Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy a šťastie

Aj hlupák vie, že používanie uší je ďaleko bezpečnejšie ako používanie jazyka. Ale nedá mu to.

Na to, aby človek mal šťastie nestačí byť hlúpym.

Tam, kde je hlúposť dostatočným vysvetlením, netreba hľadať iné vysvetlenia.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy a byrokrati

Neexistuje byrokrat, ktorý by vyvinul nejaké úsilie, aby dokázal, že sa mýli.

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

(Murphyho zákony v bájkach)
Svetlá budúcnosť

Starý lord príde neskoro večer domov. Verný služobník Ďuro mu pomáha vyzliecť si kabát a pritom si potichu mrmle: „Tak čo ty starý krokodíl, už zasa si bol v bare nasávať a obchytávať mladé dievčatá, čo?“ Slord, inokedy hluchý ako poleno, naraz odpovie: „Nie, môj milý, nie. Dnes som si bol kúpiť naslúchací strojček.“

Raz po preflámovanej noci sa slord pýta svojho služobníka Ďura: „Ďuro, povedzte mi, má náš záchod dvojkrídlové dvere?“. „Nie, pane.“ „Dofrasa, tak potom som včera použil skriňu.“

Slovenský slord sa rozčuľuje: „A berte na vedomie, doktorko, že len čo sa postavím na nohy, nájdem si iného osobného lekára!“ „Ale prečo, vaše slordstvo_“ „Môjmu sluhovi Ďurovi ste na angínu predpísali tie isté lieky ako mne!“

(Myšlienky bez cla)

Rada Európskej únie schválila zákon o slobode médií a redakčnej nezávislosti

27. 3. 2024 Rada Európskej únie schválila Európsky zákon o slobode médií, ktorého cieľom má byť ochrana slobody médií, plurality a redakčnej nezávislosti v krajinách EÚ. Legislatíva zakladá spoločný rámec pre fungovanie mediálnych služieb na vnútornom trhu EÚ a zavádza opatrenia na ochranu novinárov a verejnoprávnych i súkromných médií od politického zasahovania. Zároveň im uľahčí cezhraničnú prevádzku v rámci spoločenstva. Oznámila to Rada na svojej webovej stránke, uvádza TASR.
Nové pravidlá majú zaručiť občanom prístup k slobodným a pluralitným informáciám a určujú povinnosti členským štátom, aby zabezpečili podmienky na ich ochranu. Regulácia je podľa Rady odpoveďou na obavy z politizácie médií a ich netransparentného vlastníctva.
Zákon ustanovuje nezávislú európsku radu pre mediálne služby, ktorej členmi budú predstavitelia orgánov zodpovedných za médiá na úrovni členských štátov. Jej úlohou bude dohliadať nad dodržiavaním zákona o slobode médií a poskytovať poradné stanoviská Európskej komisii.
mysel vypracovať zákon o slobode médií v EÚ predstavila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojej správe o stave Únie v roku 2021. Následne Komisia vypracovala návrh a rokovania medzi Radou a Európskym parlamentom o konečnej podobe legislatívy sa skončili v decembri 2023. Pred dvoma týždňami schválil zákon Európsky parlament...
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Štáty plnia zásobníky plynu

19. 9. 2014 Krajiny strednej a východnej Európy od Poľska po Srbsko zvyšujú zásoby plynu. Podzemné zásobníky v Česku a Poľsku sú plné a slovenské zásobníky by mali byť plné v priebehu niekoľkých dní, uviedli plynárenské spoločnosti z týchto krajín. Dovoz plynu na Slovensko a do Poľska, odkiaľ prostredníctvom reverzného toku tečie plyn na Ukrajinu, zaznamenal v posledných dňoch pokles. Slovenský plynárenský priemysel napríklad zaznamenáva pokles o 10 percent.

Dlh Slovákov enormne rastie

17. 9. 2014 Slováci sa zadlžujú najrýchlejšie v eurozóne. Obrovské množstvo pôžičiek, úverov či hypoték – to sa podpísalo pod fakt, že dlhy ľudí smerom k finančným inštitúciám za jún výrazne stúpli. Dôvod? Všetky formy pôžičiek sú dnes pre ľudí oveľa výhodnejšie ako v minulosti. Úroková sadzba nastavená Európskou centrálnou bankou je na historických minimách – konkrétne 0,05 percenta. Ľudia na pôžičkách prerobia výrazne menej. To ich veľmi motivuje zadlžovať sa. Celkovo majú Slováci požičaných viac ako 21 miliárd eur.

Česi chcú monopol na železnici

12. 9. 2014 Súkromné vlaky namiesto štátnych. Tak takto by to mohlo vyzerať na našej najlukratívnejšej železničnej trati. Český súkromný železničný dopravca RegioJet totiž chce na trase Bratislava – Žilina – Košice získať absolútny monopol. Už niekoľko týždňov je totiž známe, že český súkromník bude na tejto trati od decembra jazdiť svojimi IC vlakmi, najnovšie tu však chce okrem nich prebrať aj všetky štátne rýchliky. Tie tu dnes prevádzkuje štátna Železničná spoločnosť Slovensko. Podľa neho by takto mohol štát výrazne ušetrit, no zároveň by sa zvýšila kvalita cestovania pre ľudí. Nadol by pritom mohli ísť aj ceny.

Ceny tovarov a služieb sú na Slovensku nižšie

12. 9. 2014 V porovnaní s európskym priemerom sú ceny tovarov a služieb na Slovensku nižšie o 20 percent. Avšak priemerná mzda v SR dosahuje len približne tretinu priemeru EÚ. Slovensko bolo podľa aktuálnych údajov európskeho štatistického úradu Eurostat vlani siedmou najlacnejšou krajinou v rámci únie. Ceny za slovenské tovary a služby v roku 2013 tvorili 71 percent z jej priemeru.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner