Rada Európskej únie schválila zákon o slobode médií a redakčnej nezávislosti
27. 3. 2024
Rada Európskej únie schválila Európsky zákon o slobode médií, ktorého cieľom má byť ochrana slobody médií, plurality a redakčnej nezávislosti v krajinách EÚ. Legislatíva zakladá spoločný rámec pre fungovanie mediálnych služieb na vnútornom trhu EÚ a zavádza opatrenia na ochranu novinárov a verejnoprávnych i súkromných médií od politického zasahovania. Zároveň im uľahčí cezhraničnú prevádzku v rámci spoločenstva. Oznámila to Rada na svojej webovej stránke, uvádza TASR.
Nové pravidlá majú zaručiť občanom prístup k slobodným a pluralitným informáciám a určujú povinnosti členským štátom, aby zabezpečili podmienky na ich ochranu. Regulácia je podľa Rady odpoveďou na obavy z politizácie médií a ich netransparentného vlastníctva.
Zákon ustanovuje nezávislú európsku radu pre mediálne služby, ktorej členmi budú predstavitelia orgánov zodpovedných za médiá na úrovni členských štátov. Jej úlohou bude dohliadať nad dodržiavaním zákona o slobode médií a poskytovať poradné stanoviská Európskej komisii.
mysel vypracovať zákon o slobode médií v EÚ predstavila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojej správe o stave Únie v roku 2021. Následne Komisia vypracovala návrh a rokovania medzi Radou a Európskym parlamentom o konečnej podobe legislatívy sa skončili v decembri 2023. Pred dvoma týždňami schválil zákon Európsky parlament...
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovensko uhradí do rozpočtu Európskej únie viac ako 277 miliónov eur
8. 12. 2021
Slovensko uhradí do rozpočtu Európskej únie 277,25 milióna eur za údajný výpadok výnosu z cla v súvislosti s dovozom podhodnoteného čínskeho textilu a obuvi. Rozhodla o tom vláda premiéra Eduarda Hegera, ktorá ale samotnú výšku spomínaného výpadku naďalej spochybňuje. Európska komisia v súvislosti s dovozom tovaru z Číny požaduje peniaze aj od iných členských štátov Európskej únie vrátane Česka.
Podozrenie na podhodnotenie dovážaného čínskeho textilu a obuvi na Slovensko sa týkalo rokov 2012 až 2019. To podľa dostupných informácií viedlo k zníženiu vybraného cla ako príjmu spoločného rozpočtu Európskej únie. Prípad vyšetrovalo generálne riaditeľstvo Európska komisia pre rozpočet a Európsky úrad pre boj proti podvodom. Slovenská vláda sa rozhodla uhradiť spomínanú čiastku kvôli tomu, aby ďalej nerástli úroky z omeškania. Platbu, ktorá zhruba zodpovedá desatine ročného príjmu Slovenska z rozpočtu Európskej únie, krajina uskutoční s výhradou.
V
Nezamestnanosť v eurozóne mierne klesá
3. 12. 2021
Miera nezamestnanosti v eurozóne zaznamenala v októbri mierny pokles. Dosiahla 7,3 percenta, čo v porovnaní so septembrom predstavuje zníženie o 0,1 percentuálneho bodu. Poukázali na to vo štvrtok zverejnené údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorými úrad potvrdil očakávania ekonómov.
V širšej Európskej únii sa miera nezamestnanosti nemenila, ukázali údaje Eurostatu. Aj v októbri tak dosiahla 6,7 percent, čo je úroveň, na ktorú klesla v septembri z augustovej hodnoty 6,9 percent. V medziročnom porovnaní však pokles zaznamenali obidva bloky. V októbri minulého roka dosiahla nezamestnanosť v eurozóne 8,4 percent a v celej Európskej únii 7,5 percenta. Znížila sa aj nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi. Ako ukázali údaje Eurostatu, miera nezamestnanosti vo vekovej kategórii do 25 rokov dosiahla v októbri v eurozóne aj v celej Európskej únii 15,9 percent. V predchádzajúcom mesiaci zaznamenala v rámci eurozóny 16,1 % a v rámci širšej Európskej únie 16 percent.
V
Inflácia v eurozóne je najvyššia od vzniku eura
1. 12. 2021
Medziročná miera inflácie v eurozóne v novembri vystúpila na 4,9 percenta, a dostala sa tak na najvyššiu hodnotu od zavedenia spoločnej európskej meny euro pred dvadsiatimi rokmi. Zvýšila sa tak zo 4,1 percenta v októbri, najmä kvôli pokračujúcemu zdražovaniu energií. Vo svojom rýchlom odhade to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat. Údaje za celú Európsku úniu odhad neobsahuje, tieto dáta budú zverejnené v polovici decembra.
Oproti októbru sa ceny zvýšili o 0,5 percenta. Rast inflácie, ktorý podľa ekonómov súvisí s hospodárskym oživením sprevádzaným zdražovaním energií a nedostatkom niektorých surovín, pokračuje už od konca leta. Aj v novembri sa na jej výške podieľali predovšetkým energie, ktoré medziročne zdraželi o 27,4 percenta (v októbri o 23,4 percenta). Oproti októbru sa ceny zvýšili o 0,5 percenta. Rast inflácie, ktorý podľa ekonómov súvisí s hospodárskym oživením sprevádzaným zdražovaním energií a nedostatkom niektorých surovín, pokračuje už od konca leta. Aj v novembri sa na jej výške podieľali predovšetkým energie, ktoré medziročne zdraželi o 27,4 percenta (v októbri o 23,4 percenta).
V
Európske akcie zaznamenali prudký pád
29. 11. 2021
Európske akcie dnes utrpeli najprudší pokles od vlaňajšieho júna. Pod zvýšený tlak sa dostali kvôli obavám z hospodárskych dopadov novej mutácie koronaviru, ktorá bola zistená v Juhoafrickej republike. Paneurópsky akciový index STOXX Europe 600 odpísal 3,67 percenta a obchodovanie uzavrel na 464,05 bodu.
Za celý týždeň tak prišiel asi o 4,5 percenta. "Táto nová varianta vírusu prichádza v najhoršom možnom čase, pretože Európa a niektoré severné časti Spojených štátov sú v napätej situácii kvôli už tak vysokým počtom nových prípadov a hospitalizácií," povedal podľa agentúry Reuters analytik Peter Garnry zo spoločnosti Saxo Bank.
"Akcie reagujú negatívne, pretože sa zatiaľ nevie, do akej miery budú voči novému variantu účinné vakcíny, čím sa zvyšuje riziko nových uzáver," dodal.
Nová verzia koronaviru s označením B.1.1.529 sa rýchlo šíri v najľudnatejšej provincii Juhoafrickej republiky a podľa vedcov sú doterajšie poznatky o nej znepokojujúce.
Nesie totiž mimoriadny počet mutácií, a mohla by tak byť agresívnejšia ako predchádzajúce varianty. Mnoho krajín, vrátane európskych, už reaguje zákazom letov zo zasiahnutej oblasti.
V