Samosprávy, ktoré pomáhali utečencom z Ukrajiny, môžu požiadať o príspevok z eurofondov
17. 3. 2023
Do výzvy sa môže prihlásiť 1 447 miest a obcí, ktoré sú evidované v zozname ministerstva vnútra.
Pred vojnou na Ukrajine utieklo na Slovensko cez sto tisíc ľudí. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie pripravilo pre obce výzvu, ktorá samosprávam pomôže pokryť výdaje z migračnej krízy. Do výzvy sa môže prihlásiť 1 447 miest a obcí, ktoré sú evidované v zozname ministerstva vnútra.
„Stačí podať žiadosť a my im náklady preplatíme,“ vysvetľuje vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová. Príspevok dostane každá samospráva podľa toho, koľko majú registrovaných utečencov. Na pomoc je vyčlenených 127 miliónov eur. „Celý zoznam oprávnených samospráv je uverejnená na stránke ministerstva investícií,“ dodáva. Tieto peniaze môžu použiť nielen na pokrytie nákladov z utečeneckej krízy, ale aj na rozvoj regiónu.
Paušálna podpora za prijatie jednej osoby s dočasným útočiskom je 100 eur na týždeň, najviac na obdobie 26 týždňov. Na jedného prijatého utečenca tak dostane obec či mesto maximálne 2 600 eur.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Bankový účet je najčastejšie využívaným produktom
5. 2. 2010
Obchodný vzťah s nejakou finančnou inštitúciou má na Slovensku vyše 80 % ľudí starších ako 15 rokov. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti GfK Group, ktorý sa uskutočnil v štrnástich krajinách strednej a východnej Európy. Obdobná situácia je v krajinách Česká republika, Chorvátsko, Ukrajina a Maďarsko. V rovnakej vekovej kategórii má obchodný vzťah s bankou každý obyvateľ v Rakúsku a Slovinsku.
V menšej miere využívajú služby finančných inštitúcií obyvatelia Bosny a Hercegoviny, Ruska a Srbska, kde ich je 70 %. Kým v skupinách pri ľuďoch s pravidelným zamestnaním vo veku 20 až 50 rokov tento pomer rastie, v iných cieľových skupinách – napríklad mladí ľudia do 19 rokov a starší ľudia vo veku nad 60 rokov sa čísla veľmi nemenia.
Bankový účet je najčastejšie využívaným produktom.
Spoločným znakom vývoja v strednej a východnej Európe v posledných rokoch bolo rozširovanie nových informačných a komunikačných technológií, ako sú mobilné telefóny a internet. V niektorých krajinách EÚ je počet užívateľov internetu vyšší ako v štátoch južnej Európy. Na dôležitosti naberá aj využívanie prostriedkov moderného trhu so službami, čo je vidieť aj na samotnom počte ľudí, ktorí sa zaoberajú sporením, alebo investovaním.
Vo všeobecnosti platí, že tam, kde peniaze sú, sa skôr minú, ako by mali byť usporené a investované, čo je tiež dôsledok finančnej krízy
ACTA určí medzinárodné pravidlá v ochrane duševného vlastníctva
4. 2. 2010
Pripravovaná dohoda o ochrane autorských práv a proti falšovaniu s celosvetovou platnosťou, známa tiež ako ACTA, nebude meniť pravidlá v oblasti zodpovednosti poskytovateľov internetových služieb. Pre denník EurActiv to potvrdil jeden z vedúcich predstaviteľov Európskej komisie, čím zároveň poprel dohady novinárov.
Podľa vedúceho predstaviteľa Komisie médiá svojimi reportážami celú záležitosť okolo novej dohody ACTA príliš zjednodušili.
Komisia sa k tajným medzinárodným rokovaniam, ktoré trvali dva roky, nechcela veľmi vyjadrovať. Zákonodarcovia však vystúpili proti tajnostiam obklopujúcim jednanie a obchodných vyslancov obvinili z toho, že sa usilujú obísť celý politický proces a zaviesť nepopulárne opatrenia.
Dohoda o boji proti falšovaniu tovarov s názvom Anti-counterfeiting Trade Agreement (ACTA), o ktorej sa začalo jednať pred dvoma rokmi v Ženeve, bude multilaterálnou obchodnou dohodou. Určí medzinárodne platné plavidlá v oblasti ochrany duševného vlastníctva.
Pôvodne sa krajiny snažili o dosiahnutie tejto dohody pod záštitou organizácie WIPO (World Intellectual Property Organisation), no jednotliví členovia sa nedokázali dohodnúť. Štáty s podobnými názormi a postojmi preto neskôr sformovali ACTA.
Na poslednom kole vyjednávaní uskutočnenom v Mexiku sa okrem iného zúčastnili Austrália, Kanada, EÚ (reprezentovaná Komisiou), Španielsko (ako predsednícka krajina), Japonsko, Južná Kórea, Maroko, Nový Zéland, Švajčiarsko, Singapur či Spojené štáty.
V apríli tohto roku sa vo Wellingtone na Novom Zélande uskutoční ďalšie kolo rokovaní.
Skupina poslancov z viacerých strán Európskeho parlamentu preto dnes (4.februára) zamýšľa poslať Komisii list, v ktorom požaduje informácie o vyjednávaní a poskytnutie dokumentov.
Členovia Parlamentu tvrdia, že právo na „okamžité“ a „úplne informácie“ o medzinárodných obchodných dohodách majú podľa Lisabonskej zmluvy.
Predstaviteľ Komisie na túto žiadosť reagoval a odpovedal, že obchodné riaditeľstvo EK členom Parlamentu poskytlo informácie „vždy keď to len bolo možné“.
Jeden z britských poslancov potvrdil, že Komisia Parlament o postupoch v rokovaniach informovala, no dodal, že predstavitelia Komisie nemôžu prezradiť veľa, lebo ich viaže dohoda o mlčaní.
Napriek diskusiám sa však očakáva, že ACTA prejde.
Európska "jadrová akadémia" ENELA
3. 2. 2010
Šesť veľkých energetických spoločností sa rozhodlo vytvoriť vzdelávaciu inštitúciu, ktorá má učiť univerzitných absolventov jadrovej fyziky, ako sa stať energetickými lídrami. Komisár Andris Piebalgs vytvorenie takejto vzdelávacej inštitúcie privítal.
Univerzitní absolventi, ktorí získali diplom z jadrovej fyziky, resp. z jadrovej energetiky, dostanú príležitosť zdokonaľovať svoje manažérske a líderské schopnosti. Šesť veľkých energetických spoločností (E.ON, Vattenfall, AREVA, Axpo, AG a EnBW) v minulom týždni (28. 1.) podpísalo dohodu o vytvorení ENELA - Európskej akadémie európskeho líderstva v jadrovej energetike.
Vzdelávaciu inštitúciu budú financovať súkromné firmy, ktoré s touto iniciatívou prišli. Očakávajú od nej, že bude vychovávať budúcich lídrov na poli energetiky, resp. v sektore jadrovej energie. Myšlienka vytvorenia "jadrovej akadémie" vznikla počas diskusií na platforme Európskeho jadrového energetického fóra, ktoré striedavo zasadá v Bratislave a v Prahe. Je tiež reakciou na výzvu Rady z decembra 2008, adresovanú firmám, aby vyvinuli väčšie úsilie v oblasti jadrovej bezpečnosti a ochrany pred žiarením.
Jadrový sektor čelí vážnej spoločenskej a ekonomickej výzve: Potrebuje uchovať a na primeranej úrovni rozvíjať poznatky o atómovej energii. A to nielen v záujme priemyslu, ale i vedcov, regulátorov a sektoru zdravotníctva. ENELA, ktorá sa zameria na líderské zručnosti, môže prispieť k prekonaniu priepasti, ktorá oddeľuje súčasné tréningové programy. ENELA bude mať sídlo v Nemecku, neďaleko Mníchova.
Národné klimatické plány
2. 2. 2010
OSN v pondelok oznámila, že návrhy vlastných národných klimatických plánov jej doteraz predložilo 55 krajín, ktoré spoločne produkujú takmer 80 percent svetových emisií skleníkových plynov. Podľa predsedu UNFCCC Yvo de Boera, ide o dôležitý impulz v diskusiách OSN o klimatických zmenách.
Sekretariátu OSN svoje klimatické národné záväzky predložila už viac ako štvrtina krajín sveta, ktoré sa podieľajú na tvorbe globálnych emisií CO2 takmer štyrmi pätinami.
Yvo de Boer spresnil, že ide o 55 zo 194 krajín, ktoré spoločne produkujú 78 percent emisií CO2 v energetike.
V roku 2010 by mali klimatické vyjednávania vyvrcholiť svetovým summitom COP16, ktorý je naplánovaný na 29. novembra - 10. decembra 2010 v Mexiku.
Na tému klimatických rokovaní by sa malo zamerať i ďalšie zasadnutie Európskej rady v Bruseli.