Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

Ľahšie je zmeniť výzor sto ľudí ako povahu jedného z nich.

Čím menej vie človek o probléme, tým ľahšie sa mu rieši.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho desatoro

Všetko na svete funguje len preto, aby sa to v najnevhodnejšom okamihu mohlo pokaziť. Že sa to pokazilo, poznáte až potom, keď na to doplatíte.

Ak sa môže pokaziť viacero vecí naraz, tak sa pokazia v najhoršom možnom slede.

Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa cyklus začne sám od seba opakovať.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho zákony a komentáre

To, čo najmenej chceš, príde vždy samo.

Vernosť si za prachy nekúpiš. Ale poslušnosť áno.

V núdzi poznáš nepriateľa.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Nepotopiteľná kotva je neoceniteľná v prípade, keď s už loď potápa. Ostane z nej aspoň niečo, čo sa dá speňažiť v zberných surovinách.

Vodotesné čajové vrecko ušetrí nervy všetkým, ktorí prácne lovia čajové vrecko na dne čajníka.

Nehlučný budík neničí nervy vyzváňaním o šiestej ráno, keď sa človeku chce najviac spať.

(Murphyho zrnká II)
Otázky na rádio Jerevan

Čo je najúčinnejším nástrojom na likvidáciu konkurencie? Mätež jazykov pri stavbe Babylonskej veže.

Čo bolo zmyslom potopy sveta? Ochrániť know-how na stvorenie – zároveň to bol najdrahší pokus o likvidáciu konkurencie.

Čo je najčastejším dôvodom straty pamäti? Požičanie peňazí od priateľa.

(Myšlienky bez cla)

Priemyselná produkcia v eurozóne rástla vo februári výraznejšie, než sa čakalo

14. 4. 2023 Priemyselná produkcia v krajinách eurozóny vzrástla vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,5 percenta po tom, ako v prvom mesiaci roka dosiahol medzimesačný rast po revízii smerom nahor jedno percento. Priemyselná produkcia v eurozóne pokračovala vo februári v raste, pričom tempo rastu sa zrýchlilo a prekonalo očakávania trhov. Prispela k tomu najmä produkcia v oblasti kapitálových tovarov a tovarov krátkodobej spotreby.
Poukázal na to vo štvrtok v rýchlom odhade štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Priemyselná produkcia v krajinách eurozóny vzrástla vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,5 percenta po tom, ako v prvom mesiaci roka dosiahol medzimesačný rast po revízii smerom nahor jedno percento. Predbežný odhad Eurostatu z polovice marca uvádzal rast produkcie o 0,7 percenta. K zrýchleniu rastu priemyselnej výroby prispeli najmä kapitálové tovary, ktorých produkcia vzrástla o 2,2 percenta. V januári zaznamenali iba minimálny rast na úrovni 0,1 percenta. Výrazný rast zaznamenala aj produkcia tovarov krátkodobej spotreby (1,9 percenta), ktorá v prvom mesiaci roka klesla (-2,1 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Hranice súkromia na Facebooku

10. 12. 2009 Najväčšia sociálna sieť na svete Facebook spustila nový systém pre nastavenie súkromia svojich používateľov. Túto nevyhnutnú zmenu si vyžaduje väčšie otvorenie sa pre aplikácie tretích strán a šírenie obsahu aj mimo sociálnej siete. Voči novým hraniciam súkromia sa však už zdvihla aj vlna kritiky, ktorá sieti vyčíta, že takto vlastne núti používateľov verejne zdieľať viac dát než doteraz.
Používatelia sociálnej siete Facebook od včera majú možnosť nastavovať novým spôsobom mieru svojho súkromia. Tí, ktorí sieť navštevujú, sa môžu rozhodnúť, kto vidí ich fotografie, videá či osobné informácie na základe nových parametrov. Novinkou je tiež možnosť povoliť zdieľanie istých dát prostredníctvom aplikácií tretích strán. Tieto dáta sa potom šíria ďalej do virtuálneho sveta, teda za hranice siete Facebook. Zmeny v politike súkromia na sieti Facebook sú odpoveďou na trend, podľa ktorého vyhľadávače Google a Bing čoraz viac indexujú i obsah vytvorený používateľmi, vrátane sociálnych sietí. Ďalšou príčinou bol tlak konkurencie; napríklad služba Twitter je prednastevene verejná a pokiaľ si užívateľ neželá inak, jeho 140-znakové odkazy môže vidieť ktokoľvek, dokonca aj návštevník bez registrácie. Od včerajšieho dňa služba Facebook svojich používateľov zdraví po prihlásení oknom, v ktorom im vysvetľuje zmeny a vyzýva ich na prispôsobenie nastavení. Firma tvrdí, že sa zjednodušila tiež navigácia nastavenia miery ochrany súkromia.
(Zdroj: EURACTIV)

Mediálna hviezda či tichý dôverník?

10. 12. 2009 Na túto otázku sa snažia nájsť odpoveď tvorcovia európskej stratégie v oblasti vedy. Nevedia sa zhodnúť na tom, ako bude budúci hlavný poradca pre vedu vykonávať svoju funkciu – či bude spadať pod Európsku komisiu alebo bude nezávislým zástupcom vedy. Autorkou myšlienky vytvorenia tohto postu je Rada Európskej výskumnej oblasti (ERAB).
Podľa ERAB by budúci hlavný vedecký poradca mal byť názorovo nezávislý a slobodne sám od seba poskytovať rady na základe dôkazov. Malo by ísť o osobu, ktorá aj v krízových časoch, napríklad počas pandémie, dokáže vystúpiť v televízii a odkomunikovať vedecké témy spôsobom, ktorý verejnosť zaujme a upokojí. Názor je založený na príklade Veľkej Británie, kde sú vedeckí poradcovia známi tým, že sa dostávajú do názorového stretu s vládnymi agentúrami. K podobnému modelu nedávno pristúpili aj Spojené štáty. Prezident Barack Obama vymenoval skupinu vysoko kvalifikovaných poradcov z rôznych oblastí. Vedenie tejto skupiny dokonca sídli v prezidentovom úrade. Brusel a anglosaské krajiny sa na funkciu hlavného poradcu pozerajú odlišne. Vysokopostavení tvorcovia vedeckých stratégií v európskych inštitúciach si pod touto funkciou predstavujú niekoho, kto bude neviditeľným dôverníkom predsedu Európskej komisie. Predseda EK spravil z inovácií ústredný bod svojej agendy. Dôležitú rolu v tomto procese bude zohrávať práve hlavný vedecký poradca. Pozíciu by mal dostať niekto, kto dokáže ponúknuť relevantné vedecké stratégie na rôzne témy - od oblasti zdravia až po klimatické zmeny. Poradca bude mať právomoc prísť s proaktívnymi vedeckými radami a bude tak môcť robiť počas celého procesu tvorby stratégie.
(Zdroj: EURACTIV)

Stratégia i2015

9. 12. 2009 V strede záujmu nového akčného plánu Európskej únie, ktorá má názov i2015 je spotrebiteľ. S jeho tvorbou a plánovaním európske inštitúcie začnú na začiatku roka 2010, pričom sa zamerajú aj na budúcnosť digitálneho hospodárstva.
V centre budúcich stratégií EÚ bude ochrana práv používateľov v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT). Svoju novú stratégiu i2015 predstaví Európska únia v apríli alebo máji budúceho roka. Podľa práce, ktorú začala súčasná eurokomisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová, prvým pilierom nového akčného plánu bude vytvorenie jednotného, uživateľsky prístupného trhu s internetovými službami. V novembrovom liste, ktorý bol adresovaný predsedovi Európskej komisie José M. Barrosovi Redingová poukazovala na nízky počet cezhraničných internetových transakcií. Tieto tvorili len asi 7 percent všetkých transakcií. Šesťdesiat percent z nich pritom z technických alebo právnych príčin zlyhalo. V liste komisárka zdôraznila aj budovanie sietí vysokorýchlostného internetového pripojenia. Jej názory boli čiastočne zapracované aj v novej správe o digitálnej agende, ktorá sa v súčasnosti pripravuje v Európskom parlamente. Kľúčovými slovami správy sú slová „práva“, „pripojiteľnosť“ a „kompetencia“.
(Zdroj: EURACTIV)

Európsku stratégiu výskumu a inovácie treba rozhýbať

9. 12. 2009 Inovačnú stratégiu EÚ treba zmeniť. Tvrdí to päť expertných výborov. Členovia piatich poradných skupín naliehajú na Európsku úniu, aby „radikálne zlepšila“ celkovú organizáciu v oblasti výskumu a inovácií a dlhodobé plánovanie. Odborníci na seminári v Európskom parlamente, organizovanom Science|Business, vyzdvihli päť kľúčových oblastí, v ktorých sa im podarilo dosiahnuť konsenzus o tom, ako zrenovovať infraštruktúru výskumu a vývoja.
Potreba tejto zmeny vyplýva z toho, že sa zmenil svet, trh je celosvetový, konkurencia v oblasti vedy rastie a inovácie sa stávajú najdôležitejším motorom rastu a zamestnanosti rozvíjajúcich sa krajín založených na poznatkovej ekonomike. V Európskej únii mnohé vedúce stratégie v oblasti výskumu, vývoja a inovácií potrebujú podstúpiť radikálne zmeny, povedala skupina v spoločnom prehlásení. Experti požadujú, aby EÚ financovala programy zamerané na výskum „veľkých sociálnych výziev“, ktorým Európa v súčasnosti čelí. Medzi radia i klimatické zmeny, alternatívne zdroje energie, zdravotnú starostlivosť pre starnúce obyvateľstvo, bezpečnosť a kohéznu politiku. Potrebné sú aj nové siete, inštitúcie a stratégie zamerané na „otvorené inovácie“, či vyššia snaha na podporu mobility vedeckých pracovníkov a zavedenie jednotného celoeurópskeho patentu. Skupiny odborníkov, z ktorých štyri ustanovila Európska komisia, tvrdia spolu s nezávislou skupinou, že vlády musia zvýšiť investície do vyššieho vzdelávania, výskumu a inovácií - najmä v časoch fiškálnej prísnosti. Na zosúladenie systému financovania Bruselom bude potrebné jednotnejšie myslenie a koordinácia medzi výskumnými programami a lepšia spolupráca medzi Bruselom a národnými vládami v tejto oblasti. Záver spoločného prehlásenia vyzýva na otvorenú hospodársku súťaž v oblasti Európskych programov za účelom zvýšenia štandardov v rámci celej Európskej únie.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Iveta
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner