Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá
15. 11. 2024
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta.
Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Rakúsko hlási pravdepodobne najväčší podvod s Bitcoinami v Európe
16. 2. 2018
Ide o zatiaľ najväčší prípad podvodu s kryptomenou Bitcoin, aký sa zistil v Európe. Jeho epicentrum sa nachádza v Rakúsku. Tisícky ľudí, možno aj desaťtisíc, vložilo peniaze do systému Optioment. Za ich uloženie mali prisľúbené úroky za týždeň 1,5 percenta, 2 a aj 4 percenta.
Niekoľko mesiacov ich vkladateľom organizátori Optiomentu vyplácali. Koncom novembra však systém nečakane skolaboval. O koľko peňazí ide, je zatiaľ nejasné. Poškodení hovoria, že prišli o 12 tisíc Bitcoinov. Podľa aktuálneho kurzu kryptomeny ide o viac ako 80 miliónov eur. Rakúsky dohľad nad finančným trhom podal na prokuratúru na Optioment trestné oznámenie. Podľa neho ide o podvod, prípadne pyramídovú hru. Už v minulosti sa objavili projekty, ktoré využili kryptomenu Bitcoin na podvody. V podobnom prípade projekt Bitconnect pripravil o peniaze stovky ľudí.
Plán Únie pre naše bane: zavrite ich skôr a ušetríte
14. 2. 2018
Nová štúdia Európskej komisie odhaduje, že skorší koniec uhlia na hornej Nitre ušetrí 338 miliónov eur.
Viac ako päťdesiatka regiónov v ôsmich členských štátoch Európskej únie sa borí s prechodom od uhlia na iné energetické zdroje. Jedným z nich je aj horná Nitra. Hoci štát má v pláne dotovať uhlie až do roku 2030, podľa najnovšej štúdie Spoločného výskumného centra Európskej komisie by ukončenie prevádzky Novák už v roku 2023 ušetrilo viac ako 300 miliónov eur na systémových nákladoch. A ďalších 170 miliónov eur by bol celkový trhový aj netrhový prínos už v prvom roku po ukončení prevádzky.
Eurofondy nedokážeme dostatočne využiť
12. 2. 2018
K dispozícii máme takmer 14 miliárd eur, vyčerpali sme však zatiaľ iba desať percent
Pomalé čerpanie eurofondov by mohlo ohroziť náš ekonomický rast. Upozorňuje na to Európska komisia vo svojej najnovšej prognóze. S varovaním súhlasia aj slovenskí analytici. Podľa nich však všetko nasvedčuje tomu, že aj toto programové obdobie budeme využívať eurofondy hlavne na jeho konci. To sa síce oficiálne končí už v roku 2020, no podľa európskeho pravidla peniaze budú k dispozícii až do roku 2023.
Britská ekonomika bude rásť v tomto roku rýchlejšie, ako sa očakávalo
7. 2. 2018
Výkon ekonomiky Spojeného kráľovstva sa v tomto roku zvýši viac, ako odborníci odhadovali vlani v novembri, a to predovšetkým vďaka pozitívnejším vyhliadkam na rast globálneho hospodárstva. Uviedol to v stredu renomovaný britský inštitút pre hospodársky a sociálny výskum NIESR
Britský think-tank zvýšil prognózu rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Spojeného kráľovstva v tomto roku na 1,9 % z 1,7 % v novembri. Pozitívny výhľad globálneho hospodárstva a vlaňajší pokrok pri rokovaniach o brexite prispeli k revízii smerom nahor. Vplyv globálneho oživenia sa rozhodujúcou mierou podieľal na revízii prognózy pre Spojené kráľovstvo, skonštatoval NIESR. Think-tank pritom vychádzal z predpokladu, že brexit bude "mäkký", teda že Spojené kráľovstvo si zabezpečí takmer úplný prístup na jednotný trh Európskej únie (EÚ). Obchod s EÚ tak bude aj naďalej výrazne prispievať k hospodárskemu rastu Británie a pomôže jej ekonomike vybalansovať slabší domáci dopyt v nasledujúcich dvoch rokoch.
NIIESR ďalej predpovedá, že sa HDP Británie aj v roku 2019 opäť zvýši o 1,9 %. Pokiaľ ide o infláciu, inštitút predpokladá, že sa jej rast spomalí na 2,4 % v tomto roku a na 2 % v roku 2019. Inflačné prognózy sa od novembra 2017 v podstate nezmenili. Ekonómovia očakávajú, že centrálna banka Bank of England bude pokračovať vo svojej menovej politike a každých šesť mesiacov zvýši úrokovú sadzbu, kým v polovici roku 2021 nedosiahne úroveň 2 %.