Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Otázky na rádio Jerevan

Kto bol prvým podnikateľom? Boh, pretože tiež začínal z ničoho a napriek tomu, že je vševedúci, nevedel, do čoho ide a čo sa z toho vyvrbí. Námietka z daňového úradu: To nie je pravda, pretože: 1. Podnikanie je opakovaná činnosť s cieľom vytvoriť zisk. Nebolo dokázané, že by sa stvorenie opakovalo. Nie je dokázané, že by ku stvoreniu sveta došlo s cieľom vytvorenia zisku. 2. Dodnes sa nenašlo príslušné daňové priznanie. Najstaršie daňové priznanie podal akýsi Judáš Iškariotsky, kde priznal príjem 30 strieborných. Daň nezaplatil, lebo náklady prevýšili výnosy. Námietka voči námietke (Únia tiež podnikateľov): Ako vždy, daňový úrad nevie, o čom je reč. Akt stvorenia sa predsa pravidelne opakuje.

Čo je najúčinnejším nástrojom na likvidáciu konkurencie? Mätež jazykov pri stavbe Babylonskej veže.

Ktorá bola prvý krádež know-how? Evina krádež jablka poznania v raji.

(Myšlienky bez cla)
Nebo je v nebi

A čo to, pán Kohn, že vaša pani tak náhle zomrela? Čo jej bolo? Ale, ja ani sám neviem. Takto v noci ma zobudí a vraví: „Ty, Max, mne akosi nie je dobre.“ No a ja som jej povedal: „Ale, Sára, a komu je dnes dobre?!“

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

(Zrnká úsmevu)
Murphyho zákony a komentáre

Nešťastie dnes nechodí len po horách, ale aj po cestách.

Všade dobre, vo väzení najpohodlnejšie.

Kedysi platilo: Dajte cisárovi, čo je cisárovo a Bohu, čo je božie. Dnes platí: Nebabri sa s tým a navaľ to všetko mne!

(Murphyho zrnká II)

Slovensko dobieha Európsku úniu. V cenách

24. 1. 2022 Európa čelí najväčšiemu zdražovaniu spotrebiteľských cien za posledných 30 rokov. Podľa finálneho odhadu Eurostatu inflácia v krajinách Únie v decembri medziročne stúpla o 5,3 percenta, pričom v krajinách zdieľajúcich spoločnú euromenu stúpla o päť percent.
​Finálny odhad inflácie potvrdil predbežný odhad zo začiatku januára tohto roka, no v porovnaní s novembrom rast cenovej hladiny v Únii aj v eurozóne akceleroval.
V porovnaní s decembrom 2020, keď inflácia medziročne klesla o 0,3 percenta, ide o bezprecedentne prudký rast cien.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Marihuana je najväčším problémom slovenských tínedžerov

26. 3. 2009 V užívaní marihuany, pití alkoholu a fajčení tabaku sú slovenskí tínedžeri nad priemerom rovesníkov z Európy. Za štyri roky sa prepracovali do prvej polovice "drogového pelotónu" európskych krajín.
Najväčším problémom slovenských tínedžerov je marihuana. Vyskúšala ju  takmer tretina z nich. Vyplýva to z porovnania výsledkov Európskeho školského prieskumu o tabaku, alkohole a iných drogách - ESPAD z 35 krajín Európy, ktorý dnes zverejnil Generálny sekretariát Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog.
Do prieskumu sa na jar 2007 zapojilo približne 105.000 mladých Európanov vo veku 15 až 16 rokov.  K najvýraznejšiemu nárastu došlo v užívaní marihuany, ktorá medzi nelegálnymi drogami dominuje. Vyplýva to z porovnania  výsledkov  prieskumu z roku 2003 a 2007. Užitie marihuany aspoň jedenkrát počas života v roku 2007 priznala takmer tretina slovenských tínedžerov, pričom celoeurópsky priemer bol 19 percent. V celoeurópskom rebríčku celoživotného užívania marihuany  sa Slovensko posunulo z 10. až 13. miesta v roku 2003 na 5. miesto v roku 2007.  Marihuanu častejšie fajčili chlapci ako dievčatá.  Pri ostatných drogách došlo nielen v Európe, ale aj na Slovensku k miernemu nárastu až stabilizácii počtu užívateľov z roku 2003.
(Zdroj: PRAVDA)

Európa po páde českej vlády

25. 3. 2009 Český premiér ubezpečoval, že pád jeho vlády nebude mať vplyv na jeho úlohu predsedu Európskej rady. Opozícia je pripravená nechať súčasnú českú vládu v demisii dotiahnuť predsedníctvo v EÚ až do 1. júla, kedy ho preberie Švédsko.
Situácia je pre českého premiéra zložitá aj preto, že senát, horná komora českého parlamentu, zatiaľ nebola schopná ratifikovať Lisabonskú zmluvu bez súčasného schválenia dohody o inštalácii amerického radaru. Otázka budúcnosti celého protiraketového štítu  možno bude jasnejšia po nadchádzajúcom  summite NATO na začiatku apríla.
Aj keď v minulosti sa  stalo už dvakrát, že v krajine, ktorá práve predsedala EÚ padli vlády  (v roku 1993 v Dánsku a v roku 1996 v Taliansku)  toto je  prvýkrát, keď sa takáto vec stala v čase vážnej ekonomickej krízy.
Reakcie na pád českej vlády:
Jean-Michel de Waele profesor politických vied na univerzite v Bruseli (ULB) pre EurActiv povedal, že „Európa je na autopilote“. „Teraz, kedy je svet konfrontovaný s veľkou neistotou prameniacou z globálnej ekonomickej krízy si české politické elity doprajú luxus politickej krízy. Topolánkova neschopnosť zaangažovať sociálnodemokratickú opozíciu do práce predsedníctva, spôsob akým to využíval na vnútropolitické spory priviedli  túto vládu na koniec.“
Denník Finnatial Times tvrdí, že situácia v ČR je vodou na mlyn pre Francúzsko, ktoré dlhodobo upozorňuje na to, že malé štáty majú problémy so zvládáním predsedníctva. Nemecký Deutsche Welle pripomína, že vláda Mirka Topolánka čelila už štyrikrát vysloveniu nedôvery a domnieva sa, že nie je úplne jasné, čo rezignácia Topolánka bude znamenať pre české predsedníctvo.
Predseda frakcie EPP – ED v Európskom parlamente Joseph Daul si myslí, že Európa v súčasnej dobe potrebuje silné vedenie a vláda, ktorá nemá dôveru, ho zaistí len ťažko. „Veľmi ľutujem rozhodnutie českej sociálnodemokratickej strany vysloviť vláde nedôveru,“ povedal Daul a označil toto rozhodnutie za „nezodpovedné“.
Premiér Mirek Topolánek po včerajšom hlasovaní povedal, že pozícia Česka bude v Európe oslabená. Premiér vyhlásil: „Myslím si, že to skomplikuje našu pozíciu pri vyjednávaní. Partneri v Európe si už zvykli na to, že vyjednávame tvrdo. V tomto zmysle sa môže stať, že naša pozícia bude oslabená.“
Vicepremiér Alexandr Vondra, ktorý je teraz na návšteve v USA, kde rokuje o príprave summitu EU – USA, povedal, že utrpí prestíž ČR vo svete. „Takto verejne si svoju pozíciu v Európe oslabiť, je mimo všetkého môjho chápania,“ povedal Vondra.
(Zdroj: EURACTIV)

Telefonovanie medzi členskými krajinami EÚ bude lacnejšie

25. 3. 2009 Ceny za mobilnú komunikáciu by sa od 1. júla 2009 mali opäť znížiť. V nasledujúcich rokoch má klesať i maximálna cena za minútu prijatého hovoru v zahraničí. Zlacnejú roamingové správy SMS, stanoví sa mesačný cenový strop pre dátový roaming a prijaté hovory v zahraničí sa budú po prvej minúte účtovať v sekundovej tarifikácii.
Hlavným cieľom nových opatrení je vytvoriť podmienky pre cezhraničné poskytovanie mobilných služieb v rámci EÚ a súčasne znížiť ceny za ne, pokiaľ sa hovory uskutočňujú v rámci európskych sietí.
Zákazník by tak od 1. júla 2009 za minútu hovoru, ktorý sa uskutočňuje medzi rôznymi členskými krajinami EÚ, nemal zaplatiť viac ako 43 centov. Cena sa bude znižovať i naďalej. Text hovorí, že od júla 2010 bude platiť strop 39 centov, o rok neskôr to bude 35 centov. Všetky cenové stropy sa uvádzajú bez DPH.
Zákazníkom mobilných operátorov zlacnejú tiež roamingové služby, konkrétne cena za prijatie hovoru v inej členskej krajine EÚ. Od 1. júla 2011 bude súčasný strop 22 centov za minútu prijatého hovoru znížený na polovicu (11 centov). Stropy sa opäť uvádzajú bez DPH.
Od 1. júla 2009 zlacnie i cena odoslanej správy SMS v sieti roamingového partnera v rámci EÚ. Európsky spotrebiteľ zaplatí za jednu správu maximálne 11 centov bez DPH.
(Zdroj: EURACTIV)

Najprv treba vyčistiť banky

24. 3. 2009 Svetová ekonomika sa podľa Medzinárodného menového fondu neuzdraví, pokiaľ sa nevyčistí finančný sektor. Analytici MMF stále veria, že ozdravovanie začne už v roku 2010.
Upozorňujú najmä na potrebu podpory dopytu. Mnohé banky však už vyčerpali svoje možnosti v menovej politike a ich úrokové sadzby dosiahli svoj limit.
Predstavitelia MMF sú si  vedomí, že nie každá krajina  si môže dovoliť stimuly do výšky            2 % HDP.
Zdôrazňujú, že  predpokladom úspechu boja proti hospodárskej kríze je v prvom rade stabilizácia finančného sektora. Aj keď ,vykupovanie´ bánk je politicky nepopulárne, bez plne funkčného bankového systému podniky a domácnosti neprežijú.
Stimulovanie hospodárstva bude zbytočnou investíciou dovtedy, pokiaľ nebude finančný sektor zdravo pracovať.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner