC po tom, čo konkurenčný ťažiar diamantov, ruská Alrosa, vykázal skokový zisk, a výrazne oživil celosvetový dopyt po diamantoch.
Vyšším ziskom ale bránili obavy z rastúcej globálnej inflácie. Tie posilnili stredajšie údaje zo Spojených štátov, kde sa miera inflácie v októbri zvýšila viac, než sa čakalo.
Podľa údajov spoločnosti Refinitiv stúpnu zisky firiem zahrnutých do STOXX 600 v treťom štvrťroku medziročne o 60,7 percenta na 104,4 miliardy eur, čo je vyšší odhad, než firma zverejnila pred týždňom.
Goldman Sachs zvýšila svoj 12-mesačný cieľ pre index STOXX 600 na 530 bodov z 520 bodov. Podľa tejto investičnej firmy sa európske podniky ukázali byť odolné voči zádrhom v dodávateľských reťazcoch.
V
Nová česká vláda nakročí smerom k euru
8. 11. 2021
Hoci možno budúca česká vláda koalícií Spolu a PirSTAN neprijme euro, predsa len do Bruselu z Prahy zaveje sviežejší vietor. Podľa informácií portálu Lidovky.cz je súčasťou koaličnej dohody, ktorú v utorok uzavrela pätica strán, výrazná novinka pre firmy.
Tie by mali získať možnosť viesť účtovníctvo a daňovú evidenciu v eurách, čo by uvítali najmä vývozcovia. Tí totiž s výnimkou miezd a energií platia väčšinu položiek v eurách. Všetko však musia preúčtovať, aby zistili, či sú vôbec v zisku alebo strate spôsobenej výkyvom kurzu.
„Viesť účtovníctvo v eurách, alebo všeobecne v takzvanej funkčnej mene, je pre mnohé podniky dobrá vec. Pomáha to veľa spoločnostiam, ktoré sú exportne alebo importne zamerané. Pokiaľ účtujete v korunách, lietajú vám tam stále kurzové rozdiely. Stále prepočítavate eurá na koruny. To potom ovplyvňuje aj výsledok hospodárenia,“ povedala Petra Pospíšilová, prezidentka Komory daňových poradcov.
Sektor biznisu nápad kvituje. „Je to naša dlhodobá požiadavka, ktorá by mnohým firmám zjednodušila vykazovanie a znížila administratívnu záťaž,“ uviedol Radek Špicar, viceprezident Zväzu priemyslu a dopravy.
V
Počet ľudí bez práce v EÚ klesá
4. 11. 2021
Miera nezamestnanosti v krajinách Európskej únie v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov klesla na 6,7 percenta z augustovej hodnoty 6,9 percenta.
Vo svojej predbežnej správe to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat. Zo všetkých unijných krajín bola najnižšia miera nezamestnanosti v Českej republike, kde predstavovala 2,6 percenta.
V krajinách eurozóny klesla na 7,4 percenta zo 7,5 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Na Slovensku celková miera nezamestnanosti v septembri predstavovala 6,3 percenta. V porovnaní s minuloročným septembrom, kedy nezamestnanosť na Slovensku dosiahla úroveň 7,1 percenta, ide o pokles na úrovni 0,8 percentuálneho bodu.
Podľa údajov Eurostatu je u nás nezamestnaných 171-tisíc ľudí. V rovnakom období minulého roka bolo na Slovensku celkovo nezamestnaných 192-tisíc ľudí.
Údaj za august Eurostat po spresnení dát upravil smerom nahor. Pôvodne uvádzal, že augustová nezamestnanosť v EÚ predstavovala 6,8 percenta.
Tento rok je situácia vďaka zmierneniu pandémie priaznivejšia ako pred rokom. Vlani v septembri miera nezamestnanosti v EÚ predstavovala 7,7 percenta a v krajinách platiacich eurom 8,6 percenta.
V