Štáty EÚ sa nezhodli na stopke pre ruskú ropu
30. 5. 2022
Zástupcovia krajín Európskej únie sa dnes nezhodli na podpore nového návrhu protiruských sankcií, ktorý z embarga na dovoz ruskej ropy vynechal surovinu prepravovanou sieťou ropovodov. Novinárom to povedal popredný predstaviteľ EÚ. Podľa diplomatického zdroja boli pre skupinu krajín vrátane Maďarska, Českej republiky a Slovenska neprijateľné niektoré podrobnosti návrhu.
Európska komisia (EK) chce podmienky embarga opäť upraviť a veľvyslanci o ňom budú znovu rokovať v pondelok dopoludnia, aby sa pokúsili dospieť k dohode pred summitom. Ten začína popoludní.
Unijná exekutíva navrhla šiesty súbor sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu začiatkom mája. Jeho zásadnou časťou mal byť úplný zákaz dovozu ruskej ropy od začiatku budúceho roka. Proti sa však postavilo Maďarsko, ktoré sa neuspokojilo s odkladom, ktorý mu rovnako ako Česku a Slovensku Brusel ponúkol.
Komisia preto teraz navrhla zakázať len dovoz ruskej ropy na tankeroch, ktorými do Európy prúdi okolo troch štvrtín dovozu z Ruska. Na ropovod Družba sa embargo zatiaľ vzťahovať nemá.
Podľa jedného z diplomatov však návrh opäť nevyhovuje Maďarsku, ktoré pritom o zákaze lodnej prepravy predtým samo hovorilo.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
EÚ investuje do energetiky bilión eur
11. 11. 2010
Európska únia investuje v najbližších desiatich rokoch do energetiky bilión eur.
S takýmto číselným údajom prichádza Európska komisia v energetickej stratégii 2020. Hlavným cieľom je, aby žiadny členský štát nezostal energeticky izolovaný. Brusel navrhuje, aby energetické projekty, ktoré majú strategický význam pre európsku dvadsaťsedmičku, mohli ľahšie a rýchlejšie získať stavebné a ďalšie povolenia.
Spoločný patent EÚ znemožnilo Taliansko
11. 11. 2010
Rokovanie EÚ o spoločnom patente pravdepodobne definitívne skrachovalo.
Ministri, ktorí majú na starosti konkurencieschopnosť, sa v Bruseli priblížili dohode zrejme najviac za posledných 40 rokov, ale Taliansko nakoniec kompromis zablokovalo. Rokovanie skrachovalo na jazykových sporoch, pričom 26 členských štátov bolo ochotných sa zmieriť s tým, že patenty budú prekladané len do angličtiny, francúzštiny a nemčiny. Tento návrh sa ale nepáčil Taliansku. Dohodou EÚ by priemysel ušetril náklady na patenty, ktoré sú v EÚ totiž približne 11x vyššia ako v USA a 13x vyššia než v Japonsku.
Írsko požiadalo EK o predĺženie bankových záruk
10. 11. 2010
Írsky minister financií požiadal Európsku komisiu o povolenie na predĺženie štátneho programu bankových garancií do júna budúceho roka.
Súčasný program bankových garancií, ktorý írska vláda zaviedla prvýkrát v septembri 2008, aby ochránila finančný systém krajiny pred kolapsom, má platnosť do konca tohto roka.
Uvoľnenie intervenčných zásob obilnín pre trh EÚ
10. 11. 2010
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa chystá uvoľniť intervenčné zásoby obilnín, ktoré budú určené pre trh EÚ.
Hlavným cieľom tohto plánu je snaha oživiť slovenský agropotravinársky sektor a racionalizácia cien potravín. Tajomník tlačového odboru MPRV J.Kadášin formoval o tom, že v prvej etape bude na trhu EÚ odpredaných 80 112 ton jačmeňa.