Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákonník

Nič netrvá večne. Ale to neznamená, že sa to nemôže opakovať. Preto nevyskakujte a neujúkajte od radosti, že sa niečo skončilo. Mohla by vám chýbať para práve vtedy, keď to vypukne nanovo.

Všetky cesty vedú niekam, ale ani jedna tam, kam práve chcete.

Čo sa v živote podarí, o chvíľu sa obráti naruby.

(Murphyho zrnká II)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

Ľudský strach z vecí rastie úmerne s ich neobvyklosťou.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

(Murphyho zákony v bájkach)
O podnikaní a vede - VII. večer

Hranice možností sa dajú vyskúšať len tak, že sa cez ne prehupnemu do nezmyselnosti.

Postupy vedy sú jednoduché: Meraj mikrometrom! Znač kriedou! Rež sekerou!

Stavbári svojim zákazníkom môžu odporučiť, aby si pod krivé múry domov vysadili popínavé rastliny, chyby lekárov však končia v hrobe.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Všeobecné ustanovenia

Neexistuje cesta, po ktorej by sa dala chyba obísť.

Proti tým, čom vám chcú dobre, niet ochrany.

Skazené veci vyzerajú vždy lepšie, ako tie neskazené.

(Murphyho zákonník)
Murphyho inzeráty

Stratila sa mi žena. Zn.: Kto ju nájde a privedie mi ju, tomu rozbijem hubu.

Vymením muža za staré husle.: Zn.: Drevo ako drevo.

Vymením vysávač za demižón vína. Zn.: Z titulu rozvodu som prestal vysávať a začal nasávať.

(Murphyho zrnká II)

Únia ustúpila automobilkám, emisné normy nie sú také prísne

13. 3. 2024 Pri rokovaní o norme v takzvaných trialónoch sa podarilo dosiahnuť kompromis, v niektorých pozíciách ustúpila Rada Európskej únie, v iných zase Európsky parlament. Europoslanci schválili novú emisnú normu Euro 7. Emisné limity pre osobné aj nákladné autá už však nie sú také prísne ako v pôvodnom návrhu a rovnako sa podarilo dojednať dlhší časový rámec zavedenia normy; okrem iného aj slovenské automobilky teda budú mať viac času pripraviť sa na nové pravidlá.nNariadenie nanovo zavádza opatrenia zamerané na zníženie emisií z pneumatík a bŕzd a na zvýšenie životnosti batérií. Cieľom nariadenia je podporiť prechod Európskej únie k emisne čistej mobilite a zlepšiť kvalitu ovzdušia. Za normu hlasovalo 297 europoslancov, proti ich bolo 190 a 37 sa zdržalo. Aby predpis začal platiť, musí ho ešte formálne schváliť Rada Únie zložená z členských štátov.
Pri rokovaní o norme v takzvaných trialónoch sa podarilo dosiahnuť kompromis, v niektorých pozíciách ustúpila Rada Európskej únie, v iných zase Európsky parlament. Emisné limity výfukových plynov zostanú na úrovni, ktorú dnes obsahuje platná emisná norma Euro 6, a to vrátane limitov testovania, vyplýva z konečnej verzie predpisu.
Proti pôvodnému návrhu Európskej komisie, aj podľa zástupcov automobilového priemyslu nerealistickej varianty Euro 7, sa postavilo hneď na začiatku rokovaní osem krajín. Česko viedlo koalíciu rovnako zmýšľajúcich štátov, v ktorej boli ešte Francúzsko, Taliansko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko.
Platnosť emisného nariadenia Euro 7 mala podľa pôvodného návrhu Európskej komisie prísť pri osobných automobiloch už v polovici roka 2025, pre nákladné vozidlá o dva roky neskôr. To viaceré krajiny únie považovali za nereálne. Automobilky sa tiež sťažovali, že nebudú mať na prípravu zmien dostatok času.
Kompromis preto pôvodný harmonogram predĺžil. Teraz počíta so zavedením opatrenia 2,5 roka od nadobudnutia účinnosti normy pri nových modeloch osobných vozidiel a 3,5 roka pri existujúcich modeloch. Pri nákladných autách to má byť štyri roky, respektíve päť rokov. Tieto lehoty umožnia automobilkám pripraviť sa na nové požiadavky.
"Pokiaľ ide o spaľovacie motory, tam sa v rovine emisií v zásade nič meniť nebude oproti Euru 6. S jednou malinkou výnimkou, a to je filter pevných častíc, ale ten stojí desať eur, čo nie je dráma, "uviedol k osobným a úžitkovým vozidlám už skôr spravodajca normy v Európskom parlamente Alexander Vondra.
Emisné limity pre nákladné automobily sú síce mierne prísnejšie (najmä pokiaľ ide o dusíkaté emisie), no pre výrobcov stále technologicky dosiahnuteľné. Euro 7 nahradí nariadenia Euro 6 (pre osobné autá, dodávky a ľahké vozidlá) a Euro VI (pre nákladné automobily a ťažké nákladné vozidlá), a to jediným právnym aktom, ktorý sa vzťahuje na oba typy vozidiel.
Novo potom norma zavádza opatrenia na zníženie emisií z pneumatík a bŕzd. Emisie tuhých častíc, ktoré vznikajú oterom pneumatík o vozovku a brzdových doštičiek o kotúče, zatiaľ neboli upravované. Nová norma stanovuje limit troch mg/km pre čisto elektrické vozidlá, sedem mg/km pre väčšinu spaľovacích motorov a hybridné elektrické vozidlá a jedenásť mg/km pre veľké dodávky.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Euro posilňuje kvôli vyhliadkam na výrazné zvýšenie úrokov v eurozóne

2. 9. 2022 Predpokladá sa, že na septembrovom zasadnutí ECB zvýši základný úrok minimálne o ďalšiu polovicu percentuálneho bodu. Euro dnes posilňuje voči americkému doláru. Údaje o augustovom vývoji inflácie v eurozóne podporili očakávania, že Európs-tej hodiny stredoeurópskeho letného času si jednotná európska mena pripisovala zhruba pol percenta a pohybovala sa nad 1,0060 USD.
Európsky štatistický úrad Eurostat dnes vo svojom rýchlom odhade uviedol, že medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v auguste zrýchlilo na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta. Inflácia sa tak dostala na ďalšie rekordné maximum a nachádza sa vysoko nad dvojpercentným cieľom ECB.
Minulý mesiac ECB v reakcii na prudký rast inflácie po prvý raz od roku 2011 zvýšila svoje úrokové sadzby, a to výraznejšie, než pôvodne avizovala. Jej základný úrok stúpol na 0,50 percenta z rekordného minima nula percent, na ktorom sa držal od roku 2016.
Predpokladá sa, že na septembrovom zasadnutí ECB zvýši základný úrok minimálne o ďalšiu polovicu percentuálneho bodu. Rastie však očakávanie, že rozsah septembrového zvýšenia úrokov v eurozóne bude predstavovať 0,75 percentuálneho bodu.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Eurozóna potrebuje ďalšie výrazné zvýšenie úrokov

29. 8. 2022 V súčasnosti je veľmi pravdepodobné, že eurozóna skĺzne do recesie. To samo o sebe však nezníži infláciu a Európska centrálna banka by sa budúci mesiac mala rozhodnúť pre veľké zvýšenie úrokových sadzieb. Povedal to na sympóziu centrálnych bankárov v USA predstaviteľ ECB a šéf lotyšskej centrálnej banky Mártiňš Kazáks.
ECB zvýšila v júli sadzby o 0,5 percentuálneho bodu na nulu. Podobný krok sa odhaduje aj na ďalšom zasadnutí 8. septembra. Niektorí centrálni bankári však začali hovoriť o ešte väčšom zvýšení, pretože výhľad inflácie sa ďalej zhoršuje.
Skoré zvýšenie úrokových sadzieb je rozumnou politickou voľbou, povedal Kazáks agentúre Reuters. Podľa neho by menový výbor mal rokovať o zvýšení o 0,5 alebo 0,75 percentuálneho bodu. "Zo súčasného pohľadu by to malo byť aspoň 0,5 percentuálneho bodu," dodal.
Problémom je, že inflácia v eurozóne teraz činí 8,9 percenta. Je tak viac ako štvornásobná v porovnaní s cieľom ECB. A je pravdepodobné, že sa ešte zvýši, než začne pomaly ustupovať.
Nepríjemne vysoká je aj jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny energií a potravín. To naznačuje, že časť inflácie je teraz spôsobená sekundárnymi efektmi. Pri nulových úrokových sadzbách ECB stále podporuje ekonomiku a podľa Kazáksa by banka mala dosiahnuť neutrálnu úroveň sadzieb, ktoré ekonomiku nebrzdia ani nestimulujú, v prvom štvrťroku budúceho roka.
"Ak uvidíme, že treba ísť za neutrálnu úroveň, nepochybujem o tom, že to urobíme. Ak neuvidíme výrazný pokles jadrovej inflácie, možno budeme musieť ísť za neutrálnu úroveň. Ale nepredbiehajme," dodal.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Česko je najrýchlejšie zadlžujúcou sa krajinou v EÚ

29. 8. 2022 Česká republika bola vlani najrýchlejšie sa zadlžujúcou krajinou Európskej únie a deficit rozpočtu prekonal dovtedy najhorší výsledok z roku 2020, konštatuje český Najvyšší kontrolný úrad v dnes zverejnenom stanovisku k návrhu štátneho záverečného účtu krajiny za rok 2021.
Úrad tiež pripomenul, že Česko sa vlani zaradilo medzi krajiny s najnižšou mierou ekonomického rastu v EÚ. Pozitívne kontrolóri naopak hodnotia nízku mieru nezamestnanosti.
Podiel českého verejného dlhu vo vzťahu k hrubému domácemu produktu sa vlani medziročne zvýšil o 4,2 percentuálneho bodu, čo bolo najviac zo všetkých krajín EÚ. "Kým dvadsať krajín únie dokázalo v roku 2021 medziročne svoje zadlženie k HDP znížiť, to naše vzrástlo o viac ako štyri percentuálne body," uviedol prezident NKÚ Miloslav Kala.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Kraje vyzvali Českú vládu na zastropovanie cien energií

26. 8. 2022 Nárast cien energií je tak skokový, že už nejde o krízu, ale o kolaps trhu. Povedal to v piatok predseda Asociácie krajov Českej republiky a hajtman Juhočeského kraja Martin Kuba. Za kraje vyzval vládu k regulácii cien energií.
"Teraz tu nehráme o to, kto vyhrá budúce voľby," zdôraznil Kuba s tým, že je potrebné sústrediť sa na to, ako prevedú Česko cez zložité obdobie. Aktuálna situácia je podľa neho dôsledkom vojny na Ukrajine. "Rusko využíva plyn ako zbraň," povedal šéf AKČR.
Česká vláda by preto mala stanoviť, že nikto nebude platiť za megawatthodinu viac než určitú konkrétnu čiastku. Mohlo by ísť o 75 percent obvyklej spotreby domácnosti. Opatrenie by sa vzťahovalo len na obývané domy a byty, nie na rekreačné objekty.
Kuba upozornil, že takmer žiadny český kraj ešte nemá vysúťažené ceny energií na budúci rok. Vláda by mala podľa neho určiť štátneho obchodníka s energiami, ktorému by firmy museli predať konkrétne percento svojej produkcie. Malo by to pomôcť kritickej verejnej infraštruktúre, akou sú podľa neho školy, škôlky, domovy pre seniorov či nemocnice.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner