Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Na čo má človek rozum

Jedným z paradoxov našej doby je skutočnosť, že najviac sa dá zarobiť a biede iných. Pravda, nie vždy sa možnosť zmení na skutočnosť.

Keď je dobre, nerozoznáte príslušníka jedného národa od druhého. Až keď je zle, poznáte Slováka podľa nadávania, Čecha podľa frflania, Nemca podľa disciplíny a Žida podľa toho, že mu nikdy nie je zle, vie sa totiž vynájsť v každej situácii.

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Otázky na rádio Jerevan

Platí ešte: „Pomaly najďalej zájdeš“? Ale áno. Ibaže komu sa chce dnes ďaleko chodiť?

Daňový úrad je dielom božím alebo satanovým? Ako sa to vezme. Pre toho, kto dane platí, to je trest boží. Toho, kto ich neplatí, čakajú muky pekelné.

Milé slovo otvára dvere chatrčí dokorán. Čo otvára brány palácov? Klopanie plnou dlaňou.

(Myšlienky bez cla)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Aby človek dokázal, že je dobrý, musí urobiť celý rad dobrých skutkov. Na to, aby dokázal, že je zlý, stačí jeden zlý skutok.

Popri vinných treba vždy postihnúť aj nevinných, aby všetci žili v neistote.

Kto je úspešný, musí sa vtesnať do šablóny. Neúspešný si môže dovoliť zostať sám sebou.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Newtonove zákony

Teleso umiestnené v priestore zostane na mieste, až kým si neuvedomí svoju situáciu.

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

Vec, ktorá je v pohybe, sa určite pohybuje zlým smerom.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie nechodí po horách ale medzi ľuďmi.

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Nešťastie nečaká za rohom, nešťastie ti ide oproti.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Pozitívnejšie vyhliadky pre zamestnanosť

28. 2. 2010 Prieskumy medzi manažérmi ľudských zdrojov hovoria, že zamestnanosť v popredných európskych podnikoch by sa mohla tento rok zlepšiť. Zároveň varujú pred tvrdými podmienkami na pracovnom trhu.
Prieskum pod taktovkou Európskeho klubu pre ľudské zdroje (EChr) prebiehal od decembra do polovice januára. Napriek pozitívnejším predpovediam očakáva prepúšťanie až 44 % firiem. V minulom roku to však bolo až 71 % opýtaných. Tvorbu nových pracovných miest očakáva 20 % podnikov, vlani to bolo len 8 %. Kríza spôsobuje, že pracovný trh bude aj naďalej nestabilný a potenciál rastu veľmi obmedzený. EChr je znepokojený aj nedostatočnou kvalifikovanosťou európskej pracovnej sily. Napriek vysokej nezamestnanosti obrovský dopyt je po vysokokvalifikovaných zamestnancoch, avšak jeden z troch Európanov v produktívnom veku má len obmedzené alebo žiadne formálne kvalifikácie. Veľké nádeje vkladajú účastníci prieskumu do novej stratégie pre rast a zamestnanosť, ktorá by podľa nich mala podporovať inovácie nielen vo výskume, ale aj vzdelávaní.
(Zdroj: EURACTIV)

Päť cieľov, deväť iniciatív

25. 2. 2010 Koordináciu hospodárskej politiky medzi členskými štátmi chce posilniť Európska komisia prepojením programov fiškálnej stabilizácie s výdavkami na oblasti s vysokým potenciálom rastu (výskum a vývoj či vzdelávanie). Návrh desaťročného hospodárskeho plánu Európa 2020 by mal byť zverejnený 3. marca. Európska komisia zdôrazňuje, že osobitne v eurozóne by sa členské štáty mali stať viac vnútorne závislými.
Ukázalo sa, že reformy alebo ich nedostatok v jednej krajine vplývajú na výkon všetkých ostatných. Komisia naráža na problémy Grécka, ktoré vyvolali špekulatívne útoky na euro. Exekutíva zdôrazňuje, že svoju pridanú hodnotu EÚ ukázala pri riešení globálnych výziev počas hospodárskej krízy, keď dokázala jednotne konať pri stabilizovaní bankového systému a prijímaní európskeho plánu hospodárskej obnovy. Na druhej strane pripúšťa, že boli prijaté aj také opatrenia, ktoré členské štáty dostali na kolená, preto ich treba stiahnuť a posilniť finančnú stabilitu. Fiškálnu konsolidáciu by väčšina členských štátov mala pocítiť už v roku 2011. Do roku 2013 musia mať všetky krajiny deficit pod úrovňou 3 %. Komisia v rámci novej stratégie navrhuje prepojenie programov na fiškálnu konsolidáciu s oblasťami podporujúcim rast – vzdelávanie, výskum a vývoj, inovácie, investovaním do sietí (vysokorýchlostný internet a energetické prepojenie). Návrh stratégie Európa 2020 obsahuje päť hlavných cieľov, ktoré sa v členských štátoch budú adaptovať tak, aby odrážali rôznu situáciu na národnej úrovni: 1. Zvýšenie zamestnanosti populácie vo veku 20 – 64 rokov zo súčasných 69 % na 75 %. 2. Zvýšenie investícií do výskumu a vývoja zo súčasného 1,9 % HDP EÚ na 3 %. 3. Obmedzenie emisií CO2 o 20 % do roku 2020 a zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie na 20 % a zároveň zníženie spotreby energie o 20 %. 4. Zvýšenie podielu populácie vo veku 30 – 34 rokov s ukončeným vzdelaním tretieho stupňa zo súčasných 31 % na 40 % v roku 2020. 5. Obmedzenie chudoby zo súčasných 17 % na zatiaľ nešpecifikované percento. Mnohé z týchto cieľov sa objavili už v Lisabonskej stratégii pre rast a zamestnanosť a ciele týkajúce sa obmedzenia emisií a obnoviteľných zdrojov už v rámci právne záväzných smerníc. Okrem toho plán obsahuje aj deväť iniciatív – napríklad „Európsku inovačnú úniu" či novú priemyselnú politiku v ére globalizácie.
(Zdroj: EURACTIV)

Veľkú Britániu dráždi materská dovolenka

24. 2. 2010 O predĺženie minimálnych štandardov pre materskú dovolenku sa tvrdo usiluje Európsky parlament. S veľkou pravdepodobnosťou však poslanci narazia na odpor niektorých štátov, najmä Veľkej Británie.
Včera v Európskom parlamente zažili déjà vu potom, čo Výbor pre práva žien podporil správu portugalskej socialistickej poslankyne Edite Estrelovej, ktorá požaduje zvýšenie minimálnej dĺžky povinnej materskej dovolenky v EÚ na 20 týždňov. Liberálni a stredopraví poslanci ten istý plán zamietli už minulý rok počas júnového zasadania. Socialistická poslankyňa Estrelová verí, že história sa nebude opakovať a Parlament ju teraz podporí. Pre EurActiv po hlasovaní uviedla, že minuloročný neúspech má politické dôvody, pretože stredopraví poslanci nechceli túto citlivú záležitosť pred voľbami otvárať. Nový parlament však znamená novú situáciu. Poslankyňa poukázala, že 19 členských krajín už má legislatívu týkajúcu sa tejto záležitosti a preto je potrebné ctiť si takýto zákon aj na európskej úrovni.
(Zdroj: EURACTIV)

Rakúske banky budú platiť daň

23. 2. 2010 K ozdraveniu štátnych financií by mali prispieť odvody bánk do štátneho rozpočtu. Rakúsko bude určite mať bankovú daň, ale termín jej zavedenia ani ostatné okolnosti nie sú známe. Informáciu uviedol viedenský denník DiePresse.
Isté je, že daň bánk by mala priniesť do rozpočtu 500 miliónov eur a túto sumu nesmú ústavy preniesť na sporiteľov alebo dlžníkov. Námietky bankárov proti zavedeniu dane veľmi oslabil fakt, že vlani - v silnom krízovom roku – banky vyplatili dividendy okolo 600 miliónov eur, hoci viaceré z nich prijali mimoriadnu pomoc vlády, ktorá im poskytla peniaze na 9-percentný úrok. Na voľnom trhu však úroky boli o polovicu vyššie. Podľa rakúskeho kancelára Rakúsko zavedie túto daň aj samo, bez ohľadu na postoje iných členov eurozóny. Štátny rozpočet peniaze naliehavo potrebuje. Kancelár predpokladá, že daň sa začne platiť v roku 2011 alebo o rok neskôr.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Júlia, Juliana
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner