Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákonník

Získať majetok je oveľa ťažšie, ako si to žobrák predstavuje.

Čím vyššiu priemernú cestovnú rýchlosť má dopravný prostriedok, tým neskôr sa dostanete do cieľa cesty.

Skúsenosť dáva človeku možnosť vyhnúť sa starým chybám, aby mu zostal priestor na chyby nové.

(Murphyho zrnká II)
Dobrá rada stojí groš

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

(Zrnká úsmevu)
Zákony života

Obísť problém sa nedá bez toho, aby ste nezakopli. Zakopnete vždy v okamihu, keď to najmenej očakávate.

Človek ešte nevynašiel nič, čo by sa skôr či neskôr nepokazilo.

Na čo človek siahne, to pokazí. A to, na čo nedosiahne, sa zo strachu pred človekom pokazí samo.

(Murphyho zákonník)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Ekonomika eurozóny sa zhoršila

27. 9. 2012 V septembri sa ekonomika eurozóny opäť výrazne zhoršila.
Hlavnou príčinou je dlhová kríza. Správa EK ukázala nárast inflačných očakávaní zo strany výrobcov aj domácností rovnako ako v sektore služieb. Ekonomika eurozóny v 1. štvrťroku stagnovala a v 2. štvrťroku medzikvartálne klesla o 0,2 %. Prognóza je, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa zníži aj v 3.štvrťroku, čo by znamenalo, že eurozóna sa nachádza v recesii.

Sledovanie vodičov áut štátom

24. 9. 2012 Od roku 2015 by mal všetkých slovenských vodičov sledovať štátny dopravný servis.
Monitorovanie auta umožnia čipy, ktoré sa povinne namontujú do každého nového vozidla od roku 2015. Návrh už schválil Európsky parlament a krajine to prikazuje Európska komisia. Namontované čipy v aute by mali pomáhať pri život ohrozujúcich situáciách a v prípade nehody privolať záchranku.

Podľa EÚ Slovenská republika neefektívne spracováva odpad

9. 8. 2012 Nemecká konzultačná spoločnosť BiPRO vypracovala pre Európsku komisiu hodnotiacu správu o recyklácii odpadov, ceny ich zneškodňovania či porušovania európskych právnych predpisov členských štátov.
Táto správa však nie je potešujúca. Ako uviedol komisár pre životné prostredie Janez Potočnik: „Obraz, ktorý vzniká na základe tohto porovnania, potvrdzuje moje vážne obavy. Napriek existencii lepších alternatív a napriek tomu, že sú k dispozícii štrukturálne fondy na financovanie lepších možností, mnohé členské štáty ešte stále ukladajú obrovské množstvá komunálneho odpadu na skládky, čo je najhoršia možnosť v rámci odpadového hospodárstva.“ A tiež varoval: „V sektore odpadového hospodárstva sa nevytvárajú nové pracovné miesta a trpí aj naše zdravie a životné prostredie. Takýto prístup sa dá v súčasnej ekonomickej situácii len ťažko obhájiť .“ Podľa tabuľky uverejnenej v hodnotiacej správe najlepšie sa umiestnilo Rakúsko a Holandsko s počtom bodov 39 a najhoršie Grécko s tromi bodmi. Slovensko so 17 bodmi obsadilo 19. miesto z 27 členských krajín.

Dohoda na bankovej únii v EÚ

29. 6. 2012 Lídri EÚ prijali 120-miliardový pakt pre rast. Zároveň požiadali Európsku komisiu o návrh jednotného mechanizmu bankového dohľadu na čele s ECB, čo je prvý krok pri tvorbe bankovej únie. Trvalý euroval následne bude môcť priamo rekapitalizovať banky.
Nočné rokovania budú pokračujú ďalej počas dňa. Zatiaľ sú oficiálne známe len čiastkové závery. Tesne pred polnocou pre novinárov vystúpil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, ktorý informoval o očakávanej dohode na 120-miliardovom balíku pre rast. Ten počíta s posilnením kapitálu Európskej investičnej banky o 10 miliárd eur, čo zvýši jej úverovú kapacitu o 60 miliárd eur. Ďalších 60 miliárd eur bude pochádzať z realokácie nevyužitých štrukturálnych fondov a projektových bondov, ktoré sa začnú požívať od leta na financovanie energetickej, dopravnej a informačno-komunikačnej infraštruktúry.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner