Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život treba žiť

Aké je smutné utešovať sa myšlienkou, že iní sú na tom horšie (Wilde)

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

(Zrnká úsmevu)
Manželstvo a rodina

Nadávanie za istých okolností poskytuje rovnakú úľavu ako modlitba.

Mýliť sa je ľudské - a hlúpe.

Prvé manželstvo je víťazstvom fantázie nad inteligenciou. Druhé je triumfom nádeje nad skúsenosťou.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Svetlá budúcnosť

Raz po preflámovanej noci sa slord pýta svojho služobníka Ďura: „Ďuro, povedzte mi, má náš záchod dvojkrídlové dvere?“. „Nie, pane.“ „Dofrasa, tak potom som včera použil skriňu.“

Mladá slady vysvetľuje pokladníčke v banke: „Ja viem, že podpis môjho muža na šeku je trochu roztrasený, ale vôbec som netušila, že sa tak roztrasie, keď naňho namierim revolver.

Starý lord príde neskoro večer domov. Verný služobník Ďuro mu pomáha vyzliecť si kabát a pritom si potichu mrmle: „Tak čo ty starý krokodíl, už zasa si bol v bare nasávať a obchytávať mladé dievčatá, čo?“ Slord, inokedy hluchý ako poleno, naraz odpovie: „Nie, môj milý, nie. Dnes som si bol kúpiť naslúchací strojček.“

(Myšlienky bez cla)
Všetko má svoj koniec

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

Život je najrozšírenejšia a najchytľavejšia pohlavná choroba, ktorá sa v sto percentách prípadov končí smrťou.

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Taliansko sa vyhne sankciám

20. 12. 2018 Európska komisia (EK) a Taliansko dosiahli dohodu okolo rozpočtu na budúci rok. Oznámil to v stredu podpredseda EK Valdis Dombrovskis. Dohoda znamená, že Taliansko sa vyhne sankciám Európskej únie (EÚ) za porušenie rozpočtových pravidiel.
Taliansko pôvodne poslalo do Bruselu návrh rozpočtu na rok 2019, ktorý počítal so schodkom 2,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). To znamenalo trikrát vyšší rozpočtový deficit, ako navrhovala predchádzajúca talianska vláda. EK návrh Talianska zamietla, čo urobila prvýkrát v histórii EÚ. Ako uviedla, taký deficit neumožňuje znižovanie extrémne vysokého dlhu krajiny, čo bol aj pôvodný prísľub predchádzajúcej talianskej vlády. Súčasná vláda dlho odmietala ustúpiť, nakoniec tak ale pre obavy z možných vysokých sankcií zo strany Bruselu urobila. S cieľom vyhnúť sa disciplinárnemu konaniu Rím predložil nový návrh s plánovaným rozpočtovým schodkom 2,04 percenta HDP. Rozpočet zároveň počíta s rastom ekonomiky na budúci rok o jedno percento, zatiaľ čo pôvodný predpokladal hospodársky rast na úrovni 1,5 percenta.
(Zdroj: hnonline.sk)

Centrálne banky nevedia o peniazoch takmer nič

19. 12. 2018 Možno je v kríze medzinárodná politika, možno globálna ekonomika, no určite centrálne bankovníctvo. Veľká finančná kríza odhalila, že centrálne banky nevedia o peniazoch takmer nič.
Znie to paradoxne, keď inštitúcie, ktoré tvrdia, ako zachraňujú svet, majú na veci iba pramalý dosah. Najväčším potvrdením tejto myšlienky je Japonsko. Krajina drží nulové sadzby a robí kvantitatívne uvoľňovanie (QE) už 20 rokov. Bez výsledku. Nepomohlo mu ani premenovanie na „kvantitatívne a kvalitatívne uvoľňovanie“. A ani to, keď centrálna banka povedala, že nebude cieliť dvojpercentnú úroveň inflácie - ona ju výrazne prestrelí! Jadrová inflácia napriek tomu ostala na jednom percente. A na úrovni jedného percenta sa pohybuje aj jadrová inflácia v eurozóne. Biedna úroveň na to, že ECB minula na kvantitatívnom uvoľňovaní 2,6 bilióna euro. Draghi už roky tvrdí, že inflácia je za rohom. Rok za rokom potvrdzuje, že centrálna banka skutočne nevie, čo robí. Sebavedomie jej však nechýba.
(Zdroj: hnonline.sk)

Europarlament schválil uznesenie pozastaviť financie pre Agrofert

18. 12. 2018 Európsky parlament dnes schválil uznesenie vyzývajúce Európsku komisiu na prijatie krokov vo veci možného konfliktu záujmov českého premiéra Andreja Babiša. Prijatý text, ktorý spoločne predložili kluby ľudovcov, konzervatívcov a Zelených, najmä požadovali pozastavenie európskych financií pre skupinu Agrofert.
Za uznesenie sa vyslovilo 434 poslancov, proti bolo 64 a hlasovania sa zdržalo 47 členov EP. Europarlament má celkom 751 poslancov. Kľúčový bod rezolúcie vyzýva komisiu, "aby sa touto otázkou neodkladne zaoberala na základe stanoviska svojej právnej služby" a prijala potrebné kroky "vrátane pozastavenia všetkého financovania z Únie určeného koncernu Agrofert, pokiaľ nebude konflikt záujmov plne vyšetrený a vyriešený". Právnici EK v spomínanej analýze, ktorá sa objavila v médiách začiatkom mesiaca, dospeli k záveru, že Babiš stále profituje z činnosti Agrofertu, hoci ho previedol do zvereneckého fondu. Pretože má zároveň ako premiér zásadný vplyv na rozhodovanie spojené s využívaním peňazí prichádzajúcich z európskeho rozpočtu, nemala by podľa nich firma mať nárok na podporu z európskych fondov.
(Zdroj: hnonline.sk)

Miera inflácie v eurozóne sa nečakane znížila na 1,9 percenta

17. 12. 2018 Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v novembri nečakane znížilo na 1,9 percenta z októbrových 2,2 percenta. Uviedol to európsky štatistický úrad Eurostat, ktorý tak o jednu desatinu percentuálneho bodu upravil smerom nadol svoj predbežný odhad zverejnený koncom minulého mesiaca. V rovnakom období minulého roka predstavovala miera inflácie 1,5 percenta.
V celej Európskej únii potom miera inflácie v novembri klesla na dve percenta z 2,2 percenta v októbri. Vlani v novembri predstavovala 1,8 percenta. Výrazne sa v novembri zvyšovali ceny energií - medziročne vzrástli o 9,1 percenta - a ceny potravín a služieb. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny čerstvých potravín a energií, sa znížila na 1,1 percenta z 1,2 percenta v októbri. Medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ vykázalo najslabší rast cien Dánsko (0,7 percenta), naopak najprudšie rástli ceny v Rumunsku (o 3,2 percenta). Česká republika bola podľa meraní Eurostatu pod európskym priemerom, ceny sa tu v novembri medziročne zvýšili o 1,6 percenta. Európska centrálna banka (ECB) sa usiluje o to, aby sa inflácia pohybovala tesne pod dvoma percentami. Tento cieľ je síce naplnený, ale banka poukazuje na pomerne nízku jadrovú infláciu. Preto záverom roka ukončí svoje rozsiahle nákupy dlhopisov na podporu ekonomického rastu, ale zvýšenie základnej úrokovej sadzby sa nečaká skôr ako v polovici budúceho roka.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner