Slovensko dobieha Európsku úniu. V cenách
24. 1. 2022
Európa čelí najväčšiemu zdražovaniu spotrebiteľských cien za posledných 30 rokov. Podľa finálneho odhadu Eurostatu inflácia v krajinách Únie v decembri medziročne stúpla o 5,3 percenta, pričom v krajinách zdieľajúcich spoločnú euromenu stúpla o päť percent.
Finálny odhad inflácie potvrdil predbežný odhad zo začiatku januára tohto roka, no v porovnaní s novembrom rast cenovej hladiny v Únii aj v eurozóne akceleroval.
V porovnaní s decembrom 2020, keď inflácia medziročne klesla o 0,3 percenta, ide o bezprecedentne prudký rast cien.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
ECB požiadala banky v eurozóne, aby sa pripravili na koronavírus
6. 3. 2020
Európska centrálna banka požiadala banky v eurozóne, aby prehodnotili svoje plány na zabezpečenie kontinuity podnikania. A pripravili sa na minimalizáciu potenciálnych nepriaznivých vplyvov koronavírusu. Uvádza sa v liste, ktorý sa podarilo získať niektorým médiám.
ECB v liste z utorka vyzvala banky, aby zaviedli adekvátne opatrenia na kontrolu infekcie na pracovisku. A zabezpečili, aby boli v prípade potreby pripravené na prácu zamestnancov na diaľku. Vírus COVID-19 už zabil vyše 3000 ľudí, nakazilo sa ním 95-tisíc ľudí, väčšina v Číne, odkiaľ sa už rozšíril do viac ako 80 krajín sveta.
Inflácia v eurozóne vo februári spomalila na 1,2 percenta
4. 3. 2020
Medziročná miera inflácie v eurozóne vo februári klesla na 1,2 percenta, a bola tak dve desatiny percentuálneho bodu pod januárovou úrovňou. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.
Po miernom raste z minulých mesiacov tak inflácia napriek snahe Európskej centrálnej banky (ECB) opäť klesla. Dáta za celú Európsku úniu dnešná predbežná správa neobsahuje. ECB sa usiluje o to, aby sa v rámci podpory rastu ekonomiky priblížila inflácie dvom percentám. Na tejto úrovni bol rast cien v eurozóne naposledy predvlani. Centrálna banka preto pokračuje v nákupoch dlhopisov a v znižovaní depozitnej úrokovej sadzby, ktorá na jeseň klesla na mínus 0,5 percenta. Tak nízko predtým nikdy nebola.
Jednu miliardu eur. Toľko stráca mesačne dopadu koronavírusu
2. 3. 2020
Európsky cestovný ruch stráca mesačne približne jednu miliardu eur pre výrazný úbytok čínskych turistov v dôsledku epidémie koronavírusu. Uviedol to v pondelok eurokomisár pre jednotný trh Thierry Breton.
„Čínski turisti neprichádzajú do Európy od januára. Znamená to stratu dvoch miliónov (hotelových) nocí. To je jedna miliarda eur mesačne od januára,“ povedal Breton pre televíziu BFM. Európske odvetvie cestovného ruchu v uplynulých dvoch desaťročiach veľmi profitovalo z hospodárskeho rastu Číny. Situáciu v Európe ešte komplikujú nové ohniská nákazy. Najhoršia situácia je aktuálne na severe Talianska. Úrady v jedenástich mestách a dedinách v regiónoch Benátsko a Lombardsko vyhlásili karanténu a zaznamenaný bol už aj pokles cestovného ruchu. Vlády v Európe, ale aj na Blízkom východe a v Amerike zakázali veľké zhromaždenia a zaviedli prísnejších cestovné reštrikcie v reakcii na šírenie koronavírusu vo svete.
Brusel dá na boj s koronavírusom 232 miliónov eur
26. 2. 2020
Nový balík finančnej pomoci podporí Svetovú zdravotnícku organizáciu a pomôže aj krajinám so slabšími zdravotnými systémami.
Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že v súvislosti s chorobou COVID-19, ktorá je spôsobovaná vírusom SARS-CoV-2, nepretržite pracuje v prospech podpory členských štátov EÚ a na posilnení medzinárodného úsilia zameraného na spomalenie šírenia COVID-19. Komisia v tejto súvislosti oznámila vyčlenenie nového balíka pomoci v hodnote 232 miliónov eur. "S pribúdajúcimi prípadmi sa verejné zdravie pre nás stáva prioritou číslo jedna," uviedla v správe pre médiá predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. A dodala, že medzinárodné spoločenstvo musí spolupracovať bez ohľadu na to, či zvyšuje pripravenosť na epidémiu v Európe, Číne alebo inde v svete. "Európa je tu, aby zohrávala vedúcu úlohu," odkázala šéfka exekutívy EÚ.