Rast českej ekonomiky vyzerá dobre, horšie je to s vysokou infláciou
6. 9. 2021
Od hospodárskej prognózy OECD v máji 2021 ubehlo už dostatok času na to, aby sa dali predikcie porovnať s realitou. Z dát sa zatiaľ zdá, že Česká republika by nemala mať problémy s tempom oživenia hospodárstva, ale bude sa musieť vysporiadať so silnou infláciou. Inak povedané, Česko sa musí vysporiadať s podobnou situáciou ako Slovensko.
Prognóza, ktorú OECD zverejnila v máji 2021, očakávala, že tempo rastu českého HDP sa v tomto roku zvýši na 3,3 percenta a v roku 2022 narastie na 4,9 percenta . V správe sa uvádzalo, že medzi dôvodmi tohoto - v porovnaní s odhadmi iných krajín EÚ - pomalého hospodárskeho oživenia bude patriť výrazné šírenie koronavírusu, vysoká miera úmrtí na toto ochorenie (v porovnaní s ostatnými krajinami OECD) a pomalé tempo očkovania v krajine.
V správe sa ďalej uvádzalo, že hospodárske oživenie sa zintenzívni po rozšírení očkovania obyvateľstva a uvoľnení súvisiacich pandemických opatrení. Vyšší zahraničný dopyt by zase podľa OECD mal prispieť k zrýchleniu vývozu. Zamestnanosť mala podľa OECD mierne klesnúť, najmä v dôsledku zrušenia štátnej pomoci a možného nárastu počtu bankrotov. Očakávalo sa, že inflácia sa bude pohybovať medzi dvoma a tromi percentami.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Klamlivé slogany o kozmetike majú zmiznúť
19. 4. 2013
Po potravinách a cigaretách chce Brusel stopnúť zavádzajúce reklamy na šampóny alebo krémy.
EK bude schvaľovať nariadenie, ktoré zakáže kozmetickým firmám používať reklamné sľuby, ktoré vedecky nedokážu.
Brusel chystá nové predpisy, ktoré budú reklamu a slogany na kozmetike regulovať.
Mali by zabezpečiť, aby tvrdenia požívané na obaloch, v marketingu či na ochranných známkach, nepripisovali výrobkom vlastnosti alebo funkcie, ktoré nemajú.
Očakáva sa, že novú reguláciu kozmetiky by mohli schváliť v máji alebo v júni. Platiť by mohlo od 11. júla.
Európske banky budú od januára silnejšie
16. 4. 2013
Banky v EÚ budú od 1. januára 2014 silnejšie.
Zmeny v snahe obmedziť riskantné špekulácie zavedú limity na bonusy bankárov, zvýšia kapitálové požiadavky pre banky, ktoré by sa tak mali ľahšie vyrovnať s krízami, a posilnia bankový dohľad.
Jedným z cieľov dosiaľ najrozsiahlejšej reformy bankového sektora v EÚ je uľahčiť poskytovanie úverov malým a stredným podnikom a stimulovať tak rast ekonomiky.
Nová právna úprava bude od bánk vyžadovať zverejňovanie dosiahnutých ziskov alebo strát, zaplatených daní a získaných dotácií podľa jednotlivých krajín, ako aj ich obrat a počet zamestnancov. Tieto údaje banky poskytnú EK už v roku 2014, od roku 2015 budú zverejňované.
Naše eurofondy sú ohrozené
10. 4. 2013
Slovensku hrozí, že nestihne vyčerpať 250 až 600 miliónov eur z eurofondov.
Ide o peniaze, ktoré malo Slovensko od EÚ vyčlenené v rámci programovacieho obdobia na roky 2007 až 2013. Aby sa scenár nestal aj realitou, vláda vytvorí pracovnú skupinu expertov. Expertná skupina má v priebehu mája pripraviť správu o tom, ako môže Slovensko a Európska komisia pracovať, aby zabezpečili väčšiu mieru pružnosti a zrealizovali efektívne míňanie sumy 250 až 600 miliónov eur.
V Európe stratili milióny ľudí prácu, hrozia sociálne nepokoje
10. 4. 2013
Od začiatku krízy v Európe pribudlo vyše desať miliónov nezamestnaných.
Zhoršujúca sa situácia na trhu práce zvyšuje nebezpečenstvo sociálnych nepokojov. V Európe je viac ako 26 miliónov nezamestnaných.
Problémy s hľadaním práce majú najmä mladí ľudia a ľudia s nízkou kvalifikáciou. Za posledných šesť mesiacov prišlo v Európskej únii o prácu viac milión ľudí.