Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

(Murphyho zákony v bájkach)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Opakujúca sa kríza je dôkazom nedbalosti a lenivosti šéfa.

Vyložiť na činnosť naraz menej času ako je minimum, je bohapustým mrhaním času.

Riadiť vlastný čas znamená snažiť sa sledovať, na čo venujete to málo času, o ktorom môžete sám rozhodovať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Prečo máme radi informáciu?

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy a byrokrati

Prázdny stôl prináša pocit úľavy a tušenie, že sa blíži katastrofa.

Základný zákon byrokracie hovorí, že: Čo nie je na papieri, to neexistuje.

Neexistuje byrokrat, ktorý by vyvinul nejaké úsilie, aby dokázal, že sa mýli.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho zákonník

Čo je tvoje, to je moje, a čo je moje, do toho ťa nič.

Keď si môžete vybrať spomedzi viacerých nápadníkov, vyberiete si zle. Ak nemáte na výber, aj tak si zle vyberiete.

Rozvádzať sa kvôli sobášu s inou je zárukou, že o rok budete mať reprízu.

(Murphyho zrnká II)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. FOTO: Reuters Členské štáty Európskej únie prijali ďalší balík sankcií voči Rusku

16. 12. 2022 Členské štáty Európskej únie sa vo štvrtok večer na okraj summitu Európskej únie v Bruseli jednomyseľne dohodli na prijatí ďalšieho balíka sankcií voči Rusku v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Ako pre agentúru DPA potvrdili viacerí diplomati, deviaty balík sankcií je zameraný voči bankám a uvaľuje aj dodatočné obchodné obmedzenia.
Diplomati, na ktorých sa odvoláva aj agentúra AFP, uviedli, že ide o kompromisnú dohodu, ktorá zahŕňa sankcie voči približne 200 osobám. Nové sankcie voči Rusku majú byť oficiálne potvrdené v piatok.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navrhla nové sankcie minulý týždeň so slovami: "stojíme pri Ukrajine a Rusko bude platiť za svoju krutosť".
Členské krajiny Únie rokovali o sankciách už v stredu - vtedy sa im však dohodu dosiahnuť nepodarilo. Námietky mali totiž Poľsko a niektoré ďalšie štáty.
Nový balík sankcií stagnoval z dôvodu sporu o tom, či by Únia mala umožniť prevoz ruských hnojív cez európske prístavy aj v prípadoch, keď sú majiteľmi spoločností, ktoré tieto hnojivá vyrábajú, oligarchovia zaradení na čierny zoznam.
Poľsko a pobaltské krajiny uviedli, že ostatné členské krajiny Európskej únie si robia ilúzie, ak sú presvedčené, že uvoľnenie pravidiel v oblasti ruských hnojív nebude oligarchami zneužité.
Predošlé kolá sankcií voči Rusku zo strany Únie zasiahli ruskú ekonomiku, finančný systém, centrálnu banku, ako aj vrcholných vládnych predstaviteľov.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

EÚ žiada revízia mobilných poplatkov

9. 2. 2009 Európska komisia chce požiadať národných regulátorov telekomunikácií, aby obmedzili výšku poplatkov za posielanie textových správ a ukončenie hovorov medzi konkurenčnými mobilnými sieťami.
Očakáva, že oklieštenie zisku za bezdrôtové služby prinúti mobilné telekomunikačné spoločnosti investovať viac do optických sietí. Brusel sa chce týmito  skutočnosťami zaoberať v apríli alebo v máji. Malo by ísť o širšiu   revíziu súčasného systému vzájomného spoplatňovania služieb konkurenčnými mobilnými operátormi. Hoci stanovisko Komisie bude mať pravdepodobne iba charakter odporúčania, pôjde o silné politické gesto a impulz. Mobilní operátori sa bráni a tvrdia, že drastické zníženie poplatkov za ukončenie hovoru môže naopak služby zdražieť. Brusel je presvedčený, že zníženie ukončovacích poplatkov bude stimulom, aby mobilní operátori viac investovali do  tzv. sietí ďalšej generácie (NGN), ktoré umožnia poskytovať kvalitné vysokorýchlostné dátové služby, ako i celú paletu ďalších  služieb, ako sú napríklad sofistikovaná tele-práca, či digitálne internetové TV vysielanie.
(Zdroj: EURACTIV)

Lídri EÚ a USA chcú posilňovať vzťahy s Ruskom

9. 2. 2009 Lídri EÚ a USA chcú posilniť vzťahy s Ruskom a budovať novú bezpečnostnú architektúru. Vyhlásili to cez víkend na 45. ročníku Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.
Zišlo sa na nej viac ako 300 účastníkov, medzi nimi asi tucet premiérov a hláv štátov a približne 50 ministrov.  Ameriku zastupoval nový americký viceprezident Joe Biden a Rusko prvý vicepremiér Sergej Ivanov. Diskusie boli zamerané  na kontroverzné regionálne i globálne bezpečnostné témy: transatlantické vzťahy, izraelsko-palestínsky konflikt, Irak, boj proti Talibanu v Afganistane, iránsky jadrový program, či vzťahy Ruska so Západom. Zatiaľ najväčším ústupkom je zdržanie plánov na výstavbu protiraketového systému          v Poľsku a Českej republike.
(Zdroj: EURACTIV)

Poľský obrat v energetike

6. 2. 2009 Zásadný obrat vo svojej energetickej politike robí Poľsko. Do roku 2025 chce mať dve funkčné jadrové elektrárne a tým sa zbaviť závislosti na uhlí.
Poľsko patrilo medzi krajiny, ktoré nesúhlasili so zavádzaním plného obchodovania emisných povoleniek v energetickom sektore. Vo výrobe energie totiž až na 95 % závisí na uhlí. Dve nové elektrárne by túto závislosť mali znížiť.
(Zdroj: EURACTIV)

Sadzby eurozóny sú stabilné

6. 2. 2009 Európska centrálna banka podľa očakávaní nezmení svoju kľúčovú úrokovú sadzbu. Možné znižovanie naznačila v marci.
Britská centrálna banka Bank of England postupuje inak.  Znížila svoju orientačnú úrokovú mieru z 1,5 % na 1 %, najnižšiu úroveň od jej založenia v roku 1694. Medzitým členské štáty prijímajú mimoriadne opatrenia na ozdravenie ekonomiky. Brusel včera schválil tri stimulačné plány – Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka. Prijatím schémy, ktorá zaistí granty do výšky 500 tisíc € pre každú firmu postihnutú krízou a tiež pre tie, ktoré v rokoch 2009 - 2010 požiadajú o pomoc Briti nasledujú Nemecko, Francúzsko a Portugalsko. Francúzsku Brusel povolil poskytnúť pomoc firmám vo forme znížených úrokov na rôznodobé pôžičky do roku 2010. Ide už o tretie opatrenie, ktoré prijal Paríž v snahe sprístupniť financie v rámci štyroch pomocných schém, ktoré definovala Komisia. Nemecko dostalo zelenú pre finančnú reguláciu, ktorou chcú dočasne sprístupniť riskantný kapitál malým a stredným podnikom.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Vilma
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner