Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Na čo má človek rozum

Aj logické uvažovanie môže byť niekedy životu nebezpečné.

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

Zastaví žobrák boháča na ulici pýta si almužnu. Prečo radšej nejdete pracovať! Veď máte obe ruky aj nohy zdravé! Hádam si ich mám nechať kvôli pár drobným odrezať?

(Zrnká úsmevu)
Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Nešťastie nechodí po horách ale medzi ľuďmi.

Nešťastie nečaká za rohom, nešťastie ti ide oproti.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Zákony života

Zdanie klame. Hlavne vtedy, keď sa zdá byť všetko v najlepšom poriadku.

Keď tlačíte na pílu, reže nakrivo. Zato, keď ju necháte na pokoji, tak potvora jedna, nereže vôbec.

Ak si budete dávať neustále pozor, bude kaše okolo vás neustále pribúdať, kým vám nebude siahať až po nos. A tomu sa, prosím pekne, hovorí demokratická voľba!

(Murphyho zákonník)
Hlúposti sa medze nekladú

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

(Murphyho zákony v bájkach)
Človek očami klasikov

Nehoda ukáže, či máš skutočného priateľa a či iba meno priateľa.

Človek sa má zaoberať takým odborom, ktorý má rád.

Riadny tovar ľahko nájde kupca, aj keď bude na nenápadnom mieste.

(Myšlienky bez cla)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Zmeny v sociálnych službách v súlade s trendmi a politikami EÚ

24. 5. 2012 V súčasnom období nie je možné uspokojiť všetkých žiadateľov o umiestnenie v zariadení pre seniorov, nakoľko jestvujúce kapacity sú nedostatočné.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo vládny návrh zákona, ktorým sa mal zmeniť a doplniť zákon o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon). Tento vládny návrh zákona bol schválený Národnou radou SR 1. decembra 2011, avšak prezident vrátil zákon na opätovné prerokovanie, nakoľko podľa jeho posúdenia porušoval princíp právnej istoty a ochrany dôvery občanov v právny poriadok SR v dôsledku retroaktívneho pôsobenia niektorých ustanovení tohto zákona. Dňa 31. januára 2012 Národná rada SR akceptovala prezidentove pripomienky a opätovne schválila zákon s určitými zmenami. Prijatá novela zákona nadobudla účinnosť 1. marca 2012. Cieľom prijatej novely zákona je najmä riešiť krízovú situáciu vo financovaní sociálnych služieb, sprísniť zákonné podmienky na prijatie do zariadení pre seniorov, zvýšiť participáciu a zodpovednosť prijímateľa sociálnej služby a jeho blízkej rodiny na úhrade nákladov za poskytnutú sociálnu službu a upraviť dohľad nad poskytovaním sociálnych služieb u nelegálnych poskytovateľov sociálnych služieb.

Daň z alkoholu

25. 4. 2012 Legislatívna úprava spotrebnej dane z vína, liehu a piva v SR a jej aplikáciu v praxi významným spôsobom ovplyvnila aj skutočnosť, že je predmetom legislatívy EÚ v oblasti spotrebných daní.
Hlavným dôvodom vypracovania a zavedenia zákona je vytvoriť štruktúru zdaňovania jednotlivých alkoholických nápojov, ktorá by zohľadňovala všetky aspekty, vplývajúce na ich výrobu, spracovanie, distribúciu a spotrebu. Ustanovuje sa jednotná sadzba spotrebnej dane na alkoholický nápoj, pričom sadzba dane na jednotlivé druhy alkoholického nápoja, t.j. víno, lieh a pivo, zohľadňuje obsah alkoholu v konečnom výrobku tak, že sú pri zdaňovaní každého druhu alkoholického nápoja dodržané základné princípy smernice Rady 92/83/EHS. Zákon nadobudol účinnosť od 1. januára 2012 s výnimkou niektorých paragrafov, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. marca 2012 a 1. januára 2013.

Dáni majú na svoje polročné predsedníctvo EÚ najnižšie náklady

10. 1. 2012 Dánsko prevzalo 1. januára 2012 kolujúce predsedníctvo Európskej únie.
Pre účely svojho polročného rotačného predsedníctva EÚ vyčlenili 35 miliónov eur. Dodnes najviac minuli Francúzi a to 171 miliónov eur. Dánsky minister pre európske záležitosti Nicolai Wammen popiera tvrdenia, že týmto kritizujú ostatné členské štáty a uvádza, „Bude dánske predsedníctvo menej nákladné ako boli predsedníctva iných krajín? Áno. Chceme tým krajiny upozorniť na to ako ony viedli svoje záležitosti? Nie.“

Maďarsko môže stratiť šancu získať preventívny úver

5. 1. 2012 Európska komisia skúma novú maďarskú ústavu.
Nová maďarská ústava vstúpila do platnosti 1. januára spolu s legislatívou, o ktorej medzinárodní kritici tvrdia, že ohrozuje nezávislosť národnej banky, súdnictva a médií a posilňuje pozíciu vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, ktorá sa pridružuje k Európskej ľudovej strane. Desaťtisíce ľudí v pondelok proti pravidlám protestovali v uliciach. Považujú ich za autoritárske. Predseda Európskej komisie upozornil maďarského premiéra na to, aby neobmedzoval nezávislosť národnej banky a zopakoval svoje obavy z obmedzovania slobody médií. Hovorca Komisie Olivier Bailly včera uviedol: „Dnes ráno sme dostali preklad novej ústavy a naši právni experti skúmajú, či naše pripomienky boli zohľadnené“, ako uviedol hovorca Komisie. Komisia očakáva, že hrozby, že k poskytnutiu pomoci nedôjde, budú stačiť na to, aby Orbán splnil požiadavky, no na druhej strane je pripravená právne zakročiť.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gertrúda
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner