Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Firma a práca

Preháňanie vždy škodí - hlavne vtedy, keď ide o práce.

Nebuďte nenahraditeľní. Nenahraditeľného nemôžu povýšiť.

Bez ohľadu na to, koľko robíte, nikdy to nebude dosť.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho postrehy

Práca nie je nákazlivá choroba. To, že pracujú iní, ešte neznamená, že musíš pracovať aj ty.

Náboženstvo tvrdí, že dobré dievčatá sa dostanú do neba. Život ukazuje, že zlé dievčatá sa dostanú všade.

Muži na ženách nájdu veľa chýb, ženy na mužoch len dve. Všetko, čo hovoria, je zlé. Všetko čo robia je zlé.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie nechodí po horách ale medzi ľuďmi.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Zákony sexu

Jediný spôsob, ako si udržať muža, je držať ho v náručí.

Jediný spôsob, ako si udržať ženu, je nedať jej všetky peniaze.

Bohužiaľ, dnes po prvýkrát v histórii ľudstva je sex pre človeka nebezpečnejší ako fajčenie.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Parkinsonove zákony - V. večer

Kto rozkazuje iným, nepozná nemožné.

Práca sa roztiahne vždy tak, aby vyplnila čas, ktorý je na jej vykonanie k dispozícii.

Veľa sa hovorí o rozpínaní vesmíru. Čo je všk rozpínanie vesmíru oproti rozpínaniu organizácie!

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá

15. 11. 2024 V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta. Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Obchodnému konfliktu bude chcieť EÚ predísť rozhovormi s USA

5. 4. 2018 Pre Spojené štáty a Európsku úniu (EÚ) je veľmi dôležité, aby viedli dialóg a predišli tak obchodnému konfliktu. Povedala to v stredu hovorkyňa nemeckého ministerstva hospodárstva Beate Baronová.
Reagovala tak na ďalšiu eskaláciu obchodného sporu medzi USA a Čínou. Po tom, ako USA zverejnili zoznam čínskych produktov v celkovej hodnote okolo 50 miliárd USD (40,62 miliardy eur), ktoré by mohli spadať pod nové clá, čínske ministerstvo obchodu oznámilo, že Peking pripravuje zavedenie ciel na americké produkty v rovnakej hodnote. Čína pritom pohrozila, že uvalí clá na kľúčové americké produkty vrátane sójových bôbov, lietadiel, automobilov, whisky a chemikálií. Vývoj ukazuje, že pre nás je nadovšetko dôležité využiť čas, ktorý máme do 1. mája, na dialóg medzi USA a EÚ, aby sme sa vyhli špirále, ktorá vedie k obchodnému konfliktu," dodala Baronová, podľa ktorej je potrebné hovoriť o obchode aj s Čínou. USA v marci zaviedli 25 percentné clo na dovoz ocele a 10 percentné clo na hliník, ale EÚ a niekoľko krajín dostalo dočasnú výnimku, ktorá platí do 1. mája.
(Zdroj: hnonline.sk)

Francúzske mestečko zažíva brexitový realitný boom

3. 4. 2018 Mestečko Eymet na juhozápade Francúzska je medzi Britmi obľúbené už dlho, aj tak ale vývoj z posledných mesiacov mnohých zaskočil. Obec so stredovekým opevnením a asi 2600 obyvateľmi zažíva príval britských záujemcov o kúpu nehnuteľnosti. Začal nečakaný boom v predvečer brexitu a najmä mladí Briti sa túžia presťahovať, skôr ako bude neskoro, napísal denník The Guardian.
"Je to šialené, proste šialené," povedala miestna realitná maklérka Terrie Simpsonová. "Chodia za nami ľudia, ktorí doslova hovoria: 'Prišli sme na týždeň a do odchodu by sme chceli mať dom.' Chcú všetko vyriešiť, usadiť sa, začať si vytvárať nárok na trvalý pobyt. Majú pocit, že čas im beží. Je tu lehota," opisuje rodená Britka, ktorá sa do departementu Dordogne presťahovala pred 16 rokmi. Na začiatku každého roka si spoločne s kolegami v realitnej kancelárii Agence Eleonor stanovujú ročné predajné ciele. Ku koncu februára zistili, že tohtoročný predaj už prekročili 30 percent vytýčenej méty. Pred referendom o odchode Británie z EÚ Simpsonová kritizovala "úplnú absurdnosť a absolútnu hlúposť" celého procesu, teraz ale dodáva, že z profesionálneho hľadiska si nemôže sťažovať. "Minulý mesiac sme otvorili novú pobočku v Bergeracu. Za prvý týždeň predala tri domy," povedala.
(Zdroj: hnonline.sk)

Grécko dostalo ďalšiu miliardovú injekciu

31. 3. 2018 Grécko sa neustále snaží o oživenie svojej ekonomiky, ktorá sa po kríze pomaly preberá k životu. Bez finančnej pomoci zo zahraničia sa však zatiaľ nezaobíde, musí totiž splácať nekončiace sa pohľadávky voči svojim veriteľom.
Ďalší balík financií v hodnote 6,7 miliardy eur, ktorý odklepli krajiny eurozóny, je preto pre Atény životne dôležitý. Ide o poslednú splátku v rámci tretieho záchranného balíka. „Peniaze majú slúžiť na splatenie predchádzajúcich záväzkov a čiastočne tiež ako vankúš pre situáciu, keď sa Grécko začne znovu vracať na finančné trhy,“ vysvetľuje analytik X-Trade Brokers Kamil Boros. Prvú časť pôžičiek vo výške 5,7 miliardy eur Grécku vyplatili už včera, doplatok bude nasledovať začiatkom mája. Vzhľadom na to, že Grécko akútne nepotrebuje pôžičky na chod štátu, tieto peniaze využije na splatenie dlhov. Malo by to stačiť minimálne do jari budúceho roka. V tomto roku má Grécko ešte splatné dlhy zhruba v objeme troch miliárd eur voči Európskej centrálnej banke a Medzinárodnému menovému fondu, okrem toho však budúci rok v apríli budú musieť vyplatiť súkromným veriteľom ďalšie štyri miliardy eur.
(Zdroj: hnonline.sk)

Zákon o dreve má zabrániť vstupu dreva z nezákonnej ťažby na európsky trh

29. 3. 2018 Za porušenie tohto zákona budú hroziť sankcie až do výšky 200 tisíc eur. Zabránenie vstupu dreva z nezákonnej ťažby a výrobkom z neho na európsky trh je zámerom nového zákona o uvádzaní dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh, ktorý podpísal prezident SR Andrej Kiska. Zákon bude účinný od 1. júla. "Tvrdo zakročíme proti každému, kto by sa chcel obohacovať na nelegálne získanom dreve. Zákonom zamedzujeme vstupu dreva z nezákonnej ťažby, či už zo Slovenska, zahraničia alebo výrobkom z takéhoto dreva na vnútorný trh EÚ prostredníctvom Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie (SLDI). Za porušenie tohto zákona budú hroziť sankcie až do výšky 200.000 eur," priblížila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS).
Obchodníci s drevom. Inšpektori SLDI patriacej pod agrorezort so sídlom vo Zvolene budú kontrolovať v rámci celého Slovenska aktivity obchodníkov s drevom, dovozcov, prepravcov a všetky fyzické a právnické osoby, ktoré uvádzajú drevo a výrobky z neho na trh. Vydávať budú rozhodnutia a sankcie, zabezpečovať poradenskú činnosť, spolupracovať s colnými orgánmi, v prípadoch pochybnosti o druhu, pôvode a množstve dovezeného dreva či výrobkov z neho. Inšpektori budú oprávnení vstupovať na pozemok, do stavby, zariadení, vozidiel, ktoré sa používajú na účely uvádzania dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh EÚ alebo na ich prepravu, samostatne zastavovať vozidlá prevážajúce drevo a výrobky z dreva na lesných cestách i pozemkoch. Hospodárske subjekty budú na základe zákona povinné uchovávať doklady preukazujúce pôvod dreva a výrobkov z dreva, nadobudnutie vlastníctva alebo držby dreva a výrobkov z dreva, ako i dokladov týkajúcich sa uvedenia dreva a výrobkov na vnútorný trh. Obchodník bude povinný pri predaji dreva a výrobkov uchovávať doklady preukazujúce ich nadobudnutie a oprávnenie obchodovať s nimi. Kontrola pôvodu dreva. Prepravca bude zasa povinný preukazovať sa dokladom, z ktorého je zrejmý pôvod dreva a výrobkov, druh dreviny, množstvo, objem alebo hmotnosť surového dreva, zaradenie dreva a výrobkov do kvalitatívnej triedy, dodávateľ a príjemca dreva, dátum a čas prepravy. Tieto doklady musí prepravca uchovávať najmenej päť rokov odo dňa prevzatia na prepravu. Európska únia prostredníctvom nariadenia ešte v roku 2010 nariadila členským štátom určiť príslušný orgán, ktorý by mal na starosti centrálnu evidenciu, kontrolu a prípadné sankcie subjektom uvádzajúcim na trh drevo a výrobky z neho pochádzajúce z nezákonnej ťažby. Nariadenie malo byť platné od marca 2013, SR pre jeho nesplnenie hrozila pokuta viac ako 100 miliónov eur. Zákon súvisí aj s nariadením z roku 2005 o vytvorení licenčného systému FLEGT na dovoz dreva do EÚ, a to prostredníctvom overovania licencií z tretích krajín, s ktorými má EÚ uzatvorené partnerské dohody. Ústredným orgánom štátnej správy v oblasti uvádzania dreva na trh bude za Slovensko ministerstvo pôdohospodárstva. V lesoch nevyhnutných pre potreby obrany štátu bude orgánom dozoru ministerstvo obrany. Ďalšími orgánmi štátnej správy v oblasti uvádzania dreva na vnútorný trh z lesných pozemkov budú okresné úrady.
(Zdroj: sme.sk)
júl 2025
T po ut st št pi so ne
27 30 1 2 3 4 5 6
28 7 8 9 10 11 12 13
29 14 15 16 17 18 19 20
30 21 22 23 24 25 26 27
31 28 29 30 31 1 2 3
32 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má meniny Dušana
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner