Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá
15. 11. 2024
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta.
Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Európski exportéri sa mračia na silné euro
4. 9. 2020
Spoločná európska mena je oproti americkému doláru najsilnejšia od jari 2018, čo znižuje konkurencieschopnosť výrobcov na trhoch tretích krajín.
Európanom sa v posledných dňoch oplatí vycestovať na nákupy do Spojených štátov – teda ak sú ochotní podstúpiť tortúru spojenú s koronavírusom. Spoločná európska mena je totiž oproti americkej najsilnejšia od mája 2018. Za jedno euro dostanete v zmenárni 1,18 dolára, pričom ešte na začiatku letných prázdnin to bolo 1,13 dolára.
Francúzska vláda podporí ekonomiku balíkom v objeme sto miliárd eur
4. 9. 2020
Francúzska vláda zverejnila plán na podporu ekonomiky, ktorá v dôsledku koronakrízy zaznamenala v 2. kvartáli medziročný prepad takmer o pätinu. Detaily dvojročného plánu v celkovom objeme 100 miliárd eur oznámil vo štvrtok francúzsky premiér Jean Castex.
Predseda vlády uviedol, že táto suma je nevyhnutná, aby sa francúzska ekonomika dostala z ťažkých dôsledkov koronakrízy.
"Uzatvorenie ekonomiky od 17. marca do 11. mája prinieslo zo zdravotného hľadiska jednoznačne pozitíva, na druhej strane viedlo k paralyzovaniu celých oblastí ekonomiky a nepochybne k najhoršej recesii od roku 1929," citovala Castexa agentúra DPA.
Hrubý domáci produkt Francúzska klesol v 2. kvartáli tohto roka medzikvartálne o 13,8 percenta a medziročne o 19 percent.
Za celý rok 2020 by podľa posledných odhadov mala ekonomika klesnúť o 11 percent.
Približne 35 miliárd eur by malo smerovať do podpory domáceho priemyslu. Plán zahrnuje aj zníženie daní, z čoho budú profitovať najmä malé podniky. Ďalších zhruba 30 miliárd je určených na podporu zelenej energie.
Británia plánuje rozsiahle zvyšovanie daní
31. 8. 2020
Britský minister financií Rishi Sunak plánuje rozsiahle zvyšovanie daní, aby pomohol pri plátaní veľkej diery vo verejných financiách, ktorú vyhĺbila pandémia nového koronavírusu, uviedli britské médiá.
Zvýšenia daní, ktoré signalizovali predstavitelia ministerstva financií, by mohli priniesť do štátnej kasy 20 miliárd až 30 miliárd libier (22,35 miliardy až 33,53 miliardy eur) ročne, uviedli britský denník Telegraph a nedeľník Sunday Times. Niektoré z nich by Sunak mohol oznámiť už vo svojej jesennej rozpočtovej správe.
Euro síce posilňuje, avšak obrat je len otázkou času
28. 8. 2020
Euro v posledných troch mesiacoch posilňuje voči väčšine svetových mien, najmä americkému doláru. U väčšiny ľudí to môže evokovať domnienku, že by sa mena jednej z najväčších ekonomík sveta v neistých časoch mohla stať majákom stability. No pravda je niekde inde.
Posilňovanie eura je len výsledkom oslabovania (depreciácie) amerického dolára. Dolár je v súčasnosti oslabovaný hneď viacerými faktormi: rastúcou neistotou vyvolanou nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami v USA a akumuláciou strát z pôžičiek z koronavírusovej krízy.