Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov
26. 2. 2024
Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces.
„Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Penta mchce expandovať do Rumunska
20. 11. 2015
Penta uvažuje o nákupe nemocníc v Česku, o vstupe lekární Dr. Max do Rumunska a stávkovej firmy Fortuna do Nemecka. Pred študentmi Vysokej školy ekonomickej v Prahe to v stredu (18. 11.) večer povedal predstaviteľ Penty Marek Dospiva.
Penta približne pred piatimi rokmi zmenila stratégiu. Pôvodne nakupovala firmy so snahou zreštrukturalizovať ich, zlepšiť ich čísla a so ziskom predať. Podľa Dospivu je lepšou cestou budovať niekoľko väčších firiem, ku ktorým sa prikupuje konkurencia a expanduje sa do zahraničia, v prípade Penty sú to hlavne krajiny Vyšehradskej štvorky.
zdroj: hnonline.sk
Cestovky rušia zájazdy do Egypta.
9. 11. 2015
Letecká nehoda spoločnosti Kogalymavia, ktorá sa odohrala minulý víkend v Egypte, si už vyberá svoju daň. Z obavy pred ďalšími nehodami sa viaceré európske cestovné kancelárie rozhodli do odvolania zrušiť zájazdy do Egypta.
Charterové lety do dovolenkových destinácií v tejto krajine kompletne zrušilo Rusko, nasledovali ho aj cestovky Monarch a Thomas Cook z Veľkej Británie. Obe krajiny momentálne svojich občanov z egyptských letovísk núdzovo evakuujú, niektorých dokonca len s príručnou batožinou. Slovenské kancelárie momentálne do Egypta nelietajú, keďže je koniec dovolenkovej sezóny. Do budúcnosti však s Egyptom počítajú.
zdroj: hnonline.sk
Schengenskú hranicu bude strážiť 300 slovenských policajtov
3. 11. 2015
Slovensko v súvislosti s aktuálnym vývojom migračných tokov v Európe personálne posilní Policajný zbor a ministerstvo vnútra. Návrhom na zvýšenie počtu miest sa dnes bude zaoberať vláda SR na mimoriadnom rokovaní.
So žiadosťou prichádza minister vnútra Robert Kaliňák. Odôvodnil ju naliehavou potrebou. Posilu si podľa neho vyžiadala migračná kríza, plnenie medzinárodných záväzkov Slovenska v uplatňovaní migračnej politiky a koordinované prijímanie bezpečnostných opatrení.
zdroj: hnonline.sk
Česi by utečencom pomohli. Ponúkali nocľah aj peniaze
26. 10. 2015
Do českých miest a dedín vyslala iniciatíva HateFree sýrsku rodinu, ktorá budila dojem, že patrí k súčasnej utečenecké vlne. Ľudí sa pýtala na informácie aj na pomoc. Cieľom experimentu bolo zistiť, ako sa Česi zachovajú tvárou v tvár utečencom. Časť ľudí Sýrčanov ignorovala, nikto ich však nenapadal. Mnoho Čechov naopak ochotne radilo či ponúkalo pomoc.
Sýrsky rodák Navdar Mohamed žije so svojou ženou v Tepliciach už desať rokov, momentálne študuje medzinárodné vzťahy v Plzni. V sociálnom experimente iniciatívy HateFree Culture však zohral úlohu aktuálneho vojnového utečenca.
So svojou ženou a malým dieťaťom sa potulovali najmä po Kolíne a okolitých dedinkách. Zachytávali ich pri tom skryté kamery. Navdar sa desiatok okoloidúcich pýtal na možnosti bývania či práce. Keďže z rôznych prieskumov verejnej mienky sa zdá, že Česi majú voči utečencom jasne odmietavé postoje, výsledok experimentu bol prekvapivý.
Niektorí rodinu odbili s tým, že sami nevedia, alebo s radou, nech sa vráti do Sýrie. Nikto na Sýrčanov však fyzicky ani slovne neútočil. Naopak, väčšina ľudí sa snažila poradiť. Niektorí rodine darovali jedlo, v jednom prípade aj peniaze.
zdroj: hnonline.sk