Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Implementácia záchranných plánov členských krajín EÚ

21. 1. 2009 Ministri financií na stretnutí Rady Ecofin diskutovali o opatreniach, ako zvrátiť zlé ekonomické prognózy na rok 2009. V centre pozornosti bola implementácia záchranných plánov jednotlivých členských krajín.
Svoje záchranné balíky predložilo Európskej komisii doteraz 18 krajín. Najväčší ekonomický stimul plánuje Nemecko, najdiskutovanejším bol britský návrh na ochranu bánk proti tzv. toxickým aktívam. Krajiny sa zatiaľ nezhodli, že britský model by mal byť vzorom pre Európu.   Európski ministri za hlavnú príčinu krízy označili krach na finančných trhoch a predpokladajú, že očakávaný negatívny vývoj ešte stále nedosiahol svoj vrchol.  
(Zdroj: EURACTIV)

Po koordinovanom stimule by mala nasledovať koordinovaná konsolidácia

20. 1. 2009 Podľa českého predsedníctva by Európska únia mala po finančnej injekcii do európskej ekonomiky začať spoločne znižovať rozpočtové schodky.
Tento dokument však nemá bezvýhradnú podporu únie. Kým Nemci a Holanďanie súhlasia, Francúzi, Gréci a Taliani, ktorí sú svojou menšou rozpočtovou disciplínou dlhodobo známi, sú proti. Hospodárske krízy však môžu znamenať výrazný impulz na dôležité štrukturálne reformy.  
(Zdroj: HNONLINE)

Česko sa nechce vzdávať vlastnej meny

19. 1. 2009 Podľa viceguvernéra ČNB sa Česko pre súčasnú globálnu krízu nemusí vzdávať svojej meny.
Prijatie eura v prípade Českej republiky nie je odchodom od zlej meny k dobrej, ale výmenou jednej dobrej meny za druhú.  Preto sa v aktuálnej analýze ČNB odhaduje vstup českej koruny do ERM II ako pomerne rizikový.  Termín zavedenia spoločnej meny vláda plánuje oznámiť     1. novembra 2009.
(Zdroj: SME)

Britská banky dostanú ďalší záchranný balíček

19. 1. 2009 Je to už druhý záchranný balík v priebehu troch mesiacov na pomoc britskému finančnému sektoru. Tento krok by mal povzbudiť finančné inštitúcie, aby znovu začali poskytovať úvery podnikateľom aj domácnostiam.
V dôsledku odpisov ďalších strán akcie britských bánk v predchádzajúcich dňoch opäť prudko klesli. Britská Royal Bank Of Scotland skončila hospodárenie za minulý rok                               s rekordnou stratou 20 miliárd GBP (22,49 milirady eur). Ide o najväčšiu stratu v histórii britských firiem. Britská vláda sa rozhodla zvýšiť svoj podiel v druhej najväčšej banke                 v krajine na takmer 70 %.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner