Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá
15. 11. 2024
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta.
Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Ropný fond zarobil Nórom rekordné peniaze
28. 10. 2019
Nórsky štátny fond, ktorý investuje príjmy z predaja ropy, k dnešnému dňu spravuje už rekordných desať biliónov nórskych korún (986 miliárd eur). Vyplýva to z jeho dnešného oznámenia. Znamená to, že na každého obyvateľa päťmiliónovej krajiny vrátane detí pripadá v prepočte 179-tisíc eur.
Zásluhu na raste prostriedkov fondu založeného v roku 1996 pre uchovanie ziskov z ťažby ropy aj pre budúce nórske generácie má rast cien globálnych akcií a silné euro a dolár. "Keď sme fond zakladali, nikto si nemyslel, že niekedy bude spravovať desať biliónov korún. Mali sme šťastie, že sme našli ropu," uviedol generálny riaditeľ fondu Yngve Slyngstad. Rekordnú hodnotu prevýšili prostriedky vo fonde uložené prvýkrát dnes o 10:57 SELČ. Fond tak ďaleko prekonal počiatočné očakávania - objem v ňom obsiahnutých prostriedkov teraz podľa agentúry Reuters predstavuje takmer trojnásobok nórskeho ročného hrubého domáceho produktu (HDP).
Rozpočet nezahŕňa výraznú odchýlku od pravidiel EÚ
25. 10. 2019
Návrh talianskeho rozpočtu na rok 2020 nezahŕňa výraznú odchýlku od pravidiel Európskej únie (EÚ). Uviedla to talianska vláda v liste, ktorý vo štvrtok poslala Európskej komisii.
Taliansky fiškálny plán predpokladá zvýšenie štrukturálneho deficitu (bez výkyvov v hospodárskom cykle a jednorazových výdavkov a príjmov) o 0,1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa pravidiel EÚ by mal však štrukturálny schodok Talianska v roku 2020 klesnúť o 0,6 percenta HDP. Nová proeurópska talianska koaličná vláda Hnutia piatich hviezd a stredoľavej Demokratickej strany si stanovila za cieľ udržať deficit na budúci rok nezmenený, na tohoročnej očakávanej úrovni 2,2 percenta HDP. Európska komisia však 22. októbra oznámila Rímu, že predbežné hodnotenie jeho návrhu ukázalo, že neobsahuje fiškálne odporúčania EÚ na zníženie výdavkov.
Európske banky nečakane znížili svoje úverové štandardy
23. 10. 2019
Banky v eurozóne nečakane zmiernili svoje úverové štandardy v treťom štvrťroku a očakáva sa, že ich v posledných troch mesiacov roka ich nezmenia. Ukázal to v utorok prieskum Európskej centrálnej banky (ECB). To je úľava pre strážcov meny, ktorí sa obávajú poklesu úverov v dôsledku spomaľovania hospodárstva regiónu.
ECB v súvislosti so spomalením ekonomiky a rastúcimi obavami z recesie už schválila rozsiahle stimuly v nádeji, že keď zlacní úvery, ktoré poskytuje komerčným bankám, tie budú požičiavať reálnej ekonomike aj v období slabého hospodárskeho rastu. Prieskum ECB odhalil, že banky v treťom štvrťroku zmiernili úverové štandardy alebo interné kritériá pre schválenie pôžičiek pre firmy a hypotéky. Prekonali tak predpovede, že ich nezmenia. ECB berie tento prieskum do úvahy pri rokovaniach o menovej politike.
Rozpočtová politika EÚ potrebuje uvoľniť
21. 10. 2019
Európska únia potrebuje voľnejšiu rozpočtovú politiku a úpravu fiškálnych pravidiel, povedal pre nedeľňajšie vydanie ekonomického denníka Il Sole 24 Ore dezignovaný komisár Európskej únie pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Dodal, že aj keď pravidlá v oblasti rozpočtového schodku a dlhu nie je možné ignorovať, je potrebné "ich preskúmať a aktualizovať". Ako povedal, je načase, aby krajiny s "dostatočným fiškálnym priestorom ho využili v celkovom kontexte menej reštriktívnej rozpočtovej politiky".
Bývalý taliansky premiér, ktorý od prvého novembra vo funkcii nahradí Francúza Pierra Moscoviciho, upozornil, že pri súčasnom spomaľovaní rastu ekonomiky Európskej únie "nie je možné prehliadať riziká spojené s dlhodobo nízkym rastom" a podpora hospodárstva "nesmie zostať iba záležitosťou menovej politiky". Gentiloni pritom bude mať významnú úlohu pri hodnotení návrhu talianskeho rozpočtu na rok 2020, ktorý talianska vláda predložila Európskej komisii minulý týždeň. Rozpočtový plán zvyšuje budúcoročný štrukturálny deficit o 0,1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo predchádzajúci prísľub Ríma hovoril o jeho znížení o 0,6 percenta HDP. Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis v rozhovore pre agentúru Reuters koncom tohto týždňa povedal, že Brusel požiada Taliansko o "objasnenie" rozpočtových zámerov. Napriek tomu, že rozpočet nebude v súlade s pravidlami EÚ, viacerí analytici očakávajú od Bruselu zhovievavejší prístup, aby sa Európska komisia vyhla podobnému sporu, aký mala s Talianskom v minulom roku.