Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako bojovať s klebetou

Úspešný človek je ten, kto dokáže o ostatných vymyslieť viac klebiet ako oni o ňom.

Ak ste sa už dostali do rečí, tak najlepšie je nerobiť nič a chystať sa na najhoršie.

Po tom, ako sa vám zdá, že všetky klebety o vás už boli vymyslené, sa objaví nová séria.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Čo bolo na počiatku?

Na počiatku nebolo Nič a vzápätí sa aj to pokazilo.

Na počiatku som bol Nič, ale teraz som poslancom!

Na počiatku bola chyba a potom začal vývoj.

(Murphyho zákonník)
Na čo má človek rozum

Jedným z paradoxov našej doby je skutočnosť, že najviac sa dá zarobiť a biede iných. Pravda, nie vždy sa možnosť zmení na skutočnosť.

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

Z každého pravidla existuje aspoň jedna výnimka. Platí to aj pre Kohnovo pravidlo zdravého rozumu: „Nad všetkým rozmýšľať!“ Niekedy totiž prílišné rozumovanie môže človeka pripraviť o rozum.

(Zrnká úsmevu)
Človek a veci

Veci sa môžu komplikovať donekonečna.

Najdôležitejšia noha na trojnohom stole je tá, ktorá chýba.

Ak má prísť niečo dobré, tak toho bude málo.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Nebo je v nebi

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

A čo to, pán Kohn, že vaša pani tak náhle zomrela? Čo jej bolo? Ale, ja ani sám neviem. Takto v noci ma zobudí a vraví: „Ty, Max, mne akosi nie je dobre.“ No a ja som jej povedal: „Ale, Sára, a komu je dnes dobre?!“

(Zrnká úsmevu)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

EÚ žiada revízia mobilných poplatkov

9. 2. 2009 Európska komisia chce požiadať národných regulátorov telekomunikácií, aby obmedzili výšku poplatkov za posielanie textových správ a ukončenie hovorov medzi konkurenčnými mobilnými sieťami.
Očakáva, že oklieštenie zisku za bezdrôtové služby prinúti mobilné telekomunikačné spoločnosti investovať viac do optických sietí. Brusel sa chce týmito  skutočnosťami zaoberať v apríli alebo v máji. Malo by ísť o širšiu   revíziu súčasného systému vzájomného spoplatňovania služieb konkurenčnými mobilnými operátormi. Hoci stanovisko Komisie bude mať pravdepodobne iba charakter odporúčania, pôjde o silné politické gesto a impulz. Mobilní operátori sa bráni a tvrdia, že drastické zníženie poplatkov za ukončenie hovoru môže naopak služby zdražieť. Brusel je presvedčený, že zníženie ukončovacích poplatkov bude stimulom, aby mobilní operátori viac investovali do  tzv. sietí ďalšej generácie (NGN), ktoré umožnia poskytovať kvalitné vysokorýchlostné dátové služby, ako i celú paletu ďalších  služieb, ako sú napríklad sofistikovaná tele-práca, či digitálne internetové TV vysielanie.
(Zdroj: EURACTIV)

Lídri EÚ a USA chcú posilňovať vzťahy s Ruskom

9. 2. 2009 Lídri EÚ a USA chcú posilniť vzťahy s Ruskom a budovať novú bezpečnostnú architektúru. Vyhlásili to cez víkend na 45. ročníku Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.
Zišlo sa na nej viac ako 300 účastníkov, medzi nimi asi tucet premiérov a hláv štátov a približne 50 ministrov.  Ameriku zastupoval nový americký viceprezident Joe Biden a Rusko prvý vicepremiér Sergej Ivanov. Diskusie boli zamerané  na kontroverzné regionálne i globálne bezpečnostné témy: transatlantické vzťahy, izraelsko-palestínsky konflikt, Irak, boj proti Talibanu v Afganistane, iránsky jadrový program, či vzťahy Ruska so Západom. Zatiaľ najväčším ústupkom je zdržanie plánov na výstavbu protiraketového systému          v Poľsku a Českej republike.
(Zdroj: EURACTIV)

Poľský obrat v energetike

6. 2. 2009 Zásadný obrat vo svojej energetickej politike robí Poľsko. Do roku 2025 chce mať dve funkčné jadrové elektrárne a tým sa zbaviť závislosti na uhlí.
Poľsko patrilo medzi krajiny, ktoré nesúhlasili so zavádzaním plného obchodovania emisných povoleniek v energetickom sektore. Vo výrobe energie totiž až na 95 % závisí na uhlí. Dve nové elektrárne by túto závislosť mali znížiť.
(Zdroj: EURACTIV)

Sadzby eurozóny sú stabilné

6. 2. 2009 Európska centrálna banka podľa očakávaní nezmení svoju kľúčovú úrokovú sadzbu. Možné znižovanie naznačila v marci.
Britská centrálna banka Bank of England postupuje inak.  Znížila svoju orientačnú úrokovú mieru z 1,5 % na 1 %, najnižšiu úroveň od jej založenia v roku 1694. Medzitým členské štáty prijímajú mimoriadne opatrenia na ozdravenie ekonomiky. Brusel včera schválil tri stimulačné plány – Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka. Prijatím schémy, ktorá zaistí granty do výšky 500 tisíc € pre každú firmu postihnutú krízou a tiež pre tie, ktoré v rokoch 2009 - 2010 požiadajú o pomoc Briti nasledujú Nemecko, Francúzsko a Portugalsko. Francúzsku Brusel povolil poskytnúť pomoc firmám vo forme znížených úrokov na rôznodobé pôžičky do roku 2010. Ide už o tretie opatrenie, ktoré prijal Paríž v snahe sprístupniť financie v rámci štyroch pomocných schém, ktoré definovala Komisia. Nemecko dostalo zelenú pre finančnú reguláciu, ktorou chcú dočasne sprístupniť riskantný kapitál malým a stredným podnikom.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner