Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Vyložiť na činnosť naraz menej času ako je minimum, je bohapustým mrhaním času.

Krátke časové úseky, aj keď ich je veľký počet, sú nanič, pretože sa neustále začína od začiatku.

Hlavným prínosom odborného pracovníka nie je produkcia hmotných vecí, ale generovanie nových myšlienok a odovzdávanie znalostí.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Pohyb akýmkoľvek smerom prinesie vždy len zmenu k horšiemu.

Za peniaze si lásku nekúpite, ale vytvoria vám dobrú východiskovú pozíciu.

Ženatý muž nemôže mať všetko – aj teplú večeru, aj vernú manželku.

(Murphyho zákonník)
O podnikaní a vede - VII. večer

V živote každej organizácie príde okamih, kedy už sama voči sebe nevie existovať.

Pomocou logiky sa nedá zistiť rozdiel medzi možným a nemožným.

Vedomosti zakladajúce sa na vonkajších dôkazoch sú nespoľahlivé.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Rady podnikateľom

Lepšie byť malým pánom, ako veľkým sluhom.

Čo raz z úst vyletí, to ani štyri kone späť nevtiahnu.

Najzdravšie je chodiť spať so sliepkami. (Vyznanie Dona Juana)

(Myšlienky bez cla)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Grécki vodiči ukončili štrajk

2. 8. 2010 Vodiči nákladných áut a cisterien v Grécku sa rozhodli ukončiť štrajk, ktorý minulý týždeň výrazne narušil zásobovania v krajine.
Majitelia a vodiči viac ako 30 tisíc nákladných áut a cisterien v pondelok minulý týždeň vstúpili do štrajku na protest proti plánom na zmenu licenčných pravidiel, ktorá má posilniť konkurenciu v odvetví. Zmena pravidiel je súčasťou podmienok pre pôžičku v objeme až 110 miliárd eur, ktorú Grécku sľúbili krajiny eurozóny a Medzinárodný menový fond. Štrajk narušil dodávky pohonných hmôt a tovaru do obchodov. Problémy so zásobovaním sa však cez víkend výrazne zmiernili, keď dodávky zaistila armáda.

Eurostat zverejní údaje o júnovej nezamestnanosti

30. 7. 2010 Európsky štatistický úrad Eurostat dnes zverejní predbežné údaje o nezamestnanosti v krajinách eurozóny a celej Európskej únie (EÚ) za jún 2010. Vyplýva to zo zverejnených štatistík Eurostatu.
Miera nezamestnanosti v eurozóne v máji tohto roka stagnovala na desiatich percentách. Nezamestnanosť v celej Európskej únii (EÚ) stagnovala na úrovni 9,6 %. Podľa odhadov Eurostatu bolo v máji v celej EÚ celkovo 23,127 milióna ľudí bez práce, z toho 15,789 pochádza z krajín eurozóny. V krajinách EÚ klesol medzimesačne v máji počet nezamestnaných o 37 tisíc, ale v eurozóne stúpol o 35 tisíc.

Rokovania, ktoré mali ukončiť štrajk gréckych vodičov zlyhali

29. 7. 2010 Atény – Rokovania Gréckej vlády so štrajkujúcimi vodičmi cisterien a nákladných automobilov, kde vláda žiadala od vodičov ukončenie ich štrajku a návrat do práce zlyhalo.
Vláda chcela týmto rokovaním ukončiť problémy so zásobovaním potravinami a pohonnými hmotami. Protestná akcia tak bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch, pričom naftu a benzín už má údajne iba zhruba päť percent čerpacích staníc. Štrajk už vyvolal poplach vo firmách a predstavuje ďalší vážny úder cestovnému ruchu, ktorý sa podieľa zhruba 20 % na celkovom výkone gréckej ekonomiky. Vláda nevylúčila ani možnosť, že nahradí štrajkujúcich vodičov štátnymi zamestnancami, by zabezpečila zásobovanie krajiny palivom. Šoféri protestujú proti zmene licenčných pravidiel, ktoré sa majú zosúladiť s pravidlami Európy.

Inflácia v eurozóne pravdepodobne vzrastie o 1,8 %

26. 7. 2010 BRUSEL - Miera medziročnej inflácie v krajinách eurozóny by v júli podľa očakávania trhu mala vzrásť o 1,8 percenta.
Trh tak očakáva, že miera medziročnej inflácie vzrastie oproti júnu o dve desatiny percentuálneho bodu. Ak sa očakávanie analytikov naplní, miera inflačných tlakov v krajinách európskej šestnástky vzrastie na najvyššiu úroveň od konca roka 2008. Dlhodobý inflačný cieľ Európskej centrálnej banky je na úrovni dvoch percent.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner