Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá
15. 11. 2024
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta.
Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Jednu miliardu eur. Toľko stráca mesačne dopadu koronavírusu
2. 3. 2020
Európsky cestovný ruch stráca mesačne približne jednu miliardu eur pre výrazný úbytok čínskych turistov v dôsledku epidémie koronavírusu. Uviedol to v pondelok eurokomisár pre jednotný trh Thierry Breton.
„Čínski turisti neprichádzajú do Európy od januára. Znamená to stratu dvoch miliónov (hotelových) nocí. To je jedna miliarda eur mesačne od januára,“ povedal Breton pre televíziu BFM. Európske odvetvie cestovného ruchu v uplynulých dvoch desaťročiach veľmi profitovalo z hospodárskeho rastu Číny. Situáciu v Európe ešte komplikujú nové ohniská nákazy. Najhoršia situácia je aktuálne na severe Talianska. Úrady v jedenástich mestách a dedinách v regiónoch Benátsko a Lombardsko vyhlásili karanténu a zaznamenaný bol už aj pokles cestovného ruchu. Vlády v Európe, ale aj na Blízkom východe a v Amerike zakázali veľké zhromaždenia a zaviedli prísnejších cestovné reštrikcie v reakcii na šírenie koronavírusu vo svete.
Brusel dá na boj s koronavírusom 232 miliónov eur
26. 2. 2020
Nový balík finančnej pomoci podporí Svetovú zdravotnícku organizáciu a pomôže aj krajinám so slabšími zdravotnými systémami.
Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že v súvislosti s chorobou COVID-19, ktorá je spôsobovaná vírusom SARS-CoV-2, nepretržite pracuje v prospech podpory členských štátov EÚ a na posilnení medzinárodného úsilia zameraného na spomalenie šírenia COVID-19. Komisia v tejto súvislosti oznámila vyčlenenie nového balíka pomoci v hodnote 232 miliónov eur. "S pribúdajúcimi prípadmi sa verejné zdravie pre nás stáva prioritou číslo jedna," uviedla v správe pre médiá predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. A dodala, že medzinárodné spoločenstvo musí spolupracovať bez ohľadu na to, či zvyšuje pripravenosť na epidémiu v Európe, Číne alebo inde v svete. "Európa je tu, aby zohrávala vedúcu úlohu," odkázala šéfka exekutívy EÚ.
Poisťovňa Uniqa spojí svoje rakúske dcérske spoločnosti
24. 2. 2020
Poisťovňa Uniqa zjednodušuje koncernovú štruktúru a spojí svoje dve rakúske dcérske spoločnosti. Uniqa International (UI) a Uniqa Österreich Versicherungen (UAT) sa spoja, holdingová spoločnosť Uniqa Insurance Group (UIG) zostane nateraz samostatná.
Koncern v novembri oznámil, že zvažuje spojenie všetkých troch spoločností, tento nápad medzičasom zamietol. Podľa schváleného plánu sa UAT zaradí do štruktúry UI, ak v priebehu tohto roka poisťovňa získa všetky nevyhnutné úradné povolenia. Holding UIG niektoré svoje funkcie a podiely prevedie na UAT, najmä však interné služby. Zaisťovacia činnosť sa má presunúť sčasti do UAT a prípadne aj švajčiarskej dcéry Uniqa Re. Koncern chce s pomocou reštrukturalizácie zjednodušiť svoju štruktúru a zredukovať manažment. Podľa jeho vyhlásenia ide o najrýchlejší, najrozumnejší a najhospodárnejší spôsob.
Slovensko bojuje o miliardy, šance sú malé
21. 2. 2020
Vyjednávania o veľkých peniazoch. To je motív mimoriadneho rozpočtového samitu lídrov EÚ, ktorý odštartoval v Bruseli. Situácia je napätá, viacero krajín vrátane Slovenska je nespokojných s tým, čo majú v rokoch 2021 až 2027 dostať.
Na jednej strane brexit zvýši odvody jednotlivých členov a zároveň nové priority v technológiách a klíme okrešú eurofondy na regionálny rozvoj a poľnohospodárstvo. To podľa českého premiéra Andreja Babiša, ktorý Slovensko zastupuje, spôsobí, že Slovensko príde o 3,4 miliardy eur. Chceme vyjednávať, ale podľa analytikov sú naše šance slabé.