Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá
15. 11. 2024
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta.
Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Britská vláda vydá strategické materiály ohľadom brexitu
14. 8. 2017
Britská vláda sa od budúceho týždňa chystá publikovať sériu dokumentov týkajúcu sa stratégie brexitu. K tomuto kroku pristúpi krátko pred začatím tretieho kola rozhovorov medzi Londýnom a Bruselom týkajúce sa vystúpenia Británie z Európskej únie (EÚ). Rokovania sú naplánované na 28. augusta. Informovala o tom dnes agentúra DPA.
Britský minister pre brexit David Davis vyhlásil, že dokumenty budú predstavovať "významný krok vpred" smerom k naplneniu výsledkov minuloročného referenda, keď si obyvatelia Spojeného kráľovstva zvolili opustiť Úniu. Jeden z dokumentov sa zameria na budúce hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou, vzhľadom na obavy v Dubline, že návrat k "tvrdým" hraniciam by mohol viesť k hospodárskym stratám a k pozastaveniu mierového procesu v Severnom Írsku. Ostatné dokumenty sa budú zaoberať dostupnosťou tovaru pre EÚ a Britániu a taktiež podmienkami prístupu k úradným dokumentom po tom, čo Londýn Úniu opustí.
zdroj: hnonline.sk
Tisícky Ukrajincov českým firmám nestačia
27. 7. 2017
Rok od spustenia českého vládneho pilotného projektu na získanie pracovných síl z Ukrajiny Hospodárska komora (HK) vybavila vyše tisíc žiadostí firiem o 6 404 uchádzačov o zamestnanie z Ukrajiny. Komora o tom dnes informovala novinárov.
Podľa jej odhadu vo výrobe v ČR už pracuje tretina z nich. Komora vybavuje asi 80 percent žiadostí. Firmy sa márne snažia obsadiť cez 180-tisíc pracovných miest, komora preto navrhuje rozšírenie pilotného projektu o ďalšie krajiny, napríklad Srbsko. "Firmy čelia problému, ktorý bude negatívne doliehať na celé tuzemské hospodárstvo. Majú zákazky, ale nemajú zamestnancov, ktorí by na nich pracovali. Kvalifikácia ľudí na úradoch práce nezodpovedá požiadavkám trhu, alebo sa práci vyhýbajú. Firmy preto volia krízové riešenie: zamestnávanie kvalifikovaných cudzincov aspoň s vyučením, aj napriek tomu, že zamestnávateľom takýto krok prináša nemalé dodatočné náklady na vyhľadanie vhodných uchádzačov na Ukrajine, ich dopravu, ubytovanie, zaškolenie, preklady predpisov a pracovných postupov," uviedol prezident komory Vladimír Dlouhý.
zdroj: hnonline.sk
Zastaví ECB rast eura?
20. 7. 2017
Zmena aktuálneho nastavenia menovej politiky sa neočakáva, preto bude dôraz kladený na následnú tlačovú konferenciu jej guvernéra. Investori budú v Draghiho rétorike s napätím hľadať možné náznaky o budúcom vývoji monetárnej politiky eurobanky, ktoré môžu naznačiť ďalší vývoj finančných trhov.
Mario Draghi si v minulom mesiaci mimo oficiálneho zasadnutia ECB začal pripravovať pôdu pre začiatok komunikácie úpravy nákupu dlhopisov v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania. Aj napriek tomu, že ECB sa bude musieť skôr či neskôr vydať cestou, ktorú si v rokoch 2013 – 2014 vyšliapal Federálny rezervný systém, dopad jastrabieho vyhlásenia Maria Draghiho zaskočil nielen investorov, ale aj samotnú centrálnu banku. Predstavitelia ECB prišli v reakcii na pokles akciového a dlhopisového trhu a rastúcom záujme o euro s vyhlásením, že trhy si Draghiho slová vyložili nesprávne. Eurodolár začal navyše výraznejšie posilňovať aj v dôsledku faktorov z druhej strany Atlantiku, kde mu staré známe Trumpoty ohľadne zrušenia zdravotníckej reformy z pera jeho predchodcu a pochybnosti o naplnení daňovej reformy pomohli vyšplhať na najvyššiu úroveň od začiatku roka 2015. ECB na dnešnom zasadnutí pravdepodobne nebude chcieť naštartovať ďalšie posilnenie spoločnej meny a vyhne sa náznakom možného obmedzovania programu nákupu dlhopisov. Pokračujúce ekonomické oživenie eurozóny je evidentné, avšak Draghi môže vytiahnuť staré známe téma v podobe nízkej jadrovej inflácie a nedostatočných fiškálnych impulzov zo strany vlád.
zdroj: hnonline.sk
Kvalita benzínu a naftových palív
17. 7. 2017
Návrh zákona predkladá Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky z dôvodu transpozície ustanovení smernice Rady (EÚ) 2015/652 z 20. apríla 2015, ktorou sa stanovujú metodiky výpočtu a požiadavky na predkladanie správ podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 98/70/ES týkajúcej sa kvality benzínu a naftových palív (ďalej len „smernica 2015/652“) a smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/1513 z 9. septembra 2015, ktorou sa mení smernica 98/70/ES týkajúca sa kvality benzínu a naftových palív a ktorou sa mení smernica 2009/28/ES o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov energie (ďalej len „smernica 2015/1513“). Zároveň sa spresňujú niektoré ustanovenia na základe požiadaviek aplikačnej praxe.
Nová smernica urýchľuje využívanie biopalív tzv. druhej generácie, Ide o biopaliva využívajúce suroviny z biomasy, ktoré nemajú vysokú ekonomickú hodnotu pri inom použití ako biopalivo. Zmyslom smernice je ustanoviť metodiku výpočtu úspor emisií skleníkových plynov počas životného cyklu pohonných látok a požiadavky na predkladanie ročných správ o týchto dosahovaných úsporách.