Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Sila, ktorú nemáme pod kontrolou, začne v prvom rade pôsobiť proti nám.

Umenie nie je upútať na seba pozornosť, ale vyhnúť sa následkom.

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Ak sa človek prestane mať na pozore, môže prísť nielen o živobytie, ale i o život.

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

(Murphyho zákony v bájkach)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Ak chcete vymeniť obdiv mnohých mužov za kritiku jedného, vydajte sa.

Láska je víťazstvom predstáv nad realitou. Sex je víťazstvom reality nad predstavami.

Ak sa veci nepokazili samy a ak sa dokonca nepokazili ani vaším pričinením, nič to. Vždy sa nájde niekto, kto im s tým pomôže.

(Murphyho zákonník)
Kolíska práva

Falošný svedok neostane bez trestu a ten, kto klame, sa nezachráni.

Keď chýbajú peniaze, chýba všetko.

Neznalosť práva každému škodí.

(Myšlienky bez cla)
Ako sa správajú veci - VIII. večer

Ak sa vyskytne ozaj výnimočná situácia, tak pre ňu netreba vymýšľať detailné pravidlá riešenia, ale postupovať pragmaticky.

Je prekvapujúce, ako dlho trvá dotiahnuť niečo do konca, ak človek na tom pracuje.

Telefón zvoní práve vtedy, keď stojíš pred dverami a nevieš nájsť kľúč.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Brusel chce obmedziť biopalivá z obilnín

14. 11. 2012 Neúroda obilnín vo svete, rast cien potravín a zvyšujúci sa odlev kukurice, repky a ďalších energetických plodín na výrobu biopalív vedie Európsku úniu k prehodnocovaniu legislatívy pre výrobu a používanie biopalív.
Európska komisia najnovšie navrhuje, aby sa polovica zo stanovených 10 percent biopalív vyrobila z odpadových surovín. V súčasnosti sa v Európskej únii vyrábajú biopalivá prvej generácie z poľnohospodárskych plodín, pričom platí smernica, že do roku 2020 má byť v každom litri benzínu a nafty 10 percent biopalivovej zložky. Európska komisia teraz navrhuje, aby v roku 2020 tvorili polovicu zo stanovených 10 percent biopalivá druhej generácie, ktoré sa majú vyrábať z odpadových surovín.

Slovensko v roku 2060 bude na úrovni Francúzov

14. 11. 2012 Slovenská ekonomika bude na tom v roku 2060 podobne ako tá francúzska.
Vyplýva to z dlhodobej prognózy OECD, ktorá porovnávala hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa svojich členov. Západné krajiny začneme dobiehať už v tomto roku. V tom roku dosiahne Slovensko 85 percent z HDP na obyvateľa súčasnej eurozóny, teraz je to len 70 percent. Lepšie ako slovenskej ekonomike sa však bude dariť Česku. Kým sme prvých dvadsať rokov od rozdelenia spoločného štátu začali Čechov dobiehať, v nasledujúcich desaťročiach sa nám vzdialia. Výkon českej ekonomiky bude v roku 2060 na úrovni krajín ako Rakúsko, Kórea či Írsko. Najvyspelejšou krajinou sveta bude o necelých 50 rokov Nórsko. Za ním nasledujú Spojené štáty, Švajčiarsko a Austrália.

Rekordný rok budú očakávať slovenské automobilky

25. 10. 2012 Nový rekord v tomto roku na Slovensku nastane vo výrobe osobných automobilov
Firmy vyrobia až 850 000 osobných automobilov. Vlani to bolo o 200 000 menej. Výroba na Slovensku v posledných rokoch rastie. Vlani sa zvýšila o takmer 14 percent na 639 763 áut, krajina sa tak v tejto kategórii dostala v prepočte na obyvateľa na svetovú špičku. Tento rok bude rast ešte vyšší.

Európsky dohľad nad bankami od januára 2013 nebude

19. 10. 2012 Jednotný dohľad nad bankami nezačne fungovať od 1. januára 2013, ale až v priebehu roku 2013.
Do konca roka sa podľa dohody európskych lídrov len vytvorí právny rámec, aby mohla Európska centrálna banka európske banky kontrolovať. Jednotný dohľad nad bankami je prvý krok chystanej bankovej únie, ktorá má mať pod kontrolou asi 6000 európskych bánk. Platiť má pre krajiny eurozóny, štáty, ktoré eurom neplatia sa môžu pripojiť. Súčasťou bankovej únie je okrem jednotného dohľadu aj garančný systém vkladov a fond na riešenie problémov bánk, ale tieto návrhy ešte nie sú rozpracované.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gizela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner