Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Dobrá rada stojí groš

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

(Zrnká úsmevu)
Murphy o láske

Ak chcete stratiť objektívny pohľad na ženy, počúvajte, čo o nich hovorí vaša manželka.

sť kvôli láske na kraj sveta vám ešte nezaručí, že tam budete mať od nej pokoj.

Keby sa všetky styky, aj sexuálne, udržiavali výlučne prostredníctvom advokátov, počet rodinných hádok by značne klesol.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Kapitola: Murphyho desatoro

10. Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa začne všetko samo od seba opakovať.

3. V krásny slnečný deň je ťažké uveriť, že práve vás stihne nešťastie – ale už sa to na vás valí.

2. Nič nejde tak ľahko, ako si človek predstavuje.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Človek a úspech

Keď zistíte, kde toho druhého tlačí topánka, stúpiť mu na kurie oko už bude detskou hračkou.

Najnebezpečnejšie na šplhaní sa hore nie sú spolupracovníci, po ktorých hlavách idete hore, ale to, že posledné kroky robíte v hmle, takže sa môže stať, že cez vrchol prejdete bez zastávky dole.

S úspechom je to ako s voňavkou - akonáhle sa dostane na vzduch, vyprchá.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Zdvojnásobenie krízového balíčka

20. 3. 2009 Európski lídri odsúhlasili navýšenie objemu financií v Medzinárodnom menovom fonde (MMF). Schválili aj zdvojnásobenie financií v krízovom fonde pre členské krajiny EÚ, ktoré nie sú v eurozóne.
Navýšením financií sa má  MMF umožniť, aby rýchlo a flexibilne pomohol krajinám, ktoré čelia problémom. Spoločným postojom EÚ pre nadchádzajúcu aprílovú londýnsku schôdzku krajín G20, kde sa bude debatovať o novej finančnej architektúre, je tiež zlepšenie dozornej funkcie MMF s cieľom posilniť jeho úlohu pri predchádzaní krízam.     
Zlepšiť sa má aj spolupráca medzi MMF a Finančným fórom stability (FSF), aby sa tak mohli ľahšie zisťovať systematické riziká a problémy vo finančnom sektore a zaistila sa náprava zo strany členských krajín. Rýchlo sa má uskutočniť aj reforma MMF dohodnutá v minulom roku.
(Zdroj: HNONLINE)

Centrálne banky v EÚ budú ďalej znižovať úrokové sadzby

20. 3. 2009 Centrálne banky v strednej a východnej Európe v tomto roku znížia úrokové sadzby na minimá blížiace sa rekordu. Banky sa týmto znížením snažia bojovať s najhlbšou recesiou od pádu komunizmu aj napriek poklesu ich mien.
Centrálni bankári z regiónu sa dnes stretnú v Budapešti, aby diskutovali o spoločných problémoch. Centrálne banky v Maďarsku, Poľsku a ČR budú rokovať o nastavení úrokových sadzieb na budúci týždeň a v Rumunsku koncom marca.
Menám regiónu sa počas posledného polroka nedarilo. Z 26 mien rozvíjajúcich sa ekonomík najviac stratil polský zlotý, ktorý oslabil voči euru o 28 %. Treťou najviac oslabujúcou menou bol maďarský forint, ktorý klesol o 20 %. Rumunský lei klesol o 16 percent a česká koruna o 10 %.
V tomto roku región čaká recesia kvôli prudkému prepadu dopytu na exportných trhoch a podľa MMF aj pokles ekonimiky o 0,4 %. Veľké bankové spoločnosti naprieč ekonomikou sa pokúšajú šetriť a škrtajú pracovné miesta.
(Zdroj: SME)

Spor o pracovný čas v EÚ pokračuje

19. 3. 2009 Európsky parlament kritizoval nečinnosť európskej exekutívy po tom, čo poslanci a Európska rada zlyhávajú pri riešení dlhodobého sporu pre smernicu o pracovnom čase. Pracovný čas je spornou otázkou na úrovni EÚ dlhodobo.

Smernica o pracovnom čase z roku 1993 zaväzuje, že pracovný čas nemôže presahovať 48 hodín týždenne (pri štvormesačnom priemere). Smernica zároveň  umožňuje široké možnosti pre výnimky.
Iniciatívy na zmenu textu vznikli po niekoľkých sťažnostiach. V júni 2008 členské štáty dospeli ku kompromisu, že týždenné maximum je 48 hodín, no sociálni partneri môžu nájsť iné flexibilné spôsoby. Na základe nich je za určitých okolností umožnené pracovať až 60, resp. 65 hodín týždenne.
V decembri 2008 však Európsky parlament  zvolil zrušenie národných výnimiek, čo viedlo k zmierovaciemu konaniu s členskými štátmi, ktoré trvali na ich zachovaní.
Zmierovacie konanie v utorok 17. marca trvalo až do neskorých nočných hodín, napriek tomu poslanci nedospeli k dohode.  Poslanci však súhlasili, že budú akceptovať diferenciáciu medzi "aktívnou pohotovosťou" (čas, kedy zamestnanec musí byť dostupný na pracovisku, aby mohol pracovať vždy, keď to bude vyžadovať zamestnávateľ) a "pasívnou pohotovosťou" (čas, kedy je zamestnanec dostupný, no zamestnávateľ od neho nevyžaduje, aby pracoval).
Priestor na vytvorenie nového návrhu má Európska komisia znovu. Ďalšie stretnutie zmierovacieho výboru bude 1. apríla. O prijatí či neprijatí návrhu sa musí rozhodnúť do začiatku mája.
(Zdroj: EURACTIV)

Rokovania o radare opäť stiahnuté z programu ČNR

19. 3. 2009 Český premiér po rokovaní vlády oznámil stiahnutie zmluvy o protiraketovom americkom radare z programu rokovania snemovne. Opätovne sa rozhodne na zaradenie zmluvy na program rokovania až po rokovaniach s novom americkou administratívou.

Nie je tajomstvom, že nový americký prezident je voči tomuto systému veľmi obozretný. V spoločnosti vládnu na umiestnenie radaru veľmi rozdielne názory.
Od roku 2007, keď Česko dostalo od USA oficálnu žiadosť o umiestnenie radaru na svojom území, počet jeho odporcov neklesol pod 50 %.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Želmíra
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner