Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Potrvá roky, kým sa EÚ zbaví závislosti na jadrovom palive z Ruska

8. 4. 2022 V krajinách, ktoré v minulosti patrili k sovietskemu bloku, vyrábajú elektrinu jadrové reaktory založené na sovietskych konštrukciách. Na Ukrajine zabezpečujú tieto reaktory viac ako polovicu celej elektriny a tiež približne dve pätiny výroby elektriny na území od Fínska po Bulharsko.
Dodávka paliva pre tieto elektrárne bola celkom rutinnou záležitosťou. To však skončilo vo chvíli, keď prezident Vladimir Putin nariadil inváziu na Ukrajinu, upozornila agentúra Bloomberg.
Ruská spoločnosť Rosatom je najväčším vývozcom jadrových reaktorov na svete a udržiava si takmer monopolné postavenie nad palivom, ktoré sa v nich používa na výrobu elektriny. Táto firma zatiaľ nebola sankcionovaná Spojenými štátmi ani Európou.
Európske krajiny tak stoja pred ďalšou energetickou výzvou. Kontinent sa teraz snaží zakázať ruské fosílne palivá, ale treba tiež nájsť spôsob, ako znížiť závislosť od obchodu s jadrovým palivom z Ruska, na ktoré boli uložené prísne sankcie a mnohí v regióne ho chcú ešte viac izolovať.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Podľa EÚ Slovenská republika neefektívne spracováva odpad

9. 8. 2012 Nemecká konzultačná spoločnosť BiPRO vypracovala pre Európsku komisiu hodnotiacu správu o recyklácii odpadov, ceny ich zneškodňovania či porušovania európskych právnych predpisov členských štátov.
Táto správa však nie je potešujúca. Ako uviedol komisár pre životné prostredie Janez Potočnik: „Obraz, ktorý vzniká na základe tohto porovnania, potvrdzuje moje vážne obavy. Napriek existencii lepších alternatív a napriek tomu, že sú k dispozícii štrukturálne fondy na financovanie lepších možností, mnohé členské štáty ešte stále ukladajú obrovské množstvá komunálneho odpadu na skládky, čo je najhoršia možnosť v rámci odpadového hospodárstva.“ A tiež varoval: „V sektore odpadového hospodárstva sa nevytvárajú nové pracovné miesta a trpí aj naše zdravie a životné prostredie. Takýto prístup sa dá v súčasnej ekonomickej situácii len ťažko obhájiť .“ Podľa tabuľky uverejnenej v hodnotiacej správe najlepšie sa umiestnilo Rakúsko a Holandsko s počtom bodov 39 a najhoršie Grécko s tromi bodmi. Slovensko so 17 bodmi obsadilo 19. miesto z 27 členských krajín.

Dohoda na bankovej únii v EÚ

29. 6. 2012 Lídri EÚ prijali 120-miliardový pakt pre rast. Zároveň požiadali Európsku komisiu o návrh jednotného mechanizmu bankového dohľadu na čele s ECB, čo je prvý krok pri tvorbe bankovej únie. Trvalý euroval následne bude môcť priamo rekapitalizovať banky.
Nočné rokovania budú pokračujú ďalej počas dňa. Zatiaľ sú oficiálne známe len čiastkové závery. Tesne pred polnocou pre novinárov vystúpil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, ktorý informoval o očakávanej dohode na 120-miliardovom balíku pre rast. Ten počíta s posilnením kapitálu Európskej investičnej banky o 10 miliárd eur, čo zvýši jej úverovú kapacitu o 60 miliárd eur. Ďalších 60 miliárd eur bude pochádzať z realokácie nevyužitých štrukturálnych fondov a projektových bondov, ktoré sa začnú požívať od leta na financovanie energetickej, dopravnej a informačno-komunikačnej infraštruktúry.

Zmeny v sociálnych službách v súlade s trendmi a politikami EÚ

24. 5. 2012 V súčasnom období nie je možné uspokojiť všetkých žiadateľov o umiestnenie v zariadení pre seniorov, nakoľko jestvujúce kapacity sú nedostatočné.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo vládny návrh zákona, ktorým sa mal zmeniť a doplniť zákon o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon). Tento vládny návrh zákona bol schválený Národnou radou SR 1. decembra 2011, avšak prezident vrátil zákon na opätovné prerokovanie, nakoľko podľa jeho posúdenia porušoval princíp právnej istoty a ochrany dôvery občanov v právny poriadok SR v dôsledku retroaktívneho pôsobenia niektorých ustanovení tohto zákona. Dňa 31. januára 2012 Národná rada SR akceptovala prezidentove pripomienky a opätovne schválila zákon s určitými zmenami. Prijatá novela zákona nadobudla účinnosť 1. marca 2012. Cieľom prijatej novely zákona je najmä riešiť krízovú situáciu vo financovaní sociálnych služieb, sprísniť zákonné podmienky na prijatie do zariadení pre seniorov, zvýšiť participáciu a zodpovednosť prijímateľa sociálnej služby a jeho blízkej rodiny na úhrade nákladov za poskytnutú sociálnu službu a upraviť dohľad nad poskytovaním sociálnych služieb u nelegálnych poskytovateľov sociálnych služieb.

Daň z alkoholu

25. 4. 2012 Legislatívna úprava spotrebnej dane z vína, liehu a piva v SR a jej aplikáciu v praxi významným spôsobom ovplyvnila aj skutočnosť, že je predmetom legislatívy EÚ v oblasti spotrebných daní.
Hlavným dôvodom vypracovania a zavedenia zákona je vytvoriť štruktúru zdaňovania jednotlivých alkoholických nápojov, ktorá by zohľadňovala všetky aspekty, vplývajúce na ich výrobu, spracovanie, distribúciu a spotrebu. Ustanovuje sa jednotná sadzba spotrebnej dane na alkoholický nápoj, pričom sadzba dane na jednotlivé druhy alkoholického nápoja, t.j. víno, lieh a pivo, zohľadňuje obsah alkoholu v konečnom výrobku tak, že sú pri zdaňovaní každého druhu alkoholického nápoja dodržané základné princípy smernice Rady 92/83/EHS. Zákon nadobudol účinnosť od 1. januára 2012 s výnimkou niektorých paragrafov, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. marca 2012 a 1. januára 2013.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner