Prepájanie Európy a Ázie udržateľným spôsobom
6. 12. 2018
Európska únia je najprepojenejším regiónom sveta. Výrobky vyrobené v Porte možno vďaka nášmu vnútornému trhu ľahko predávať v Katoviciach. Študenti môžu ľahko požiadať o zamestnanie v celej Európskej únii s vedomím, že kvalifikácia, ktorú získali, bude uznaná a že bude porovnateľná s kvalifikáciou získanou na iných univerzitách v EÚ.
Cestovať vlakom z Bruselu do Viedne sa dá tak jednoducho ako z Bruselu do Brúgg. Tieto prepojenia otvorili občanom, podnikom a investorom v EÚ nové možnosti a prispeli k väčšej prosperite všetkých Európanov. Táto „európska cesta“ k prepojenosti má tri zásady: prepojenosť musí byť udržateľná z hospodárskeho, daňového, environmentálneho a sociálneho hľadiska. Prepojenosť musí byť komplexná a musí sa zameriavať na všetky aspekty – dopravné, digitálne, energetické, a rovnako tak na ľudský rozmer. A prepojenosť sa musí zavádzať v súlade s medzinárodnými pravidlami a nariadeniami, ktoré majú zásadný význam pre efektívny a spravodlivý pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb.
(Zdroj: aktuality.sk)
Eurostat zverejní údaje o júnovej nezamestnanosti
30. 7. 2010
Európsky štatistický úrad Eurostat dnes zverejní predbežné údaje o nezamestnanosti v krajinách eurozóny a celej Európskej únie (EÚ) za jún 2010. Vyplýva to zo zverejnených štatistík Eurostatu.
Miera nezamestnanosti v eurozóne v máji tohto roka stagnovala na desiatich percentách. Nezamestnanosť v celej Európskej únii (EÚ) stagnovala na úrovni 9,6 %. Podľa odhadov Eurostatu bolo v máji v celej EÚ celkovo 23,127 milióna ľudí bez práce, z toho 15,789 pochádza z krajín eurozóny. V krajinách EÚ klesol medzimesačne v máji počet nezamestnaných o 37 tisíc, ale v eurozóne stúpol o 35 tisíc.
Rokovania, ktoré mali ukončiť štrajk gréckych vodičov zlyhali
29. 7. 2010
Atény – Rokovania Gréckej vlády so štrajkujúcimi vodičmi cisterien a nákladných automobilov, kde vláda žiadala od vodičov ukončenie ich štrajku a návrat do práce zlyhalo.
Vláda chcela týmto rokovaním ukončiť problémy so zásobovaním potravinami a pohonnými hmotami. Protestná akcia tak bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch, pričom naftu a benzín už má údajne iba zhruba päť percent čerpacích staníc. Štrajk už vyvolal poplach vo firmách a predstavuje ďalší vážny úder cestovnému ruchu, ktorý sa podieľa zhruba 20 % na celkovom výkone gréckej ekonomiky. Vláda nevylúčila ani možnosť, že nahradí štrajkujúcich vodičov štátnymi zamestnancami, by zabezpečila zásobovanie krajiny palivom. Šoféri protestujú proti zmene licenčných pravidiel, ktoré sa majú zosúladiť s pravidlami Európy.
Inflácia v eurozóne pravdepodobne vzrastie o 1,8 %
26. 7. 2010
BRUSEL - Miera medziročnej inflácie v krajinách eurozóny by v júli podľa očakávania trhu mala vzrásť o 1,8 percenta.
Trh tak očakáva, že miera medziročnej inflácie vzrastie oproti júnu o dve desatiny percentuálneho bodu. Ak sa očakávanie analytikov naplní, miera inflačných tlakov v krajinách európskej šestnástky vzrastie na najvyššiu úroveň od konca roka 2008.
Dlhodobý inflačný cieľ Európskej centrálnej banky je na úrovni dvoch percent.
Spotrebiteľská dôvera v eurozóne v júli stúpla
23. 7. 2010
Brusel - Spotrebiteľská dôvera v eurozóne sa tento mesiac vyšplhala na viac ako dvojročné maximum kvôli poklesu obáv ohľadom dlhovej krízy.
Európska komisia oznámila, že index dôvery pre eurozónu podľa jej prvého odhadu v júli stúpol na mínus 14,1 bodu z júnových mínus 17,3 bodu.
V celej Európskej únii sa index dôvery v júli zvýšil na mínus 13,8 bodu z mínus 14,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Údaje o vývoji spotrebiteľskej dôvery sú podľa agentúry Reuters ďalšiou známkou toho, že ekonomika eurozóny sa oživuje z hospodárskej krízy aj napriek chaosu na trhu s vládnymi dlhopismi a neistote ohľadom zdravia bankového sektora.