Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov
26. 2. 2024
Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces.
„Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
V eurofondoch patríme k najpomalším krajinám
23. 1. 2013
Spomedzi členských krajín EÚ sme na šiestom mieste od konca v čerpaní peňazí z Bruselu.
Slovensko je na chvoste v čerpaní eurofondov. Spomedzi európskej dvadsaťsedmičky sme ku koncu minulého roku obsadili nelichotivú 22. priečku. Celkovo sme podľa údajov Európskej komisie vyčerpali 4,7 miliardy eur, čo predstavuje 41 percent z celkového balíka, ktorý máme k dispozícii v rokoch 2007 až 2013.
Únia dá na chudobných milióny eur
21. 1. 2013
Namiesto múky a cestovín, ktorú dostávali ľudia v núdzi z Európskej únie, chystajú európski politici novú pomoc.
Na podporu chudobných navrhujú zriadiť fond, z ktorého by sa financovali nielen potraviny, ale aj iné tovary. V priebehu šiestich rokov by Slovensko malo z fondu dostať okolo 23 miliónov eur.
V Európskej únii dramaticky pribúda ľudí žijúcich v riziku chudoby či sociálneho vylúčenia. V súčasnosti ich je už 116 miliónov a tvoria 24,2 percenta európskej populácie. Na Slovensku sa počet ľudí ohrozených chudobou odhaduje na 700-tisíc.
Zmeny v platnosti vodičských preukazov
21. 1. 2013
Z dôvodu zosúlaďovania smerníc s Európskou úniou sa obmedzila platnosť vodičských oprávnení.
Platnosť vodičských preukazov -
do 31. 12. 2023 platia vodičské preukazy vydané od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004
do 31. 12. 2032 sú platné vodičské preukazy vydané od 1. mája 2004 do 18. januára 2013
držitelia vodičských preukazov vydaných pred 19. januárom 2013, ktorí vedú motorové vozidlo C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE, sú povinní mať pri vedení motorového vozidla doklad o zdravotnej a psychickej spôsobilosti
vodiči, ktorí sú držiteľmi vodičských preukazov vydaných pred 19. januárom 2013, sú povinní podrobiť sa lekárskej pravidelnej lekárskej prehliadke najskôr dva mesiace pred dosiahnutím veku 65 rokov a najneskôr do dvoch mesiacov po dosiahnutí veku 65 rokov a následne každých päť rokov.
Poplatky za vydanie a výmenu vodičského preukazu -
6,50 eura za vydanie vodičského preukazu alebo medzinárodného vodičského preukazu
3 eurá za vydanie vodičského preukazu z dôvodu jeho výmeny.
Slovensko je piate najhoršie v Únii v nezamestnanosti mladých
21. 1. 2013
Slovensko má v rámci štátov Európskej únie piatu najvyššiu nezamestnanosť mladých ľudí.
Bez práce je každý tretí mladý Slovák vo veku do 25 rokov.
Kým pred piatimi rokmi, v novembri 2007, bol nezamestnaným každý piaty mladý človek, tak dnes sa jedná o každého tretieho.
Problém je v pretrvávajúcom slabom prepojení medzi vzdelávacím systémom a trhom práce.