Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

(Murphyho zákony v bájkach)
Všeobecné ustanovenia

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

Proti tým, čom vám chcú dobre, niet ochrany.

Nevŕtajte do vecí – pokazia sa aj samy!

(Murphyho zákonník)
Ako si komplikovať život - II. večer

Mýliť sa je ľudské, ale niečo dokonale zbabrať sa dá len pomocou počítača.

Vystríhaj sa dňa, kedy už nebude na čo nadávať!

Súčiastku, ktorá si vyžaduje pravidelnú údržbu alebo nastavovanie, treba hľadať vždy na najmenej prístupnom mieste zariadenia.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Informácie pre šéfa

Zo všetkých vašich schopností je druhými najviac cenená vaša platobná schopnosť.

Peniaze môžu k človeku prísť samé, ale k múdrosti už musí prísť človek sám.

Peniaze sú koreňom všetkého zla – ale človek potrebuje nejaké korene.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho múdre pravdy

História ľudstva je skladišťom hlúpostí, kde sa sem – tam v kúte nachádzajú úbohé zvyšky zdravého rozumu.

Kto veciam rozumie, toho je škoda posadiť na šéfovskú stoličku.

Ak dopredu identifikujeme štyri rôzne faktory, kvôli ktorým sa náš plán nemusí vydariť, a urobíme príslušné protiopatrenia, tak sa objaví piaty, s ktorým sme nerátali.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Írsko chce oživiť malé a stredné podniky

10. 6. 2009 Európska komisia ešte pred vypuknutím finančnej krízy hodnotila Írsko ako jednu z najlepších krajín pre malé a stredné podniky. Oslabené hospodárstvo v dôsledku nestabilného bankového sektora núti vládu prijímať opatrenia, aby znovu oživila činnosť drobných firiem v krajine.
Írsko podľa správy Európskej komisie z roku 2008 bolo jednou najlepších európskych krajín v podpore malého podnikania a implementácii SBA - Small Business Act (zákon o malých a stredných podnikoch).  

Kríza v bankovom sektore ho však  vtiahla do hlbokej recesie. Írsko sa teraz zaraďuje medzi krajiny najhoršie zasiahnuté hospodárskym poklesom.  Čeliť musí  špirálovitej nezamestnanosti a tiež rastúcim problémom s poskytovaním úverov malým a stredným podnikom pre destabilizovaný bankový sektor.

Krajina zažíva najhoršiu recesiu za 20 rokov. Podľa ISME, asociácie, ktorá združuje írske malé a stredné podniky, je najhorším problémom sťažený prístup k úverom. Banky považujú malé a stredné podniky za veľmi rizikový sektor. Podľa prieskumov banky v prvom štvrťroku 2009 odmietli 60 % spoločností.
Aj írske Ministerstvo pre podnikanie potvrdilo, že podnikateľské prostredie sa v krajine zhoršilo, pretože banky sú príliš opatrné pri poskytovaní pôžičiek. Prieskum ISME však označilo za neveľmi spoľahlivý a ministerka pre podnikanie vyhlásila, že ho treba vsadiť do kontextu. Ministerstvo upozornilo, že vláda je veľmi aktívna v snahe pomôcť MSP.
Rekapitalizačná schéma na podporu bankového sektora zaväzuje napríklad írske banky  k zvýšeniu objemu úverov pre životaschopné mikropodniky o 10 %. Podľa vlády sa takto banky neodvážia poskytovať riskantné úvery. Banky musia poskytovať pôžičky založené na pevnom biznispláne. 

Okrem toho írska vláda zriadila osobitnú skupinu, ktorej úlohou je monitorovať úverový tok, najmä do malých a stredných podnikov, turistického priemyslu a poľnohospodárstva. Podľa ministerstva je Írsko aj naďalej vhodným miestom pre rozbehnutie vlastnej firmy.
(Zdroj: EURACTIV)

Smernica o zelenej energii

9. 6. 2009 V Oficiálnom vestníku Európskych spoločenstiev bola v piatok zverejnená Smernica o využívaní obnoviteľných zdrojov energie (Smernica 2009/28/ES). Definitívne tak vstúpila do platnosti.
Slovensko spolu s ostatnými členskými krajinami ju musia do národnej legislatívy  implementovať do 5. decembra 2009. 
Smernica vytvára spoločný rámec pre podporu využívania energie z obnoviteľných zdrojov a stanovuje pre každú členskú krajinu  povinný cieľ, aký podiel má mať takáto energia na celkovej spotrebe. Obsahuje tiež pravidlá štatistických transferov medzi členskými štátmi.  Ak  krajina prekročí stanovený cieľ, môže obnoviteľnú energiu nad limit „predať“ inej krajine. Smernica obsahuje ďalej pravidlá spoločných projektov členských krajín a nečlenov Únie, pravidlá vydávania certifikátov o pôvode energie z obnoviteľných zdrojov, prístupu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov k transmisnej sieti, a podobne. Súčasťou legislatívy sú aj intenzívne diskutované pravidlá udržateľnosti pre biopalivá.
Smernica hovorí aj o potrebe rozvíjať transmisnú a distribučnú infraštruktúru, inteligentné siete a zásobníky, vrátane prepojení medzi členskými krajinami a so štátmi na hraniciach Únie.
Vo vestníku bola okrem spomínanej smernice  5. júna uverejnená aj ďalšia dôležitá energeticko-klimatická legislatíva: Smernica o zlepšení a rozšírení systému obchodovania s emisiami, Smernica o kvalite benzínu, nafty a plynového oleja a zavádzajúca mechanizmus monitorovania a znižovania emisií skleníkových plynov a Smernica o geologickom uskladnení CO2.
(Zdroj: EURACTIV)

Voľby do Európskeho parlamentu

8. 6. 2009 Vo voľbách do Európskeho parlamentu sa vo väčšine krajín darilo skôr pravici ako ľavici. Pravica by si tak mala udržať dominanciu v parlamente aj v novom funkčnom období.
Oproti súčasnému stavu by sa však rozdiel  medzi počtom poslancov ľudovcov a socialistov, ktorí sú druhou najsilnejšou frakciou v Štrasburgu, mal znížiť.  Liberáli  by mali zostať na treťom mieste.  Vo viacerých krajinách dobré výsledky zaznamenali  krajne pravicové nacionalistické či xenofóbne strany.
V Nemecku zvíťazili kresťanskí demokrati na čele s kancelárkou  Angelou  Merkelovou, vo Francúzsku Únia za ľudové hnutie prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
Na Slovensku získala najväčšiu podporu a päť mandátov strana Roberta Fica. Podporilo ju vyše 32 %  voličov. Do Európskeho parlamentu sa dostali SDKÚ, SMK a KDH  (po dve kreslá), HZDS a SNS (po jednom kresle). SaS, Strana zelených a koalícia KDS-OKS sa do parlamentu nedostali. 
Sociálno-demokratické strany prehrali vo všetkých dôležitých štátoch. Smer-SD tak bude jedna z mála delegácii Strany európskych socialistov, ktorá posilnila. Oficiálne výsledky za Slovensko potvrdili rozdelenie síl v EP: PES 5 (Smer-SD), EPP 6 (SDKÚ-DS, SMK, KDH), UEN 1 (SNS) a ALDE 1 (HZDS).
(Zdroj: ETREND, EURACTIV)

Eurozóna zatiaľ nepotrebuje nové stimulačné opatrenia

5. 6. 2009 Medzinárodný menový fond (MMF) je presvedčený, že eurozóna si počínala dobre v snahe chrániť svoje hospodárstvo pred najhorším poklesom od konca druhej svetovej vojny a nové stimulačné opatrenia zatiaľ nepotrebuje.
Správa MMF hovorí, že v súčasnosti sa zdá, že ďalší stimul nie je potrebný a najprv sa má umožniť doteraz prijatým opatreniam, aby prejavili svoje účinky.  MMF však v správe hovorí aj  o tom, že napriek určitým pozitívnym znakom v ekonomike, kríza sa ešte neskončila.  MMF svoju správu predloží v pondelok na schôdzke skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup v Luxemburgu, na ktorej sa zúčastnia aj zástupcovia Európskej centrálnej banky.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bernard
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner