Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život je žart...

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

(Myšlienky bez cla)
Murphyho rady

Práca je to, čo nikto nechce robiť.

Kto sa žení pre peniaze, má v porovnaní s tým, čo sa žení z lásky, aspoň pochopiteľný dôvod.

Nevydávajte sa kvôli peniazom! Budete si musieť odrobiť každú korunu.

(Murphyho zrnká II)
Parkinsonove zákony - V. večer

Tímová práca je dôležitá tým, že dáva možnosť za neúspech obviniť druhých.

Niekedy sa nedá vedieť, kto má pravdu, ale vždy sa dá vedieť, kto je šéfom.

Nikdy nedaj najavo svojim nadriadeným, že si lepší ako oni.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Kolíska práva

Z klamstva sa nemôže stať pravda.

Vytráca sa všetka spravodlivosť, ak každému nie je dovolené mať to, čo je jeho.

Zisk, nech má hocijaký pôvod, vonia príjemne.

(Myšlienky bez cla)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Ľahšie je zmeniť výzor sto ľudí ako povahu jedného z nich.

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

(Murphyho zákony v bájkach)

Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá

15. 11. 2024 V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta. Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Rozpočet EÚ: Mali sme mať až o tretinu menej

11. 6. 2018 Pre Slovensko je nový návrh rozpočtu Európskej únie sklamaním. Krajina má totiž na najbližších sedem rokov dostať o 1,5 miliardy menej ako v predchádzajúcom období. Dôvodom je fakt, že sa približujeme k stropu európskej životnej úrovne a nezamestnanosť je na historicky najnižších číslach. „Nechcem, aby nižší rozpočet brali krajiny, ktorých sa to týka, ako trest za úspech,“ vyjadrila sa eurokomisárka Věra Jourová, ktorá túto tému otvorila počas HNClubu.
Nový rozpočet EÚ na roky 2021 až 2027 je ochudobnený o príspevok Veľkej Británie, ktorá európsku dvadsaťosmičku opúšťa. Aj to malo zásadný vplyv na jeho prerozdelenie. „Začnem dobrou správou. Krajiny ako Česko a Slovensko si ekonomicky neuveriteľne polepšili. Iba v prípade HDP to išlo nahor a myslím si, že je to do značnej miery aj vplyv európskych fondov,“ uviedla Jourová. Na Slovensku sa cez tieto fondy vyriešila napríklad časť infraštruktúry. Europoslankyňa zjednodušene vysvetlila, že ak je krajina chudobná, potrebuje eurofondy, ak je bohatá, nepotrebuje ich. A zlepšenie ekonomickej situácie spôsobilo ukrojenie z nového rozpočtu pre Slovensko. Hlavným kritériom pre výpočet finančnej injekcie je práve HDP a zamestnanosť. Podľa toho by Česká republika vo výpočte spadla až o 45 percent nižšie a Slovensko približne o 33 percent. „Toto sa mi nepáčilo a s Marošom Šefčovičom a ďalšími kolegami sme sa nad tým pozastavovali a bojovali za to, aby nový rozpočet nemal víťaza a porazeného,“ ozrejmila Jourová. Snahou eurokomisárky bolo, aby nenastala „šoková terapia“ pre krajiny, ktoré si za posledné roky ekonomickú situáciu zlepšili, a aby nižšia suma nebola vnímaná ako potrestanie za to, že sa nám darí.
(Zdroj: hnonline.sk)

EÚ bude pokutovať Google

7. 6. 2018 Európska komisia sa budúci mesiac chystá vymerať americkej internetovej spoločnosti Google pokutu za zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android pre mobilné zariadenia. Informuje o tom na svojich internetových stránkach denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na zdroje oboznámené s prípadom.
Európska komisia už predvlani v apríli dospela k predbežnému záveru, že Google v súvislosti s operačným systémom Android porušuje európske antitrustové pravidlá. Google podľa Európskej komisie zaviedol pre výrobcov zariadení so systémom Android nezákonné podmienky, čím poškodil hospodársku súťaž a obmedzil spotrebiteľom možnosť výberu. Podľa denníka zatiaľ nie je jasné, akú vysokú pokutu firma dostane. Európska komisia môže vymerať pokutu vo výške až desiatich percent ročných tržieb podniku, čo v tomto prípade predstavuje približne 11 miliárd dolárov, píše Financial Times. Google dostal od Európskej komisie za zneužitie dominantného postavenia na trhu už koncom minulého júna pokutu 2,42 miliardy eur. Táto pokuta sa týkala obvinenia z apríla 2015, podľa ktorého Google vo výsledkoch internetového vyhľadávania systematicky zvýhodňoval vlastný produkt umožňujúci porovnávanie nákupných ponúk.
(Zdroj: hnonline.sk)

Telefonovanie do zahraničia bude lacnejšie

6. 6. 2018 Zástupcovia Európskeho parlamentu a krajín Európskej únie sa v noci na dnes dohodli na pravidlách, ktoré okrem iného zlacnia telefonovania do inej krajiny únie, možno už od budúceho mája.
Politická dohoda na podobe nového kódexu pre elektronické komunikácie je predovšetkým krokom v príprave pravidiel, ktoré majú úniu pripraviť na dobu sietí ďalšej generácie s vysokou rýchlosťou a širokým pokrytím. Podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip výsledok vyjednávania ocenil. "Zvýši to prepojenie a konkurencieschopnosť Európy. Pokladáme základy rozvoja sietí piatej generácie (5G) v EÚ," poznamenal. Príslušné spektrum by malo byť k dispozícii na konci roka 2020. Roamingové poplatky pri volaní zo zahraničia boli zrušené už vlani. Nastala tak situácia, kedy telefonát cez hranicu rôznym smerom stál rôzne sumy. Nové pravidlá majú zabezpečiť aj dostupnosť spoľahlivého internetu, lepšiu ochranu spotrebiteľov vrátane možnosti kompenzácie pri ťažkostiach s prechodom medzi operátormi, a tiež napríklad zavádzajú európsky systém mobilného varovania. Teraz ich čaká ešte schválenie v europarlamente a v Rade EÚ. Potom budú mať štáty dva roky na to, aby pravidlá previedli do svojho vlastného práva.
(Zdroj: hnonline.sk)

Trump naplnil obavy Bruselu, zaviedol clá aj pre Úniu

4. 6. 2018 Spojené štáty začnú od piatku uplatňovať clá vo výške 25 percent na oceľ a desať percent na hliník tiež na dovoz z Európskej únie, Kanady a Mexika. Oznámil to dnes americký minister obchodu Wilbur Ross.
Spojené štáty zaviedli nové clá na oceľ a hliník 23. marca. Európska únia mala doteraz z platenia týchto poplatkov výnimku. Americké rozhodnutie uvaliť clo na dovoz ocele a hliníka z EÚ nedáva podľa šéfa Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera EÚ inú možnosť, ako riešiť vec sporom v Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Juncker, ktorý krok administratívy prezidenta Donalda Trumpa označil za čistý a jasný protekcionizmus, doplnil, že EÚ tiež uvalí dodatočné clá na najrôznejší dovoz z USA. Podľa eurokomisárky pre obchod Cecilie Malmströmovej, ktorá sa do poslednej chvíle snažila o zisk trvalej výnimky z amerických ciel, je krok administratívy prezidenta Donalda Trumpa jednoznačne v rozpore s medzinárodne uznávanými pravidlami. Únia dlhodobo zdôrazňuje, že považuje za absurdné zdôvodnenie poplatkov na dovoz z Európy hrozbou americkej národnej bezpečnosti. Juncker aj Malmströmová pripomenuli, že únia v posledných mesiacoch opakovane ponúkala americkej strane diskusiu o spôsoboch, ako podobu vzájomného obchodu zlepšiť. Podmienkou však bolo práve trvalé vyňatie z teraz spustených ciel.
(Zdroj: hnonline.sk)
júl 2025
T po ut st št pi so ne
27 30 1 2 3 4 5 6
28 7 8 9 10 11 12 13
29 14 15 16 17 18 19 20
30 21 22 23 24 25 26 27
31 28 29 30 31 1 2 3
32 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má meniny Patrik, Patrícia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner