Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. FOTO: Reuters Členské štáty Európskej únie prijali ďalší balík sankcií voči Rusku
16. 12. 2022
Členské štáty Európskej únie sa vo štvrtok večer na okraj summitu Európskej únie v Bruseli jednomyseľne dohodli na prijatí ďalšieho balíka sankcií voči Rusku v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Ako pre agentúru DPA potvrdili viacerí diplomati, deviaty balík sankcií je zameraný voči bankám a uvaľuje aj dodatočné obchodné obmedzenia.
Diplomati, na ktorých sa odvoláva aj agentúra AFP, uviedli, že ide o kompromisnú dohodu, ktorá zahŕňa sankcie voči približne 200 osobám. Nové sankcie voči Rusku majú byť oficiálne potvrdené v piatok.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navrhla nové sankcie minulý týždeň so slovami: "stojíme pri Ukrajine a Rusko bude platiť za svoju krutosť".
Členské krajiny Únie rokovali o sankciách už v stredu - vtedy sa im však dohodu dosiahnuť nepodarilo. Námietky mali totiž Poľsko a niektoré ďalšie štáty.
Nový balík sankcií stagnoval z dôvodu sporu o tom, či by Únia mala umožniť prevoz ruských hnojív cez európske prístavy aj v prípadoch, keď sú majiteľmi spoločností, ktoré tieto hnojivá vyrábajú, oligarchovia zaradení na čierny zoznam.
Poľsko a pobaltské krajiny uviedli, že ostatné členské krajiny Európskej únie si robia ilúzie, ak sú presvedčené, že uvoľnenie pravidiel v oblasti ruských hnojív nebude oligarchami zneužité.
Predošlé kolá sankcií voči Rusku zo strany Únie zasiahli ruskú ekonomiku, finančný systém, centrálnu banku, ako aj vrcholných vládnych predstaviteľov.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Niektoré reaktory v EÚ vraj neprejdú
18. 3. 2011
Niektoré jadrové reaktory v Európe možno nesplnia najprísnejšiu časť záťažových testov, ktoré majú preveriť ich bezpečnosť.
Povedal to komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger. Ministri energetiky EÚ sa kvôli otázke záťažových skúšok všetkých 143 reaktorov, ktoré teraz Európa využíva, majú zísť v pondelok. So slovami Günthera Oettingera, ale nesúhlasí tajomník francúzskeho ministra pre energetiku Eric Besson, ktorý si myslí, že prečo komisár neprišiel s tak závažnými informáciami skôr.
Syrové špeciality pod ochranou EÚ
16. 3. 2011
Slovensko má v bruselskom registri originálneho pôvodu potravín zapísané ďalšie tri tuzemské originály – Zázrivský korbáčik, Oravský korbáčik a Tekovský salámový syr.
Slovenskí producenti budú tak môcť na obal trojice tradičných výrobkov nalepiť ochrannú známku EÚ, pokiaľ aspoň jedna fáza výrobného procesu prebehne v regiónoch, ktoré sú indikované aj v názvoch týchto potravín. Slovensko už má na zozname spolu 13 výrobkov.
Europarlament zvýšil mesačný príspevok na asistenta
11. 3. 2011
Rozpočtový výbor europarlamentu minulý týždeň schválil návrh na zvýšenie mesačného príspevku pre asistentov a potreby kancelárie o 1500 eur.
Po navýšení by mal mať každý europoslanec k dispozícii pre svoj tím mesačne 18 820 eur. Europoslanci majú mesačný plat 7956,87 eura + za každý deň na plenárnych zasadaniach 300 eur. K navýšeniu dochádza v čase, keď sa väčšina národných vlád snaží o uťahovanie opaskov v domácej politike.
EÚ: Slovensko je na 4. mieste v najnižšej produkcií množstva odpadu na obyvateľa
11. 3. 2011
Slovensko vyprodukovalo v roku 2009 spomedzi krajín EÚ štvrté najnižšie množstvo komunálneho odpadu prepočítané na jedného obyvateľa, no v kvalite jeho ekologického spracovania, podobne ako ostatné nové členské štáty, zaostáva.
Slovensko sa umiestnilo na 4. priečke s 339 kg odpadu na obyvateľa a predbehli ho len Lotyšsko (333) a dvojica Česká republika a Poľsko (316). Najväčšími producentmi odpadu sú Dáni, ktorí si zaknihovali 833 kg na hlavu, kým európsky priemer je 513 kg, informuje v najnovšej štatistike Eurostat.