Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Dobrá rada stojí groš

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

(Zrnká úsmevu)
Človek a veci

Ak sa veci nezmenia, prehráte. Ak sa veci zmenia, nachytajú vás nepripraveného.

Najdôležitejšia noha na trojnohom stole je tá, ktorá chýba.

Ak má prísť niečo dobré, tak toho bude málo.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Otázky na rádio Jerevan

Načo bolo sedem úrodných a sedem neúrodných rokov? Bola to názorná ukážka fungovania trhovej ekonomiky.

Ktorý je prvý známy boj o trh? Boj medzi Kainom a Ábelom o priazeň Hospodina.

Čo to je manna nebeská? Niečo, čo vám padne do huby bezpohnutia prstom, podobne, ako štátny podnik privatizérovi.

(Myšlienky bez cla)
Veci sa kazia

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

Zdravím susedko, kam máte tak naponáhlo? – žoviálne sa pýta sused suseda. Ale, žena ma vydurila s deťmi púšťať šarkana. A kam sa chystáte vy? Ja idem na stanicu čakať šarkana. čakať Príde k nám svokra.

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

(Murphyho zrnká II)

Prvé zelené dlhopisy EÚ vyvolali rekordný záujem investorov

13. 10. 2021 Prvé zelené dlhopisy, ktoré dnes vydáva Európska únia, sa stretli s rekordným záujmom, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na informácie od hlavného manažéra ponuky. EÚ ponúka 15-ročné dlhopisy za 12 miliárd eur, záujem však bol o dlhopisy za viac ako 135 miliárd eur. Ponuka tak bola rekordná ako z hľadiska veľkosti emisie, tak aj z hľadiska vyššieho dopytu po zelených dlhopisoch. EÚ tak urobila prvý krok k tomu, aby sa stala najväčším emitentom dlhopisov, ktoré budú financovať aktivity priateľské k životnému prostrediu.
Z dlhopisov sa majú financovať environmentálne projekty v rámci fondu na obnovu únie po pandémii ochorenia covid-19. Budú financovať až 30 percent programu EÚ pre obnovu po covide-19, ktorý má poskytovať granty a pôžičky členským krajinám až do konca roka 2026 a k dispozícií má mať až 800 miliárd eur.
Celkovo by tak EÚ mohla vydať zelené dlhopisy až za 250 miliárd eur, čo by z EÚ urobilo najväčšieho emitenta zelených dlhopisov na svete.
Analytici BOFA Securities očakávajú, že EÚ by ročne mohla vydať zelené dlhopisy za 35 až 45 miliárd eur. To zodpovedá tomu, čo vydali všetci európski štátni a nadnárodní dlžníci v roku 2020.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Windows 7 bez internetového prehliadača

12. 6. 2009 Americký softvérový gigant Microsof sa rozhodol, že bude do krajín EÚ dodávať operačný systém Windows 7 bez internetového prehliadača MS Internet Explorer. Firma si takto chce nakloniť Európsku komisiu.
Tá v súčasnosti skúma otázku, či pravidlá hospodárskej súťaže Microsoft dlhodobo neporušuje  predajom operačných systémov s prehliadačom. 

Brusel chce, aby Microsoft  pri inštalácii systému Windows 7 ponúkal užívateľovi na výber zo zoznamu internetových prehliadačov. Zákazník by  podľa Komisie mal mať  právo slobodne si zvoliť automatickú inštaláciu akéhokoľvek prehliadača, či už Exploreru alebo produktu konkurencie.
Požiadavka Komisie sa týka najmä malopredaja operačných systémov, ktorý sa na celkovom predaji podieľa len 5 %.  Zvyšných 95 %  nakupujú výrobcovia počítačov, ktorí do svojich produktov inštalujú ako Windows, tak i ďalší softvér, ktorý ponúkajú v konfigurácii konkrétneho produktu, teda v prípade požiadavky zákazníka aj alternatívny prehliadač.
Microsoft sa rozhodol, že maloodberateľom bude predávať takú  verziu operačného systému, ktorá nebude obsahovať žiadny prehliadač.
Pokiaľ ide o ponúkanie operačného systému Windows 7 pre veľkoodberateľov,  Komisia v tejto otázke zaujala pozitívny postoj. Výrobcovia PC sa budú môcť rozhodnúť, či nainštalujú Internet Explorer, ktorý bude Microsoft distribuovať zadarmo, iný prehliadač alebo viacero prehliadačov.
Európska Exekutíva volí ostrejší tón stanoviska pokiaľ ide o súčasné skúmanie možného zneužitia dominantného postavenia. Komisia bude prihliadať predovšetkým na dlhodobé správanie sa Microsoftu.
(Zdroj: EURACTIV)

Medzinárodný rozruch okolo našich emisných povoleniek

11. 6. 2009 Problematický obchod s emisnými povolenkami nám môže zablokovať šance na post komisára pre energetiku.
Predaj slovenských emisných povoleniek tajomnej firme Interblue Group nerezonuje už iba na slovenskej vnútropolitickej scéne. Obchod s tak nízkou cenou údajne nahneval aj niektorých našich partnerov v EÚ, najmä severské krajiny.
Za tonu emisií dostala slovenská vláda 5 €.  Český exminister životného prostredia povedal, že jeho vláda Japonsku predala tonu emisií za minimálne dvojnásobok. Upozornil zároveň, že podobné transakcie za dampingovú cenu  majú negatívny vplyv na trh s CO2 a znižujú efekt Kjótskeho protokolu.
Znepokojenie podľa zdroja z prostredia EK vyvoláva  práve tento bod. Slovenský obchod je relatívne malý. K problému však dôjde,  keď ho zopakujú krajiny s omnoho väčšími objemami emisií. Napríklad  Ukrajina.
Boj proti klimatickým zmenám nastupujúce Švédske predsedníctvo zaradilo  medzi svoje priority.  Kodanské rokovania  o medzinárodnej klimatickej dohode, ktorá má nahradiť Kjóto, sa budú uzatvárať v decembri a ich úspech je pre EÚ politickou prioritou.
Ak ruch okolo nášho emisného obchodu cez leto neutíchne, témy sa v Európskom parlamente  môžu chytiť predovšetkým europoslanci zo skupiny Zelených. Keďže klimatická politika je úzko prepojená s energetikou, naše šance získať post komisára pre energetiku by sa výrazne znížili. Podľa zdroja z prostredia EK by takýto kandidát pre akéhokoľvek predsedu Komisie predstavoval prílišné riziko, pretože by nemal šancu prejsť  hearingom (vypočutím)  pred Európskym parlamentom.
(Zdroj: EURACTIV)

OSN varuje pred klimatickou migráciou

10. 6. 2009 Nová správa Inštitútu environmentálnej a humanitárnej bezpečnosti Univerzity OSN a ďalších výskumných inštitúcií konštatuje, že v dôsledku klimatických zmien sa bude možno musieť presídliť až 23,5 mil. obyvateľov povodí riek Ganga, Mekong a Níl. Konštatuje sa v nej, že ak sa hladina svetového oceána zdvihne o jeden meter, delty spomenutých riek budú neobývateľné.
Ak sa hladina svetového oceána posunie o meter vyššie, rozloha pôdy, ktorá sa dá využívať na poľnohospodárske účely, sa zmenší o 1,5 mil. hektárov.  Ďalších 10,8 mil. hektárov bude v stávke, ak sa hladina svetového oceána zdvihne o dva meste. Najnovšiu správu na aktuálne prebiehajúcom kole klimatických rokovaní v nemeckom Bonne predstavili Inštitút environmentálnej a humanuitárnej bezpečnosti Univerzity OSN a CARE International.
Analýza sa zakladá na empirických dôkazoch, získaných  sériou rôznych výskumov. Na ich základe autori vyzvali medzinárodné spoločenstvo a klimatických vyjednávačov rokujúcich v Bonne, aby  do klimatickej problematiky zohľadnili aj faktor migrácie a fakt, že zmenené podnebie môže pripraviť milióny ľudí o ich domovy. Tento problém sa zvlášť dotýka obyvateľov  chudobných krajín.
Okrem iného je správa  aj ďalšou výzvou na dosiahnutie globálnej dohody o novom klimatickom režime v decembri 2009 na rokovaniach UNFCCC v Kodani. Dohodnutý dokument by mal pre historických producentov emisií CO2 stanoviť povinné záväzky v oblasti pomoci zraniteľných spoločenstvám stať sa odolným voči zmenám klímy. Peniaze určené na klimatické projekty by sa v rebríčku priorít mali posunúť nad akékoľvek iné prostriedky, ktoré sa vyčleňujú na rozvojovú pomoc.
Autori správy navrhujú podporiť zavlažovacie systémy, ktoré šetria vodou, a  vytvoriť správny krízový manažment.  Poukazujú na fakt, že klimatickí migranti môžu s veľkou pravdepodobnosťou hľadať nové útočisko v oblastiach, ktorých klimatické a prírodné podmienky sú rovnako zradné. Udržateľnosť klimatických projektov je preto nevyhnutná.
Zmena domoviny je často sprevádzaná problémami so živobytím a tiež úpadkom pôvodnej kultúry, v ktorej migranti žili. Klimatické zmeny a klimatické projekty, ktoré v rámci medzinárodných organizácií a rozvojovej pomoci existujú, by mali zahrnúť i problematiku migrácie.
Zmena podnebia podnietila vznik nového fenoménu - skupiny ľudí, ktorých nedobrovoľne migrovať nútia okolnosti.  Vzhľadom na to, že ide o znevýhodnenú skupinu, je potrebné je garantovať istú mieru ochrany.
(Zdroj: EURACTIV)

O tretinu lacnejšie esemesky aj hovory

10. 6. 2009 Ceny za roaming budú v rámci Európskej únie nižšie. Od júla sa to prejaví aj na faktúrach slovenských dovolenkárov, obchodníkov a brigádnikov, ktorí budú mobil využívať v niektorom zo štátov Európskej únie.
Na základe zásahu Európskej komisie totiž musia všetci operátori znížiť svoje ceny za roaming najviac na povolenú výšku. Okrem toho musia zaviesť tzv. sekundovú tarifi káciu už po prvej polminúte hovoru z jedného štátu Únie do druhého. Niekoľkonásobne zlacnie aj  sťahovanie mailov či prezeranie internetu. Zlacňovanie roamingových služieb má pokračovať až do roku 2011.
AKO SA ZMENIA CENY:*

služba teraz od júla SMS aj 0,35 € (10,5 Sk) najviac 0,13 € (3,9 Sk) volania z EÚ do 0,547 € (16,5 Sk) do 0,51 € (15,4 Sk) prijaté hovory 0,31 € (9,3 Sk) 0,23 € (6,8 Sk)

*ceny vrátane DPH, pri volaní cena za 1 minútu


(Zdroj: ČAS)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner