Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Rady podnikateľom

Môj dom – môj hrad. Stavebený podnikateľ Diogenes pri kolaudácii jeho novej rezidencie v Sudovej doline.

Na to sa musí ísť od lesa. Robin Hood radí zlodejom dreva v slovenských lesoch.

Kto nič nemá, nič nestratí.

(Myšlienky bez cla)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy a šťastie

Jeden hlupák dokáže skomplikovať veci natoľko, že si s nimi neporadí ani tisíc múdrych.

Najväčší hlupáci sú tí, ktorí splašene behajú dookola a pokúšajú sa urobiť správne veci bez toho, aby si zistili, ktoré veci sú správne.

V každej organizácii je vyhradené aspoň jedno miesto pre hlupáka. Len sa nevie, ktoré to je.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Mnohí si trúfajú na viac, ako v skutočnosti dokážu.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

Pekné prázdne hlavy často využijú tie chytrejšie hlavy.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphy v parlamente

Zákon zachovania miery: Počet politikov ku korytu sa tlačiacich je rovný počtu politikov od koryta odstavených.

Zákon úspornosti: Niektorí poslanci myslia iba na seba. Iní nemyslia vôbec.

Zákon delenia zodpovednosti: Nikdy sa nevie s určitosťou, ktorý politik hovorí pravdu, ale vždy sa vie, kto ponesie zodpovednosť.

(Murphyho zákonník)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

V Írsku sa uskutoční druhé referendum o Lisabonskej zmluve

8. 7. 2009 Nové referendum o Lisabonskej zmluve sa bude v Írsku konať 2. októbra. So zopakovaním referenda súhlasila írska vláda potom, čo sa lídri EÚ dohodli na zárukách pre írskych voličov.
HNONLINEHNOHNONL
(Zdroj: PRAVDA)

Európsky parlament sa pripravuje na veľkú koalíciu

7. 7. 2009 Socialisti, konzervatívci a možno aj liberáli sú pripravení na poste predsedu európskej exekutívy pre nadchádzajúce päťročné funkčné obdobie podporiť Josého Manuela Barrosu. Barroso by mal vo svojom politickom programe čerpať z ich "listín prianí".
Očakáva sa, že Barroso, v prípade že ostane na čele Komisie,  preštuduje programy hlavných politických strán a zakomponuje ich do svojej vlastnej politickej agendy na nadchádzajúcich päť rokov.
(Zdroj: EURACTIV)

Nové pravidlá pre televízne vysielanie

6. 7. 2009 Skôr, ako verejnoprávne médiá budú môcť začať poskytovať ďalšie vysielanie cez internet alebo mobilný telefón, budú musieť preukázať, že ich zámer nepoškodí mediálny trh a nebude porušením pravidiel hospodárskej súťaže.
Nové  pravidlá  pre televízne vysielanie predstavila Európska komisia minulý týždeň.
Televízne vysielanie šírené v budúcnosti  cez internet alebo prostredníctvom mobilných telefónov a poskytované verejnoprávnymi médiami bude predmetom „testu ex-ante“.  Znamená to, že skôr ako sa bude môcť začať poskytovať ďalšie online vysielanie, televízia bude musieť preukázať, že takto šírený program nenaruší rovnováhu konkurencie na mediálnom trhu a súčasne že bude v súlade so sociálnym a kultúrnym poslaním verejného média. Nové pravidlá pre televízne vysielanie Európska komisia predstavila 2. júla.
Testovanie charakteru televízneho vysielania bude ponechané  v kompetencii každej členskej krajiny samostatne. Podobné pravidlá už uplatňujú niektoré zo štátov (Nemecko, Veľká Británia a flámska časť Belgicka).  Ako ďalšia krajina ich čoskoro má uviesť  Írsko.
Nové pravidlá sa zakladajú na princípoch z roku 2001. Komisia ich aktualizovala a prispôsobila tak, aby zohľadňovali problematiku tzv. nových médií.
(Zdroj: EURACTIV)

Biometrické pasy sú bezpečné

3. 7. 2009 Prísnymi bezpečnostnými pravidlami sa riadi ich výroba, preprava, doručenie občanovi a následné používanie pri cestovaní.
Radu k myšlienke prijať opatrenia na zvýšenie bezpečnosti biometrických pasov podnietili také udalosti ako teroristický útok zo septembra 2001 či boj s nelegálnou migráciou. V súčasnosti je stav taký, že biometrické údaje v pasoch sú chránené v dostatočnej miere.
Toto vyhlásenie odznelo  na konferencii iDEME od zástupcu  zo sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti Ministerstva vnútra SR.

Bezpečnosť je garantovaná na každom stupni. Dotýka sa samotného procesu výroby pasu, jeho následného doručenia  žiadateľovi a používania tak  v krajinách Európskej únie ako aj  mimo nej.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Zina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner