Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy optimista

Ak ste sa sklamali v láske, skúste to s kartami. Ak ani v kartách nebudete mať šťastie, skúste borovičku – tá ešte nikdy nesklamala.

Ak vás tri dni naháňali a nakoniec vás dostali, je to lepšie, ako utekať po celý zvyšok života.

Ak vaše slová prestávajú počúvať, je čas na zmenu štýlu: menej slov a viac úplatkov.

(Murphyho zákonník)
Človek a informácie

Všetky počítače vedie čakať tou istou rýchlosťou.

Kto verí tomu, čo počuje, je šťastný. Kto pochybuje, je múdry.

Správna informácia ešte nezaručuje správne rozhodnutie. Nesprávna informácia ešte nezaručuje nesprávne rozhodnutie. Informácia, ktorú máte, nie je tá, ktorú práve chcete. Informácia, ktorú chcete, nie je tá, ktorú potrebujete. Informácia, ktorú potrebujete, nie je tá, ktorú môžete získať. Informácia, ktorú môžete získať, stojí viac, ako môžete zaplatiť. Skutočný obsah informácie nie je taký dôležitý ako dojem, ktorý vyvolá.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Život je smiešny

Sudca sa celý červený v tvári vráti po dlhom obede do pojednávacej siene a nechá predviesť ďalšieho obžalovaného. Je ním muž, ktorý šoféroval opitý. Na otázku, či sa cíti vinný, odpovedá: „Nie, pán sudca. Ja som bol vtedy taký triezvy ako vy teraz.“ „Vinný v plnom rozsahu žaloby!“ vyriekne sudca.

Hovorí sudca obžalovanému: „Zdá sa, že máte ďaleko vyššiu inteligenciu, ako býva u mužov z vášho prostredia obvyklé.“ „Nebyť pod prísahou, tak by som vám vrátil váš kompliment,“ ospravedlňuje sa obžalovaný.

Milionár náhle zomrel a ukázalo sa, že nezanechal závet. Trúchliaca vdova sedí u rodinného advokáta a žiada ho o radu. Advokát nahlas rozmýšľa: „Takže, váš manžel zomrel a nezanechal závet. A povedal aspoň niečo bezprostredne pred tým, ako zomrel?“ „Ale áno, hovoril: Preboha Mary, odlož tú pušku, aj tak s ňou netrafíš ani do stodoly!“

(Myšlienky bez cla)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

EK chce zrušiť poplatky za roaming

24. 9. 2010 Európska komisia chce úplne zrušiť poplatky za hovory z mobilného telefónu v zahraničí.
Na konferencii telefónnych operátorov v Bruseli to povedala eurokomisárka Neelie Kroesová. Brusel zatiaľ poplatky za tzv. roaming nariaďoval operátorom iba postupne znižovať. Brusel od júla znížil maximálnu cenu za odchádzajúci roamingový hovor na 39 centov za minútu z predchádzajúcich 43 centov za minútu bez DPH a cena za prichádzajúci hovor je maximálne 15 centov za minútu namiesto predchádzajúcich 19 centov. Okrem toho komisia nastavila limit pre dátový roaming 50 eur bez DPH.

EP schválil finančný dohľad

23. 9. 2010 Europoslanci sa definitívne priklonili k novému systému finančného dohľadu v EÚ.
Jeho cieľom je zabrániť opakovaniu finančnej krízy z rokov 2008 a 2009. Avšak kritici upozorňujú, že jednotlivé štáty stratia časť právomocí a dohľadu nad vlastnými bankami na úkor úniových inštitúcií. Základ dohľadu majú tvoriť štyri nové inštitúcie. Tri z nich budú dohliadať na banky, poisťovne a finančné trhy. Štvrtá bude sledovať vznik prípadných rizík v členských štátoch EÚ.

EP chce zmierniť dopady plyn. krízy

22. 9. 2010 Europoslanci v utorok definitívne schválili nariadenie, ktorého cieľom je zmierniť dopady v prípade opakovania plynovej krízy z minulého roka.
Vtedy Rusko prerušilo dodávky do Európy cez Ukrajinu. Členské štáty EÚ budú podľa europoslancov musieť do troch rokov zabezpečiť, aby bolo možné obrátiť tok plynu v plynovodoch. Touto technológiou nedisponujú zďaleka všetky členské štáty EÚ, čo výrazne ohrozuje ich energetickú bezpečnosť.

EÚ udajne chystá ďalšiu pomoc Grécku

21. 9. 2010 Európska únia sa údajne rozhoduje o možnosti poskytnutia ďalšej finančnej pomoci pre Grécko.
Krajiny eurozóny sa už pred časom zaviazali, že platobne neschopnej krajine požičajú do roku 2013 celkovo 110 miliárd eur. Úvahy nad väčšiu finančnú pomocou pre Grécko sa objavili po pochybách ekonómov, či sa Gréci budú schopní za 3 roky postaviť na vlastné nohy. Informoval o tom internetový server EUobserver
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner