Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

To čo chceme, je vždy o pár centimentrov ďalej, ako dosiahneme.

Pekné prázdne hlavy často využijú tie chytrejšie hlavy.

Umenie nie je upútať na seba pozornosť, ale vyhnúť sa následkom.

(Murphyho zákony v bájkach)
Čo bolo na počiatku?

Na počiatku bola chvíľková nepozornosť a ona bola odrazu bola odrazu v tom.

Ak sa môže niečo pobabrať, tak sa to pobabre.

Z malej chybičky vyrastie aj bez polievania chyba veľká. Z veľkej chyby sa zrodí chybisko.

(Murphyho zákonník)
Murphyho zákony po slovensky

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

Nešťastie chodí po horách, pomedzi ľudí, čaká na teba za rohom, chodí ti oproti a práve teraz sa ti ide prihodiť.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Všetko má svoj koniec

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Na čo má človek rozum

Aj logické uvažovanie môže byť niekedy životu nebezpečné.

Keď je dobre, nerozoznáte príslušníka jedného národa od druhého. Až keď je zle, poznáte Slováka podľa nadávania, Čecha podľa frflania, Nemca podľa disciplíny a Žida podľa toho, že mu nikdy nie je zle, vie sa totiž vynájsť v každej situácii.

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)

Priemyselná produkcia v eurozóne rástla vo februári výraznejšie, než sa čakalo

14. 4. 2023 Priemyselná produkcia v krajinách eurozóny vzrástla vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,5 percenta po tom, ako v prvom mesiaci roka dosiahol medzimesačný rast po revízii smerom nahor jedno percento. Priemyselná produkcia v eurozóne pokračovala vo februári v raste, pričom tempo rastu sa zrýchlilo a prekonalo očakávania trhov. Prispela k tomu najmä produkcia v oblasti kapitálových tovarov a tovarov krátkodobej spotreby.
Poukázal na to vo štvrtok v rýchlom odhade štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Priemyselná produkcia v krajinách eurozóny vzrástla vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,5 percenta po tom, ako v prvom mesiaci roka dosiahol medzimesačný rast po revízii smerom nahor jedno percento. Predbežný odhad Eurostatu z polovice marca uvádzal rast produkcie o 0,7 percenta. K zrýchleniu rastu priemyselnej výroby prispeli najmä kapitálové tovary, ktorých produkcia vzrástla o 2,2 percenta. V januári zaznamenali iba minimálny rast na úrovni 0,1 percenta. Výrazný rast zaznamenala aj produkcia tovarov krátkodobej spotreby (1,9 percenta), ktorá v prvom mesiaci roka klesla (-2,1 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Ceny ropy mierne klesli

11. 10. 2016 Ropa dnes zmazala malú časť z predchádzajúcich ziskov a jej ceny po pondelkovom (10.10.) náraste o 3 percentá mierne klesli. Ale stále sa pohybujú blízko ročného maxima.
Dôvodom sú vyhliadky na dohodu členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Ruska o obmedzení ťažby. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa predával po 51,25 USD (45,92 eura). To je o 10 centov menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent dnes klesla o 11 centov na 53,03 dolárov (47,5 eur) za barel.
zdroj: hnonline.sk

Zákon o dobrovoľných službách

5. 10. 2016 Dňa 20. 9. 2016 bol schválený nový zákon o dobrovoľných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu, ktorý ruší zákon o elektronickom podpise. Nový zákon prináša zmeny, podstatnú časť ktorých predstavuje zosúladenie postupov v poskytovaní dôveryhodných služieb a zabezpečení dohľadu, upravuje pôsobnosť úradu ako aj zodpovednosť za porušenie povinností.
Zákon okrem iného dopĺňa nariadenie eIDAS v častiach, ktoré sú zverené do výlučnej kompetencie členskému štátu tak, aby spolu s nariadením eIDAS tvorili ucelenú, prehľadnú a aplikovateľnú právnu úpravu. Cieľom je posilniť dôveru pri elektronických transakciách na vnútornom trhu vytvorením spoločného základu pre bezpečné elektronické interakcie medzi občanmi, podnikmi a orgánmi verejnej správy, čím sa zvýši účinnosť verejných a súkromných on-line služieb, elektronického podnikania a elektronického obchodu v Európskej únii .

Ceny ropy klesli, Irán zvyšuje produkciu

4. 10. 2016 Ceny ropy dnes klesli. Dôvodom je nárast jej vývozu z Iránu, a to v čase, keď sú trhy zaplavené ropou a ponuka vysoko prevyšuje dopyt. Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), medzi ktorých patrí aj Irán, sa pritom minulý týždeň dohodli, že obmedzia svoju produkciu. Ale o konkrétnych číslach budú rokovať až v novembri. Informovala o tom agentúra Reuters.
Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa predával po 48,56 dolárov (43,22 eura). To je o 25 centov alebo 0,51 percent menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent dnes klesla o 21 centov na 50,68 dokárov (45,1 eur) za barel.
zdroj: hhonline.sk

Inflácia v eurozóne zrýchlila

30. 9. 2016 Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne v septembri zrýchlil na 0,4 percenta z augustových 0,2 percent. Vyplýva to z prvého rýchleho odhadu, ktorý zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. Inflácia tak naďalej výrazne zaostáva za cieľom Európskej centrálnej banky (ECB).
Ceny energií síce v septembri klesli, tempo ich poklesu však spomalilo na tri percentá z augustových 5,6 percenta. Ceny služieb, potravín, alkoholu a tabaku a priemyselných tovarov naopak rástli. Najviac sa zvýšili ceny v službách, a to o 1,2 percenta. Sektor služieb je najväčším sektorom ekonomiky eurozóny. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa najviac nestabilné ceny nespracovaných potravín a energií, predstavovala rovnako ako v auguste 0,8 percenta. Bez zahrnutia cien energií, potravín, alkoholu a tabaku bola inflácia tiež na úrovni 0,8 percenta. Rýchly odhad Eurostatu nezahŕňa medzimesačné porovnanie ani žiadne ďalšie podrobnosti. Spresnenú správu s ďalšími údajmi zverejní Eurostat 17. októbra.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner