Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Ľahšie je zmeniť výzor sto ľudí ako povahu jedného z nich.

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho zákonník

Kompromis je vždy nákladnejší, ako ktorákoľvek z dvoch pôvodne navrhnutých alternatív.

Plat vám zvýšia práve v deň, keď si súd vyžiada potvrdenie o výške príjmov.

Čím modernejší dopravný prostriedok si zvolíte, tým menšie sú vaše šance dostať sa tam, kam sa chcete dostať.

(Murphyho zrnká II)
Murphy optimista

Ak vaše slová prestávajú počúvať, je čas na zmenu štýlu: menej slov a viac úplatkov.

Ak ste nestihli vyskočiť, keď vám šéf povedal hop, nič sa nestalo – o chvíľu vám aj tak povie cup.

Ak vás tri dni naháňali a nakoniec vás dostali, je to lepšie, ako utekať po celý zvyšok života.

(Murphyho zákonník)
Veci sa kazia

Čo majú spoločné ojazdené auto a vlastná manželka? Oboje spoľahlivo slúži, ale v spoločnosti sa s tým človek radšej nechváli...

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

Zdravím susedko, kam máte tak naponáhlo? – žoviálne sa pýta sused suseda. Ale, žena ma vydurila s deťmi púšťať šarkana. A kam sa chystáte vy? Ja idem na stanicu čakať šarkana. čakať Príde k nám svokra.

(Murphyho zrnká II)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čo nebije priamo do očí, zostane nepovšimnuté.

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

(Murphyho zákony v bájkach)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Energetickým zdrojom budúcnosti majú byť riasy

29. 7. 2009 Milióny dolárov do výskumu využitia rias, ako potenciálneho zdroja energie budúcnosti nalievajú ropné spoločnosti ako Shell či ExxonMobil. Riasy oproti tradičným surovinám na výrobu biopalív poskytujú hneď niekoľko výhod.

Napriek tomu, že výroba bioetanolu či bionafty z poľnohospodárskych produktov, ako slnečnice, repka, či cukrová trstina, zažíva globálny boom, ozýva sa voči nej aj hlasná kritika.  Energetické plodiny vytláčajú z pôdy potraviny a tým sa podieľajú na zvyšovaní ich cien.
Preto sa mnoho nádejí vkladá do „biopalív druhej generácie“, vyrábaných z drevnatej biomasy. Zdrojom energie by sa tak stali časti rastlín, ktoré nie sú určené na konzumáciu. Možností je mnoho. Od odpadu z kukurice či cukrovej trstiny, po listy, slamu, kôru stromov či drevný odpad.
Zásadný problém je však spojený aj  s týmito zdrojmi.  Ich masové využitie predpokladá cielené pestovanie a v konečnom důsledku by tak  mohli zaberať poľnohospodársku pôdu. Ďalším efektom by bolo zvyšovanie cien dreva, ktoré je nevyhnutné  napríklad v papiernictve.
Skutočnosť, že na používanie biopalív je potrebné využívať pôdu, je jedným zo súčasných obmedzení biopalív.  Ale existujú aj ďalšie obmedzenia.
Riešením tohto problému môže byť využitie rias.  Riasy na rozdiel od poľnohospodárskych plodín nepotrebujú vôbec produktívnu pôdu,  alebo dobrú pôdu, ktorá je normálne využívané pre potraviny. Najlepšie rastú v morskej vode, ktorej zásoby sú prakticky neobmedzené.
Niektorým typom dokonca mimoriadne prospieva znečistená morská voda, v ktorej sú schopné rásť exponenciálne.
Aj keď technológie pestovania rias sú stále v rannom štádiu vývoja, pritiahli pozornosť viacerých veľkých ropných firiem.
Výroba bioenergie z rias musí  čeliť aj ďalším problémom. Jedným z týchto problémov  je nedostatočný právny rámec.  
Situáciu chce riešiť Európske združenie biomasy z rias (EABA), ktoré začalo svoju činnosť 5. júna. V rámci nedávno prijatej Smernice o obnoviteľných zdrojoch sa snaží sa o právnu jasnosť. Jeho hlavným cieľom je posilnenie dialógu medzi výskumníkmi a priemyslom.
(Zdroj: EURACTIV)

Slováci neveria, že najhoršia časť krízy je za nami

28. 7. 2009 Najväčší pesimizmus ohľadom pokračujúcej krízy na pracovnom trhu podľa prieskumu verejnej mienky Eurobarometer panuje v Pobaltských krajinách. Polovica všetkých Európanov očakáva väčšiu angažovanosť EÚ v oblasti zamestnanosti a sociálnych záležitostí.
Prieskum jasne reflektuje „pochmúrnu náladu Európanov, keď sa hovorí o zamestnaní a sociálnej politike“. Ako sa píše v sprievodnej analýze –  Európania očakávajú od EÚ v boji proti recesii veľmi veľa a v budúcnosti ich očakávania ešte môžu narastať.
Osobitne negatívne svoje pracovné vyhliadky vnímajú  baltické národy – Estónci, Lotyši a Litovčania, z ktorých priemerne okolo 77 % verí, že to najhoršie z krízy je ešte len pred nami. Európsky priemer je 61 %, na Slovensku je to až  66 % opýtaných. Najväčší optimizmus panuje v škandinávskych krajinách, kde sú presvedčení, že to najhoršie sa už skončilo.


(Zdroj: EURACTIV)

Sociálne siete sa stanú najnebezpečnejším miestom na internete

27. 7. 2009 Sociálne siete ako Facebook, Twitter či MySpace sa pre ich používateľov čoskoro stanú najnebezpečnejším miestom na internete. Tvrdí sa to v správe firmy z oblasti internetovej bezpečnosti.
Európska komisia kladie v posledných mesiacoch zvýšený dôraz na ochranu používateľov internetu. Upozorňuje ich, že stránky sociálnych sietí môžu byť pre neskúsených potenciálne nebezpečné.
Správa agentúry EÚ pre bezpečnosť informačných sietí  varovala ešte v roku 2007 pred bezpečnostnými rizikami v súvislosti s možným únikom osobných informácií na sociálnych sieťach.  Komisárka pre informačnú spoločnosť Viviane Redingová predstavila niekoľko regulácií zameraných na ochranu mladých používateľov.
(Zdroj: EURACTIV)

Slovenská ochrana hospodárskej súťaže je už v súlade s pravidlami EÚ

27. 7. 2009 Európska komisia oznámila, že svoje konanie voči Slovensku za porušenie predpisov Európskeho spoločenstva končí.
Exekutíva mala výhrady voči ustanoveniu  slovenského zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktoré obmedzovalo právomoc Protimonopolného úradu Slovenskej republiky uplatniť antitrustové pravidlá EÚ na odvetvia elektronických komunikácií, energetiky a pôšt.
V piatok Komisia informovala, že slovenský zákon o ochrane hospodárskej súťaže je už v súlade s právnymi predpismi EÚ. Podľa Komisie § 2 ods. 6 zákona predtým obmedzoval možnosti Protimonopolného úradu Slovenskej republiky účinne uplatňovať články 81 (týka sa zákazu kartelov a ďalších obmedzujúcich podnikateľských postupov) a 82 (týka sa zákazu zneužívania dominantného postavenia) Zmluvy o ES v prípadoch protisúťažného správania, ktoré patrí do pôsobnosti regulačného orgánu, napríklad Telekomunikačného úradu SR.

S platnosťou od 1. júna 2009 bolo sporné ustanovenie  zmenené.  Komisia preto konanie v tomto smere ukončila. Protimonopolný úrad Slovenskej republiky teraz môže uplatňovať pravidlá EÚ týkajúce sa hospodárskej súťaže bez obmedzení.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Júlia, Juliana
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner