Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy a šťastie

Jeden hlupák dokáže skomplikovať veci natoľko, že si s nimi neporadí ani tisíc múdrych.

Aj hlupák vie, že používanie uší je ďaleko bezpečnejšie ako používanie jazyka. Ale nedá mu to.

Na to, aby človek mal šťastie nestačí byť hlúpym.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Hlúposti sa medze nekladú

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

Nesťažuj si, že máš za šéfa poleno, mohol by si dostať workoholika.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho vynálezy

Nočnú lampu na slnečnú energiu ocení každý, kto hľadá pod lampou tmu.

Nepotopiteľná kotva je neoceniteľná v prípade, keď s už loď potápa. Ostane z nej aspoň niečo, čo sa dá speňažiť v zberných surovinách.

Nehlučný budík neničí nervy vyzváňaním o šiestej ráno, keď sa človeku chce najviac spať.

(Murphyho zrnká II)
Kapitola: Murphyho desatoro

9. V 90 % prípadov sa veci ukážu byť horšie, ako ste očakávali. Vo zvyšných 10 % sa ukážu byť aké zlé, že ste to ani nemohli očakávať.

4. Všetko na svete funguje len preto, aby sa to najnevhodnejšom okamihu mohlo pokaziť.

3. V krásny slnečný deň je ťažké uveriť, že práve vás stihne nešťastie – ale už sa to na vás valí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
O márnom hľadaní - III. večer

Nikdy sa nepýtaj holiča, či ti treba skrátiť vlasy!

Ak obetuješ dostatočne veľa času na získanie potrebnej veci, potreba sa pominie vzápätí potom, ako vec získaš.

Hnuteľné veci sa časom rozmnožia tak, že bez zvyšku zaplnia všetky skladovacie priestory.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Zahraničné talenty by si Briti mali udržať daňami

10. 8. 2009 Pred dôsledkami rozhodnutia zaviesť vyššiu daňovú sadzbu pre tých, ktorí majú ročný príjem vyšší ako 150 tisíc britských libier, v snahe napraviť stav verejných financií varoval britskú vládu Inštitút pre výskum verejnej mienky.

Veľká Británia by sa podľa správy Inštitútu pre výskum verejnej politiky (IPPR) mala pokúsiť udržať si talentovaných migrantov, ktorí ju v čoraz väčšej miere opúšťajú. Snaží sa ich zaujať daňovými  úľavami.
Pred dôsledkami rozhodnutia zaviesť vyššiu daňovú sadzbu pre tých, ktorí majú ročný príjem  vyšší ako 150 tisíc britských libier, v snahe napraviť stav verejných financií varoval IPPR. Pri transformovaní na znalostné hospodárstvo to britskej ekonomike môže skôr uškodiť.
Vyššia daňová sadzba zasiahne najmä talentovaných zahraničných profesionálov, ktorí postupne strácajú záujem pracovať vo Veľkej Británii.  Tí,  ktorí tam pracovali doteraz, vo zvýšenej miere odchádzajú za lepšími podmienkami v iných štátoch. V správe sa uvádza, že Britániu v roku 2007 opustilo viac ako 190 tisíc takýchto „mozgov“ a odhaduje, že v roku 2008 toto číslo bude ešte vyššie.  

Inštitút vládu vyzval, aby urobila viac pre to, aby talenty v Británii ostávali. Napríklad daňovými úľavami či zjednodušením vízového procesu.  Kľúčoví profesionáli budú podľa odborníkov vyhľadávať tie krajiny, ktoré im ponúknu najlepšie podmienky. Tie, ktoré budú mať najmenšie  bariéry  zaujmú nielen kvalifikovanú pracovnú silu, ale aj investorov. IPPR upozorňuje najmä na Francúzsko, Španielsko, Belgicko a Švajčiarsko, ktoré vytvorili pre takýchto migrantov špecifické daňové schémy.
(Zdroj: EURACTIV)

EÚ môže profitovať zo služieb v internetovom prostredí

7. 8. 2009 Krajiny EÚ majú vhodné predpoklady, aby sa transformovali na ekonomiky, ktoré aktívne využívajú a profitujú zo služieb poskytovaných v internetovom prostredí.



Konštatuje to nová správa Európskej komisie. V niektorých smeroch však analýza protirečí iným podobným štúdiám.
Správu predstavila Európska komisia v utorok 4. augusta. Podľa správy je súčasný stav nasledovný: 56 % Európanov používa internet pravidelne a 80 % používateľov sa pripája cez širokopásmové linky.
Európska komisia píše  na svojej stránke, že tieto štatistiky  z  Európy robia svetového lídra širokopásmového internetu.  Táto informácia je na druhej strane v kontraste s tým, čo tvrdí analytický portál budde.com.au, podľa ktorého má najvyšší počet širokopásmových služieb na obyvateľa. Na začiatku roka 2009 bolo do širokopásmovej internetovej infraštruktúry pripojených viac ako 90 % tamojších domácností.
Južná Kórea predbehla  EÚ aj v otázke budovania tzv. sietí ďalšej generácie (NGN). Kým  v Európe sa téma optických sietí len otvára a diskutuje o tom, ako sa projekt zaplatí, Južná Kórea takéto siete buduje. Dominantný  telekomunikačný operátor KT chce aj napriek svetovej hospodárskej kríze do roku 2010 prebudovať všetky svoje dátové siete na optické vlákna.
Správa Európskej komisie pokračuje, že Európa je svetovou mocnosťou aj v otázke rozšírenia mobilných telefónov: Európa je prvým skutočným mobilným kontinentom, kde existuje viac zákazníkov ako obyvateľov (podiel sa šplhá k 119 %).  

Európska digitálna ekonomika má obrovský potenciál prinášať vysoký zisk naprieč všetkými sektormi. Aby sa ale táto výhoda premenila na udržateľný rast a tvorbu pracovných miest, vlády musia preukázať líderstvo tým, že prijmú koordinované politiky, ktoré prekonajú súčasné bariéry pre nové služby.  Vyhlásila to komisárka, zodpovedná za informačnú spoločnosť a médiá.
(Zdroj: EURACTIV)

Až dve tretiny robotníkov podporovaných z EGF našli prácu

6. 8. 2009 Vlani globalizačný fond pomohol desiatim tisícom robotníkov. Podľa správy, ktorú prijala Komisia –novú prácu si našli dve tretiny z nich.




Lídri EÚ sa v decembri 2005 zhodli na vytvorení Európskeho fondu pre vyrovnanie následkov globalizácie a Komisiu požiadali, aby vypracovala pravidlá jeho fungovania. Myšlienka podporného fondu využívaného  v prípadoch, že tlakom globalizácie dôjde k masívnemu prepúšťaniu pracovníkov, sa zrodila po francúzskom a holandskom „nie“ Ústavnej zmluve a veľkej reštrukturalizácii vo francúzskej pobočke firmy HP, ktorá viedla k citeľnému  znižovaniu počtu pracovných miest. Hoci sa pôvodne viacero členských krajín postavilo proti návrhu, cestu k existencii mu otvorila kompromisná dohoda o Finančnej perspektíve na roky 2007-2013.

Od roku 2007 bolo predložených dokopy 22 žiadostí v celkovom objeme 130 miliónov €  určených na pomoc 29 tisícom prepustených pracovníkov najmä v automobilovom, textilnom sektore a tiež výrobe elektroniky, počítačov a domácich spotrebičov.

Podľa  Komisia  záujem o čerpanie pomoci pre robotníkov, prepustených vplyvom globalizácie rastie. Vo svojej správe sa okrem počtu podporenej pracovnej sily Komisia zaoberá aj jej opätovným návratom na nové pozície. Vlani si našli prácu viac ako dve tretiny (69 %) z takmer desaťtisíc robotníkov.  

Komisár zodpovedný za zamestnanosť Vladimír Špidla upozornil okrem toho, že prehodnotili pravidlá o poskytovaní pomoci a rozšírili ich tak, aby pomohli zmierniť sociálne dôsledky globálnej krízy a pomôcť prepusteným rýchlo sa prispôsobiť zmenám na pracovnom trhu.
(Zdroj: EURACTIV)

Katolícka cirkev sa obáva čarodejníc v kostoloch

4. 8. 2009 Znenie antidiskriminačnej smernice EÚ katolícku cirkev vo Veľkej Británii znepokojilo. Obáva sa, že princíp rovnosti príležitostí v prístupe k službám spôsobí, že po kostoloch im budú behať čarodejnice.


Európska komisia návrh smernice o rovnakom zaobchádzaní zverejnila v júli 2008. Cieľom smernice je zabezpečiť uplatňovanie princípu rovnakého zaobchádzania bez ohľadu na náboženské vierovyznanie, svetonázor, zdravotné postihnutie, vek či sexuálnu orientáciu v oblastiach mimo zamestnania (sociálne zabezpečenie a zdravotná starostlivosť, sociálna podpora, vzdelanie, prístup k tovarom a službám vrátane bývania).  Európsky parlament podporil návrh 2. marca 2009 pomerom 306 za a 227 proti.

Smernica dopĺňa tri doteraz existujúce smernice. Smernicu  o diskriminácii založenej na rasovom či etnickom pôvode v rámci pracovného trhu aj mimo neho, smernicu o diskriminácii na pracovnom trhu a smernicu o rovnakom zaobchádzaní s mužmi a ženami.
Podľa katolíckych  biskupov   v Británii  nová smernica môže  viesť k obmedzeniu náboženskej slobody katolíkov.
V stanovisku Konferencie katolíckych biskupov Anglicka a Walesu sa uvádza, že v niektorých situáciách sa nebude dať vyhnúť tomu, aby na seba narazili vzájomne nekompatibilné práva rôznych skupín.
Vo výhradách sa tvrdí, že ak  smernica nie je schopná zabezpečiť spôsob, ako vyvážiť tieto konkurujúce si práva, existuje riziko, že pri praktickej implementácii sa môže zo smernice stať nástroj utláčania jednej skupiny oproti inej. Niektoré nátlakové skupiny podľa nich môžu smernicu využiť na to,  aby umlčali prejavy názorov, s ktorými nesúhlasia s odôvodnením, že sa nimi cítila byť dotknutí v duchu smernice.  
Homosexuáli podľa biskupov  budú môcť argumentovať tým, že ich uráža učenie katolíckej cirkvi o partnerstvách osôb rovnakého pohlavia a ateisti môžu zase  prehlásiť, že ich urážajú umelecké diela s náboženskou tematikou.
Na druhej strane ale biskupi priznávajú aj to, že katolíci by mohli podľa tejto logiky smernice tvrdiť, že sa cítia byť dotknutí pochodmi „gay pride“.  Biskupi legislatíve vyčítajú,  že necháva veľký priestor subjektívnemu výkladu.
Rozdielny prístup k niektorým osobám by podľa anglických a waleských biskupov nemal byť považovaný za diskrimináciu, pokiaľ ide o konanie náboženskej organizácie v súlade s jej náukou.  
Ilustrujú to príkladom, že keď smernica EÚ zakazuje diskrimináciu v prístupe k tovarom a službám, na jej základe mohol byť potrestaný i katolícky kňaz, ktorý odmietol prenajať priestory kostola skupine čarodejníc. Veľká Británia má totiž bohatú tradíciu novopohanských spirituálnych spoločenstiev, ktoré sa venujú predkresťanským rituálom oslavujúcich Zem a odmietajúcich patriarchálne zriadenie. 
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bernard
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner